روز نامه الكترونیكی درد نیوز- آستارا نیوز - اولین روز نامه تحلیلی و خبری و تفسیری و اولین روز نامه حقوق بشر و محیط زیست فارسی زبان در جهان(اولین روزنامه الكترونیكی حقوق بشر و محیط زیست فارسی زبان )

مطابق  دستور امام خمینی  و امام خامنه ای  و اصل هشتم قانون اساسی فعالیت می كنیم..

اصل هشتم قانون مقدس اساسی ج ا ا : امر به معروف ونهی از منكر /در جمهوری اسلامی ایران،‌دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منكر، وظیفه‌ایست همگانی و متقابل برعهده مردم نسبت به یكدیگر، دولت نسبت به مردم، مردم نسبت به دولت.....:(والمؤمنون والمؤمنات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف و ینهون عن المنكر....

baran
حق گرفتنی هست باید تلاش کرد . .... دكتر هالو

.

طالع بینی دكتر محمد هالو

http://www.astara.ir/uploads/emam2_307.jpg

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

 براي دريافت اخبار روز روي نوشته هاي دلخواه كليك فرماييد..اخبار مربوطه را مشاهده خواهيد كرد ..با تشكردكتر محمد علي هالو

اخبار مهم شهرستان آستارا و تالشان

اخبار و تحليل و تفسير مذهبي و فرهنگي

اخبار تخصصي حقوق بشر و محيط زيست

اخبار ايران  و جهان

روز نامه الكترونيكي تخصصي گردشگري و ميراث فرهنگي و حيات وحش  فارسي زبان ( اولين سايت تخصصي )

اولين روز نامه تخصصي حقوق بشر و محيط زيست فار سي زبان

اخبار و تفسير  ديني و فرهنگي

آستارا نيوز  (اولين روز نامه الكترونيكي در شمال كشور )

انصار حزب الله گيلان-( روز نامه الكترونيكي فرياد مردم گيلان)

رشت نيوز ( روز نامه الكترونيكي  استان گيلان)

برای مطالعه  كامل خبر ها لطفا روی كلمات كلیك فرمایید  دكتر هالو

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

 dardnews.ir

irannews1.ir

astaranews.com

astaranews1.blogfa.com

astarao.blogfa.com

an1391.blogfa.com

eadnews.blogfa.com

  ااد- دكتر محمد علی هالو

نظر یادتون نره دوستان

astarao@yahoo.comااد

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در دوشنبه بیست و هشتم مهر 1393 |

حوادث امروز اصفهان مشابه آنچه در فتنه سال ۸۸ اتفاق افتاد و طی آن عوامل آنها با انجام برخی اعمال،آن را به نیروهای ارزشی و مومن نسبت داده و رسانه‌های آنان نیز بادامن زدن به آن سعی در تنش آفرینی و القای ناامنی در کشور داشتند.

 فرمانده بسیج کشور گفت: دشمن به دلیل شکست سنگینی که از تفکر انقلاب اسلامی خورده، در شرایط کنونی به جنگ و توطئه شدید فرهنگی و اعتقادی روی آورده و در این مسیر از رسانه های گروهی به صورت گسترده استفاده می کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اصفهان،سردارمحمد رضا نقدی؛درمراسم اختتامیه اجلاسیه ملی سرداران و2500شهد نجف آباد با اشاره به اینکه امروز خون شهیدان ما در فراتر از مرزهای جغرافیایی ایران با سرعت زمینه ساز پیروزی ملت های مختلف شده که کشورهایی مانند عراق،افعانستان، لبنان و یمن بخشی از این صحنه های درخشان ظفر یافتن تفکر انقلاب اسلامی است.ادامه داد: در شرایط سخت امروز که در کنار تمامی فشارهای اقتصادی،سیاسی و امنیتی دشمن بر علیه ملت ایران برخی زمزمه سازش و کنار آمدن با مستکبران را جهت کاستن از چنین حملات و توطئه‌هایی را مطرح می‌کنند باید راه درست پیدا کرده و به سراغ خود شهدا برویم.

وی گفت: پاسخ چنین سوالاتی را باید از امثال شهید حاج احمد کاظمی پرسید که با دست خالی در برابر دشمنان این ملت ایستادگی کرد، باید ازکسی مثل شهید محمد منتظری سوال کرد که سخت ترین شرایط زندانهای مخوف رژیم پهلوی را قدرتمندانه تحمل کرد و یا باید از شهدای تامین امنیت کردستان سوال کرد که بعضا روزانه دهها نفر را تقدیم این راه می کردند.

نقدی، با اشاره به طرح موضوعاتی مانند قرار گرفتن کشور در شرایط شعب ابی طالب و یا القای فضای ناامنی به دلیل چند مورد اسید پاشی عوامل خود فروخته در سطح کشور ادامه داد:برخی مدعی اند برای کاهش فشار دشمن در عرصه های مختلف،چاره ای جز تعامل با آنها و کوتاه آمدن در برابرشان نداریم ولی واقعیت این است که این ملت سخت تر از این شرایط را در طول سه دهه اخیر تحمل و گذرانده و هیچ گاه حاضر به تسلیم در برابر آنها نشده و در آینده نیز این امر تکرار خواهد شد.

رئیس سازمان بسیج کشورادامه داد:حوادث امروز اصفهان مشابه آنچه که درفتنه سال ۸۸ اتفاق افتاد و طی آن عوامل آنها با انجام برخی اعمال،آن را به نیروهای ارزشی و مومن نسبت داده و رسانه های آنان نیز بادامن زدن به آن سعی در تنش آفرینی و القای ناامنی درکشور داشتند.

وی لزوم دفع شیطنت های دشمن درعرصه های مختلف دیگررا مورد تاکید قرارداد وافزود: ایجاد تفرقه و دو دستگی از جمله پر کاربردترین اقدامات دشمن در این عرصه است که در شهر نجف آباد نیز بارها از این حربه استفاده کرده اند ولی به قول مقام معظم رهبری چنین جریان سازی هایی هیچ گاه در مورد مردم شهید پرور این شهرستان موفق نخواهد بود.

نقدی افزود:نجف آباد همواره در سالهای انقلاب و دفاع مقدس الگوی دیگر نقاط کشور بوده و امید می رود در صحنه جدید جنگ فرهنگی نیز مردم این دیار باز هم خط شکن بوده و با برگزاری برنامه هایی مانند این اجلاسیه بتوان گام های موثر تری در این مسیر بردارند.

وی بیان داشت: نزدیک بودن آخرین دوران حیات رژیم صهیونست ها و به شماره افتادن آخرین نفس های صهیونیست ها در کنار دعا برای عملی شدن قول ایستادگی در مسیر آزاد سازی قدس در برابر شهدا و آرزوی اقامه نماز در قدس به امامت مقام معظم رهبری آخرین بخش های سخنان فرمانده سازمان بسیج کشور را تشکیل میداد.

حائز اهمیت است در پایان این مراسم، پخش کلیپ سرداران شهید نجف آباد به کارگردانی مهدی عبدالهی،اجرای مراسم نمادین حمل قرآن توسط دانش آموزان دختر، نمایش کلیپ دانش آموزان و معلمان ساخته شده توسط یداله عابدی، اجرای سرود ویژه نجف آباد توسط استاد گلریز و اجرای گروه سرود ۱۰۰ نفره دانش آموزان مدرسه شاهد امام علی (ع) بخش های دیگری از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا به امامت حجت الاسلام و المسلمین حسناتی امام جمعه نجف آباد،مراسم اختتامیه اجلاسیه شهدا را تشکیل میداد.

اجرای گروه سرود مدرسه راهنمایی نمونه دولتی شهید احسانی اصفهان با عنوان "یا حسین" که با مشارکت چهل نفر از دانش آموزان اول راهنمایی این مجموعه از اول مهر ماه برای آماده سازی آن تلاش کرده اند، دیگر قسمت برنامه اختتامیه بود که با استقبال بسیار خوب حاضرین نیز مواجه شد.

علاوه بر حسناتی امام جمعه نجف آباد،ابوترابی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی،جعفری نژاد فرمانده نیروی انتظامی،آقایی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج و تعدادی از اعضاء شورای شهر نجف آباد تعداد دیگری از مسئولان حاضر در این جلسه را تشکیل می‌دادند.

+ نوشته شده در  شنبه سوم آبان 1393ساعت 15:21  توسط اخبار نمايندگان مجلس / شوراها / دولت /  |  نظر بدهید

حسین ذوالفقاری که به منظور بررسی اقدامات انجام شده پرونده اسید پاشی به اصفهان سفر کرده بود ، دیشب در جمع خبرنگاران افزود : تاکنون تعدادی از مظنونین این حوادث دستگیر شده و تحت بازجویی قرار دارند.

وی بدون اعلام شمار دستگیر شدگان تاکید کرد: مجموعه بررسی های انجام شده تاکنون نشان می دهد که اسید پاشی روی زنان جوان اصفهانی سازمان یافته و گروهی نیست واز سوی یک فرد انجام شده است.

وی گفت : تاکنون جمع بندی های انجام شده وجود گروه سازمان دهی شده با برنامه ریزی قبلی را در این ماجرا نشان نمی دهد.

وی شمار قربانیان حادثه اسید پاشی را چهار نفر عنوان کرد و گفت : آخرین مورد اسید پاشی 23 مهر رخ داده است و افزایش تعداد قربانیان صحت ندارد.

وی انجام این جرم از سوی افراد مذهبی و یا با انگیزه مقابله با بدحجابی رارد کردو گفت: مجموعه تحقیقات انگیزه مذهبی در پس اسید پاشی به زنان اصفهانی را تائید نمی کند.

معاون امنیتی ، انتظامی وزیر کشور گفت : قربانیان بد حجاب نبودند و حتی یکی از آنان از خانواده ایثارگران و جانبازان کشور است.

وی همچنین از ایجاد قرارگاهی برای پیگیری پرونده اسید پاشی در استان اصفهان خبر داد و گفت : ستاد ویژه ای نیز در دادگستری استان تشکیل شده و هماهنگی های لازم بین تمام عوامل پیگیر این ماجرا ادامه دارد.

ذوالفقاری تاکید کرد : مردم اصفهان به شایعات و اخبار مندرج در برخی از شبکه های اجتماعی و رسانه های بیگانه توجه نکنند و با خونسردی مانع از افزایش فشار روانی روی ماموران پیگیر پرونده شوند.

معاون وزیر کشور، اعلام جزئیات این پرونده را به تکمیل تحقیقات از سوی مراجع انتظامی، امنیتی و قضایی موکول کرد و افزود: مقرر شد در اینخصوص کمیته اطلاع رسانی تشکیل شود تا مسوولین ذیربط، اطلاع رسانی دقیقی به مردم انجام دهند.

وی به نشست شورای تامین استان اصفهان اشاره کرد و افزود: در این جلسه دادگستری استان اصفهان اعلام کرد که اگر متهم پرونده قطعی شود، در کوتاهترین زمان ممکن، مجازات وی اعمال خواهد شد.

ذوالفقاری به تجمع دیروز مقابل دادگستری اصفهان که برای برخورد قاطع با مجرمان اسیدپاش انجام شد اشاره کرد و افزود: با اینکه مجوزی برای برپایی این تجمع صادر نشده بود اما نیروی انتظامی مانع برگزاری این تجمع نشد.

وی با بیان اینکه بیشتر افراد تجمع کننده نسبت به اسیدپاشی اعتراض خود را اعلام کردند، ادامه داد: عده قلیلی هم قصد داشتند اعتراض این افراد را به سمت و سوی دیگری سوق دهند که این افراد توسط ماموران امنیتی شناسایی شده اند.

معاون امنیتی، انتظامی وزیر کشور تصریح کرد: مقرر شد این افراد با نظر دادستان اصفهان به نحو مقتضی مورد تذکر قرار گیرند و آگاه باشند که این نوع اقدامات از نگاه مسوولان امنیتی و قضایی پنهان نیست.

وی از مردم خواست به شایعات و اخبار غیر موثق که در فضای مجازی منتشر می شود توجه نکنند.

ذوالفقاری با اشاره به اینکه امنیت پایداری در کشور و اصفهان وجود دارد، افزود: وجود مرزنشینان غیور و بصیر اعم از شیعه و سنی، اتحاد و همدلی ملت با محوریت ولایت فقیه و رهبری بسیاری از توطئه های دشمنان ایران اسلامی را در هم شکسته است و کشور از امنیت خوبی برخوردار می باشد.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در شنبه سوم آبان 1393 |

دكتر صفر نعیمی  نماینده مجلس در مصاحبه با خبرنگار درد نیوز dardnews.ir گفت :گروه پارلمانی ایران شامل رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران با روسیه فردا یکشنبه برای یک دیدار رسمی عازم روسیه خواهند شد.

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود :: گروه پارلمانی ایران شامل رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران با روسیه فردا (یکشنبه) آینده برای یک دیدار رسمی عازم روسیه خواهند شد.

این گروه که ریاست آن را سبحانی‌فر نماینده سبزوار به عهده دارد در سفری پنج روزه با مقامات پارلمانی، اقتصادی و سیاسی روسیه دیدار خواهند کرد.

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و روسیه افزود :دیدار از یکی از مناطق روسیه و همچنین نشست برخی دیدارهای دیگر در برنامه این گروه قرار دارد.

سنخگویی رهران ولایت مجلس  در ادامه آورده است: لویچوف نایب رئیس دوما و رئیس گروه دوستی پارلمانی با ایران در سال ۱۳۹۱ به ایران سفر داشت. سبحانی‌فر، محمدتقی توکلی، محمد حسین قربانی، هادی قوامی، صفر نعیمی رز و عباس صلاحی اعضای هیئت اعزامی به روسیه هستند.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اعضای هیأت پارلمانی ایران در سفری پنج روزه با مقامات پارلمانی، اقتصادی و سیاسی روسیه دیدار می‌کنند، افزود‌: بازدید از یکی از مناطق روسیه و دیدار با برخی از مقامات روسی بخشی از برنامه‌های این سفر محسوب می‌شود

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در شنبه سوم آبان 1393 |
سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت از بررسی جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی علوم در فراکسیون متبوع خود خبر داد.

"صفر نعیمی رز" نماینده مردم آستارا در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران با اشاره به جلسه روز یکشنبه 4 آبان فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت گفت: نشست شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت صبح فردا یکشنبه(4 آبان ماه) با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار می شود.
 وی افزود: قرار است در جلسه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مسائل داخلی و منطقه ای مورد بررسی قرار گیرد.
سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت تصریح کرد: همچنین احتمال بررسی صلاحیت "نیلی احمدآبادی" وزیر پیشنهادی

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در شنبه سوم آبان 1393 |

سلام : دكتر محمد علی هالو  مدیر سایت جهانی درد نیوز ...
من  جوانی  هستم با 36ساله  ساكن روستای محروم قنبر محله  بخش لوندویل شهرستان بندر آستارا  استان گیلان هستم  در زندگی ام بغیر از نماز و عبادت و وخدمت صادقانه كاری نكردم. بخاطر بیماری و كار افتادگی رماتیسم  و مفضل لگن موفق به ازداواج نشدم و در خانه كاه گلی یك اتاق اقوام از روی دلسوزی ایشان زندگی می كنم و با كمك اهالی زندگی م یكنم...
از سال 78 بارها مدارك كار افتادگی و تحت پوشش شدم را به بهزیستی آستارا بردم دوبار پرنده ام را گفتند گم شده است ..می گویم حداقل برای عمل جراحی ام كه چند مرحله است كمك كنند كسی رسید گی نمی كند ..بعلت بیماری مفاصل قادر به كار نیستم .. تاكنون سه بار با كمك اهالی محروم روستا عمل كردم و هربار 10 میلیون پول عمل دادم حالا دكترها لطف كردند از من كمتر پول گرفتند اینبار هم دكتر م گفته هزینه عمل تعویض مفاضل لگن بیست میلیون بر می دارد و قادر به راه رفتن نیستم ..حتی پول غذا و لباس ندارم ...حتی كرایه ماشین ندارم ...  از كودكی بدون كس و بدون حمایت بهزیستی یا جایی زندگی می كنم و با ته مانده غذایی مردم خوب محله كه آنها هم فقیر هستند زندگی می كنم با كمك ایشان با هزار تومان و دو هزار تومان آنها چند بار از سال 78 برای عمل رفتم اینبار برای تامین بیست میلیون مردم روستا پول ندارنند همین كه هوای مرا دارنند خدا را شكر...كمكم كنید تا عمل كنم و زندگی كنم..
ابوالفضل بینا - متولاد 1358 روستای قنبر محله سیبلی - بخش لوندویل - شهرستان بندر آستارا - آستان گیلان... كمكم كنید تا نجات یابم..

لطفا از هموطنان درخواست دارم به یك مسلمان آبرو دار كمك كنند تا  عمل شوم .. نمیرم  من هم دوست دارم ازدواج كنم  كار كنم و بچه داشته باشم  و زندگی كنم ..بمن كمك بلاعوض كنند یا بمن قرض بدهند تا به مروز زمان قرض اشان را می دهم چیزی در زندگی برای فروختن ....................... ندارم كمكم كنید.. در خانه كاه گلی فامیل بدون كرایه زندگی م یكنم و با ته مانده غذای مردم دلسوز زندگی می كنم ...
از هموطنان خیری كه مایل هستند به این هموطن  آبرومند  آستارا ییی كمك كنند تا میلغ 20میلیون  عمل بیمارستان  رابدهد لطفا با شماره تلفن این هموطن  آستارایی تماس بگیرند..لطفا مستقیم تماس بگیرند ..شماره تلفن هموطن ماسالی :09117572740 ( شماره تلفن شورای محل  چون خودش تلفن ندارد )
من زندگی وی را دیدم  و مدارك و. تایید مردمك و شورا را گرفتم ...
1- از افراد می خواهم كمكش كنید
2- از سازمان بهزیستی درخواست رسیدگی دارم چرا دوبار پرونده این بیمار كاررافتاده در بهزیستی آستارا گم شده است ....

----------------------------------------------
2- یك پیرزن هم در استارا بدون سرپرست و كس است در یكی از روستاهای آستارا اگر كسانی بخواهند در خصوص كمك مالی به این پیرزن بی خانمان برای كمك به رهن خانه و كمك مالی برای زندگی با درد نیوز تماس تا شماره این پیرزن 57 ساله در اختیار ایشان قرار گیرد ..نیاز فوری
توضیح : اینكه من بعنوان خبرنگار این كار پسندیده  را از خبر گزاری فارس یاد گرفتم كه با درج كمك به امیرعلی گیلانی مردك كمك كردند ... و تاكنون با درج درخواست كمك هموطنان ایرانی بلای 43 نفر توسط خیرین به افراد مستحق كمك بلاعوض شده است .
1- از هموطنان كه محروم هستند و نیاز  به كمك خیزرین دارنند لطفا مشروحه كمك وبا مدارك را به ایمیلastaraO@yahoo.com ارسال كنند با آدرس شماره تلفن تا خیرین با آنها تماس برقرار كنند..
2- خیرین كه علاقمند به كمك به فقرا  و قرض دارها و زندانی ها ، پیرزنان وپیرمردها مستحقق یا زنان بی سرپرست یا یتمیان دارنند لطفا به ایمیل ما اعلام آمادگی كنند  افراد مستحق به‌انها معرفی شود ...
لطفا: كمك ها را از دكتر محمدعلی هالو درد نیوز نخواهید به مستحققان بدهد چون سیاست دكتر هالو معرفی مستحق ها به خیرین است و از گرفتنم كمك ها مالی و.. معذرویم....


من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم.
نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم می ساخت
و از همه شادی های عالم برایم لذت بخش تر بود.

 کوروش بزرگ

من از هموطنان ممنون هستم تاكنون به ندای درد نیوز آری گفتند تاكنون به مردم فقیر كمك كردند حتی سر پرستی چند یتیم را به عهده گرفتند یا چك بعضی افرادمستحق را پاس كردند ..خئتوند اجر بدهد...

  از هموطنان خواهش می كنم با من تماس نگیرید و به افرادی كه شماره آنها است تماس بگیرید و من مدارك تایید شده ایشان را دیدم اگر نیاز باشد شما هم نگاه كنید..بخدا وقتی شورای قنبر محله وضعیت این جوان كارافتاده را بمن نشان داد از خودم نفرت پیدا كردم  كه من راحت زندگی می كنم  و یك جوان بدون كس اینطور در درد می سوزد و حتی پول غذا با مراجعه به بهزیستی برای تحت پوشش قرار دادن ندارد ..عزیزان همه مسلمان هستیم بیایید به این برادر نیازمند كمك كنیم..اگر افرزادی هستند كه بخواهند به زنان بیوه   و پیر مردها بی پول یا خانواده دفقیر نیازمند كمك كنند بمن ایمیل یا تماس بگیرید من بشما معرفی كنم ...
09119812795
با تشكر دكتر محمد علی هالو dardnews.ir

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در شنبه سوم آبان 1393 |

فرهاد حیدرنیا روز شنبه در نشست شورای شهر چوبر افزود: به علت فقدان مرکز بهداشتی و درمانی در شهر چوبر مردم این منطقه برای مراجعات درمانی خود دچار مشکل بوده و رنج می برند.

وی گفت: نبود امکانات بهداشتی و درمانی و اورژانس شبانه روزی در شهر چوبر باعث ایجاد مشکل شده و حتی در برخی موارد جان باختن بیماران مبتلا به فشار خون و ناراحتی های قلبی را سبب شده است.

حیدرنیا بیان کرد: مردم محروم چوبر به دلیل دوری دسترسی به مراکز بهداشت و درمان به تالش می روند و مسافت بیش از 50 کیلومتر را باید برای این امر طی کنند.

وی افزود: در 14 آذرماه سال گذشته زمینی به مساحت 800 متر مربع برای احداث مرکز بهداشت و درمان شبانه روزی در اختیار شبکه بهداشت و درمان تالش قرار گرفت و رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان احداث این مرکز در زمین مذکور را در 26 اسفند ماه سال 92 در سفر شهرستانی خود به تالش مصوب کرد اما تاکنون هیچ اقدامی از نظر عملیات فیزیکی و اجرایی در محل احداث صورت نگرفته است.

حیدرنیا اظهار کرد: شهر چوبر با حدود 10 هزار نفر جمعیت در فاصله 50 کیلومتری شهرستان تالش قرار دارد و فاقد هرگونه امکانات بهداشتی و درمانی است.

 

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان آستارا در این خصوص گفت: در پی درگذشت جانگداز رییس فقید مجلس خبرگان  آیت الله مهدوی کنی همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی که قرار بود امروز صبح در آستارا برگزار شود لغو و به زمان دیگری موکول شد.

حمید رضا قهرمانی با تسلیت به مناسبت درگذشت عالم فقیه و ربانی ، افزود: بر اساس اعلام فدراسیون ورزش های همگانی تمامی ورزش های همگانی خاصه پیاده روی های خانوادگی در سراسر کشور لغو و به آینده موکول شد.

وی اضافه کرد: جامعه ورزش شهرستان آستارا نیز همگام با ورزشکاران سراسر کشور به سوگ یار دیرین امام ، انقلاب و مقام عظمای ولایت نشسته است.

-----------------------------

 

مردم شهرستان تالش در غرب استان گیلان با برگزاری آیین سنتی تشت گذاری به استقبال ماه محرم رفتند.

 

 مردم مومن تالش با برگزاری مراسم سنتی تشت گذاری به استقبال ماه محرم رفته و آیین های عزاداری سرور سالار شهیدان را آغاز کردند.

در این مراسم پیر و جوان و زن و مرد لباس سیاه بر تن کرده و با برپایی مراسم عزاداری در ماتم شهیدان دشت کربلا به سر و سینه زدند و فریاد یا حسین(ع) سر دادند.

در این آیین سنتی ، عزادارن حسینی با پیروی از اقدام امام حسین(ع) که در روز 27 ذیحجه آب مشک ها را در تشت ها ریخته و تمام لشکر حر و اسبان آنها را سیراب‏ کردند، تشت های پر آب بر سرگذاشتند و با حرکت در میان مردم عزادار به نوحه خوانی و سینه زنی پرداختند.

آیین تشت گذاری یکی از قدیمی ترین سنت ها و مناسک ایرانی در عزاداری ماه محرم محسوب می شود که در استقبال از ماه محرم برگزار شده و با این آیین، عزاداری های محرم به طور علنی شروع می شود.

در مراسم تشت گذاری تالشان مساجد داخل شهر تالش هیات های عزاداری خود را از محل مسجد خود به سمت مسجد جامع شهر حرکت داده و بعد از عزاداری در جلوی مسجد جامع ، تشت های مخصوص مسجد خود را از مسجد جامع گرفته و به سمت مسجد خود حرکت کردند.

در مسیر حرکت دسته عزاداری و حمل تشت ها به مسجد نیز سیاه پوشان حسینی نذورات خود را در داخل تشت ها می ریزند تا به واسطه انفاق آن ها ، سفره های عزاداری سید و سالار شهیدان در ایام ماه محرم برپا شود.

مراسم سنتی و آیینی تشت گذاری در دهه های اخیر تبدیل به یکی از باشکوه ترین مراسم آغاز دهه محرم و فرهنگ عمومی مردم تالش شده است.

 

'رحمت الله آزاد' دوچرخه سوار ایرانی حامل پیام صلح و دوستی، سفر خود را با گذر از مرز آستارا به کشورهای خارجی آغاز کرد.

 

این دوچرخه سوار که سفر خود را به مناسبت روز جهانی نابینایان از 23 مهرماه از استان مازندران آغاز کرده، پس از طی شهرهای رودسر، رشت و انزلی، امروز به شهرستان مرزی بندر آستارا در غرب استان گیلان رسید.

رحمت الله آزاد در خصوص ادامه سفر خود به ایرنا گفت: پس از جمهوری آذربایجان با دوچرخه به کشورهای گرجستان، ارمنستان و ترکیه سفر خواهم کرد.

وی افزود: مسافت حدود چهار هزار کیلومتری این کشورها را قصد دارم در یک ماه رکاب بزنم.

وی اضافه کرد: همچنین پس از بازگشت به ایران، سفر به چند استان غربی کشور را نیز در برنامه ورزشی خود قرار داده ام.

وی که حدود 20 سال است فقط به عشق معلولان کشور خود رکاب می زند، گفت: تاکنون 54 کشور دنیا را با پیام صلح و دوستی معلولان دوچرخه سواری کرده ام.

این عضو فدراسیون دوچرخه سواری جمهوری اسلامی ایران افزود: معلولان نیازمند توجه و عشق ورزی هستند.

آزاد در ادامه اظهار کرد: بنده با سفر به کشورهای مختلف دنیا به این نتیجه رسیده ام که نگرانی نابینایان ندیدن نیست بلکه نگرانی اصلی آنها دیده نشدن است.

 این دوچرخه سوار 50 ساله پیش از آغاز سفر خود به کشورهای خارجی توسط رییس اداره بهزیستی شهرستان آستارا تجلیل شد.

شهرستان مرزی بندر آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است

--------------------

آیین سنتی تشت گذاری به مناسبت ماه محرم در سطح مساجد و تکایای شهرستان آستارا برگزار شد.

 

 چند روز پیش از آغاز ماه محرم ، حال و هوای عزاداری های این ماه را می توان از اجرای مراسم تشت گذاری در مساجد و حسینیه ها و نیز پوشیدن رخت سیاه بر تن شهر مشاهده کرد.

در آیین تشت گذاری برگزار شده اعضای هیات امنای مساجد شهرستان و تعدادی از ریش سفیدان با قرار دادن تشت مسی پر از آب در گوشه ای از محوطه مسجد و تکایا به یاد سقای تشنه لب حضرت اباالفضل العباس (ع) عزاداری کردند.

عزاداران با شور و احساس برگرفته از حالات درونی، نوید فرارسیدن ماهی سرشار از سوگ و ماتم را داده و با بر افراشتن بیرق های مزین به نام ائمه اطهار(ع) در قالب دسته های مختلف به سوگواری پرداختند.

در آیین تشت گذاری مردم دیندار آستارا بر دور تشت مملو از آب که بر دوش عده ای ریش سفید حمل می شود ، حلقه بسته و به یاد برادر وفادار حضرت سیدالشهداء(ع) اشک ماتم ریختند.

مداحان اهل بیت نیز برابر با احوالات حضرت اباالفضل (ع) به نوحه خوانی پرداختند.

آیین تشت گذاری از سنتی ترین آیین های شهرستان آستاراست که در نزد باور اهالی از ارزش معنوی فوق العاده ای برخوردار است.

این آیین در ایام پایانی ماه ذی الحجه برگزار می شود.

-------------------

رییس اداره شیلات شهرستان آستارا گفت: در نخستین ماه از فصل صید ، پنج هزار و 910 کیلوگرم انواع ماهیان استخوانی در سواحل این شهرستان صید شد.

 

صادق خاصی پور ر گفت: این میزان صید ماهیان استخوانی از ابتدای فصل صید به روش پره کشی انجام شده است.

وی یادآور شد: بر اساس تصمیم کمیته تنظیم امور صیادی شیلات استان گیلان ، صید ماهیان استخوانی دریای خزر در غرب گیلان 20 روز زودتر از موعد مقرر آغاز شد.

خاصی پور افزود: 49 صیاد شرکت موج گل سیبلی با 60 بار پره کشی اقدام به صید ماهیان استخوانی کرده اند.

وی عمده صید صیادان آستارایی را در یک ماه گذشته از نوع کفال ، ماهی سفید و کپور عنوان کرد.

وی اظهار کرد: در این مدت یک هزار و 196 کیلوگرم ماهی سفید ، چهار هزار و 634 کیلوگرم کفال و 80 کیلوگرم ماهی کپور و آزاد صید شده است.

وی با اشاره به اینکه این روش صید در سواحل دریای خزر تا 20 فروردین سال آتی ادامه پیدا می کند ، اظهار کرد: فعالیت صیادی صیادان آستارایی در ماه گذشته به مدت هشت روز به علت کولاک دریا غیر ممکن بود.

خاصی پور ادامه داد: امسال صید ماهیان استخوانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: سال های اخیر ذخایر انواع آبزیان دریای خزر و همچنین صید ماهیان استخوانی و خاویاری بنا به دلایل آلودگی های ناشی از استفاده بیش از حد کشاورزان از سموم و کودهای شیمیایی و نیز برداشت بی رویه شن و ماسه از رودخانه ها و نیز صید بی رویه کاهش یافته است.

--------------

رییس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: هر گونه صید ماهی آزاد که از گونه های حمایت شده این سازمان است در رودخانه های آستارا ممنوع بوده و با صیادان متخلف برخورد قانونی می شود.

 

'شهروز قلی نژاد'  افزود: صید ماهی آزاد در رودخانه های شهرستان غیر مجاز بوده و هیچ گونه پروانه صیدی در این خصوص برای صیادان صادر نمی شود.

وی با اشاره به اینکه ماهی آزاد از گونه های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست است، اضافه کرد: ماهی آزاد از گونه های در حال انقراض می باشد که خوشبختانه در دو سال اخیر با حفاظت های انجام شده توسط ارگان های مربوط به خصوص سازمان محیط زیست جمعیت این نوع ماهی در حال رشد است.

وی با بیان اینکه مهاجرت ماهیان آزاد به رودخانه ها و آبهای شیرین نسبت به سال های اخیر بیشتر شده است، اظهار کرد: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا به منظور حمایت و کنترل جمعیت این گونه حمایت شده اقدام به گشت زنی و پایش شبانه روزی رودخانه های آقچای، بهارستان ، چلوند و عباس آباد آستارا می کند.

وی ادامه داد: در این راستا ماموران یگان حفاظت محیط زیست تاکنون هشت دستگاه تله و کلهام را ضبط و نیز نسبت به تخریب چهار دهنه سد دامی اقدام کرده اند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه برای صید ماهی آزاد و قزل آلا هیچ گونه پروانه ای صادر نمی شود، گفت: این در حالی است که صدور پروانه صید برای ماهیان غیر حمایت شده شامل انواع کولی ها، کفال و سفید توسط اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا آغاز شده است

----------------

همایش عاشوراییان شهرستان مرزی بندر آستارا در محل مسجد حضرت محمد رسول الله(ص) آستارا برگزار شد.

 

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان روز چهارشنبه در این آیین گفت: ما باید با قیام امام حسین(ع) بیشتر آشنا شویم.

حجت الاسلام ابراهیم حاتمی افزود: قیام امام حسین(ع) شعله پروفروغی است که هیچ وقت خاموش نمی شود.

وی اضافه کرد: راه ، مرام و هدف امام حسین (ع) تاریخ را درنوردیده است.

وی بیان کرد: کربلا نمایشگاه حق برابر باطل ، نور برابر ظلمت و اردوگاهی است که فضایل انسانی در برابر رذایل انسانی ایستاده است.

حجت الاسلام حاتمی ادامه داد: عزاداران حسینی باید دارای شور و شعور حسینی بوده و اهل معرفت و بصیرت شوند.

رییس اداره تبلغیات اسلامی آستارا خواستار هماهنگی و انسجام بیشتر بین دسته های عزاداری مساجد ، هیات ها و تکایا در سطح شهرستان در ایام محرم شد.

 در این آیین بیانیه محکومیت صدور حکم اعدام شیخ باقر نمر مرجع شیعی عربستان قرائت شد و سپس عزاداران در سوگ سالار شهیدان به سینه زنی پرداختند

----------------

فیلم کوتاه داستانی 'آتا' از شهرستان آستارا به بخش مسابقه چهل و چهارمین جشنواره بین المللی رشد راه یافت.

 

 با نظر هیات انتخاب چهل و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم رشد ، فیلم داستانی 'آتا' به کارگردانی فرشاد فاضلی مقدم و فراز آهنین فیلم سازان جوان آستارایی در بخش بین الملل این جشنواره حاضر خواهد بود و با دیگر فیلم های این بخش به رقابت خواهد پرداخت.

این فیلم کوتاه داستانی 34 دقیقه ای بر اساس طرحی از یک حکایت قدیمی مردم آستارا ، زندگی یک پدر پیر با پسر جوانش را که از تقابل زندگی مدرن و سنتی متاثر شده است ، روایت می کند.

'آتا' سرگذشت پدر و پسری را به تصویر کشیده که هر دو به یکدیگر عشق می ورزند ولی پدر پسر را اذیت می کند و پسر دیگر طاقت نگهداری و مراقبت از پدر پیر خود را ندارد.

داستان این فیلم درام اجتماعی است.

در این فیلم داستانی شرکت آسمان فیلم به عنوان تهیه کننده ، فراز آهنین به عنوان نویسنده ، فرشاد فاضلی مقدم و فراز آهنین به عنوان کارگردان، ابراهیم پرکاری به عنوان دستیار کارگردان و تدوینگر ، ابراهیم پرکاری و معین سنجریان به عنوان تصویربردار ، الناز سیف اللهیان به عنوان طراح صحنه و لباس ، زهرا آسایش به عنوان مدیرمالی حضور دارند.

مجید جوهری ، ابراهیم جنگجو ، التفات دنیادوست ، اصغر ودودی ، سینا مرمرشاهی و مسیح عسگر زاده به عنوان بازیگر به ایفای نقش می پردازند.

این فیلم در روستای کانرود آستارا فیلمبرداری و تولید و در خردادماه امسال با استقبال گرم مردم هنردوست غرب گیلان در سینما دریای آستارا اکران شد.

------------

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت : بازنشستگان چراغ راه و گنجینه های ارزشمند آیندگان هستند.

 

 سیروس شفقی روز سه شنبه در آیین تجلیل از کارمندان بازنشسته فرمانداری آستارا افزود: تجربه های بازنشستگان به عنوان دستمایه حرکت برای نسل های بعدی محسوب می شود.

وی دوران بازنشستگی را آغاز راهی به سمت افق های روشن آینده خواند و اضافه کرد: باید سرمایه ارزشمند بازنشستگان که همان تجارب کاری است به عنوان الگو و درسی برای شاغلان فعلی باشد.

وی اظهار کرد: 30 سال مجاهدت و تلاش در راه خدمات رسانی و ساختن ایرانی آباد با هیچ کلام و هدیه ای قابل جبران نیست.

وی تکریم مقام بازنشستگان را یک وظیفه دانست و گفت: این تکریم و تجلیل نباید منحصر به یک روز و زمان خاصی باشد بلکه آن انسان های بزرگ همواره شایسته بهترین نگاه ها و شایسته ترین کلام ها هستند.

وی رسیدگی به مشکلات بازنشستگان را ضروری خواند و افزود: برطرف کردن مشکلات بازنشستگان در ابعاد مادی و معنوی نوعی دلگرمی و قوت قلب برای آنها محسوب می شود.

در این آیین از تلاش های 30 ساله 21 بازنشسته فرمانداری شهرستان مرزی بندر آستارا قدردانی شد

----------------

به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران 'سبا' جمعی از بانوان آستارایی پیام رسان سلامت شدند.

 

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان آستارا روز سه شنبه در نشست رابطین بهداشت سلامت بانوان  گفت: رابطین بهداشت حاضر در این نشست به عنوان پیام رسانان سلامت بانوان محسوب می شوند.

دکتر فرید عبدلپور با اشاره به اینکه رابطین بهداشت پس از فراگیری آموزش های لازم آنها را در اختیار جامعه بانوان قرار می دهند ، افزود: برنامه های هفته سلامت بانوان ایران با هدف حساس سازی مدیران سلامت و آحاد جامعه نسبت به ابعاد مختلف سلامت زنان در شهرستان آستارا در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: 'تغذیه سالم' ، 'تحکیم بنیان خانواده و فرزند پروری سالم' ، 'سبک زندگی ایرانی اسلامی' ، 'سلامت اجتماعی زنان وحمایت اجتماعی برای تطابق نقش زن در خانواده و اجتماع' ، 'ترویج خود مراقبتی' ، 'سلامت روان' و 'سبک سالم روابط زناشویی' از جمله موارد ارائه شده در این نشست بود.

وی در ادامه با تقدیر از فعالیت های واحد بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان آستارا بیان کرد: تا کنون به مناسبت هفته سلامت بانوان 500 نسخه بروشور با عناوین برنامه چکاب بانوان و سلامت معنوی آنها در بین شهروندان آستارایی و ادارات مختلف توزیع شده است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان آستارا در ادامه افزود: در هفته جاری نیز 60 نفر از مربیان بهداشت مهد کودک ، مدارس ابتدایی و نیز والدین آنها در خصوص مراقبت از کودک بدحال و احیای کمک های اولیه در فوریت های پزشکی آموزش های لازم را فرا گرفتند.

عبدلپور بیان کرد: برگزاری کلاس آموزشی با عنوان مهارت های فرزند پروری در مدرسه قدس آستارا با حضور والدین دانش آموزان نیز از دیگر برنامه های شبکه بهداشت و درمان در این هفته بود.

وی در ادامه خانواده را بخش کوچکی از نهاد اجتماعی خواند و اظهار کرد: شعار این هفته 'سلامت زنان ، سلامت نسل ها' است که افراد جامعه با الگو قرار دادن این شعار می توانند با ازدواج و تشکیل خانواده زمینه های تولید نسل و بقای انسان ها را فراهم کنند.

-----------------------

جمعی از ورزشکاران شهرستان آستارا به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش، ارتفاعات کوهستانی روستای مشند را کوهپیمایی کردند.

 

رییس هیات ورزش های همگانی شهرستان آستارا عصر دوشنبه گفت: این برنامه ورزشی با شرکت 40 نفر از اعضای هیات ورزش های همگانی آستارا برگزار شد.

داوود دوستدار با اشاره به اینکه ورزشکاران مسیر مورد نظر را از روستای آقچای تا ارتفاعات روستای مشند کوهپیمایی کردند ، افزود: کوهنوردان این مسیر پنج ساعته را با راهنمایی حمید ندیری و سرپرستی حسن جوهری طی کردند.

رییس هیات ورزش های همگانی شهرستان آستارا در ادامه از برگزاری همایش باشکوه پیاده روی خانوادگی در آخرین روز از هفته تربیت بدنی خبر داد و بیان کرد: شانزدهمین همایش پیاده روی خانوادگی به همراه 16 جایزه نفیس در روز جمعه دوم آبان ماه از ساعت هفت صبح از محل رو به روی اداره ورزش و جوانان آغاز می شود.

دوستدار با اشاره به اینکه این همایش با مشارکت اداره ورزش و جوانان شهرستان آستارا برگزار می شود ، بیان کرد: شرکت کنندگان پس از پیاده روی در مسیرهای خیابان های فارابی ، ملت و امام خمینی(ره) در محل سالن ورزشی انقلاب برای اجرای آیین قرعه کشی حضور می یابند.

وی شعار این همایش را 'در جستجوی سلامت پیاده باید رفت' عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود در این همایش که در راستای تقویت روحیه نشاط و همگرایی است ، بیش از چهار هزار نفر شرکت کنند.

وی افزود: علاقمندان برای شرکت در آیین قرعه کشی همایش پیاده روی خانوادگی می توانند قبض های مربوط را تا روز پنجشنبه هفته جاری از محل دفتر هیات ورزش های همگانی واقع در طبقه دوم سالن ورزشی ولایت در اداره ورزش و جوانان شهرستان آستارا تهیه کنند.

هفته تربیت بدنی از 26 مهرماه آغاز و تا دوم آبان ماه ادامه می یابد.


*********

قله تیلار یکی از قلل مرتفع تالش توسط گروه کوهنوردان بغرو لیسار تالش فتح شد.

این صعود از مسیر روستای بیلگو لیسار انجام شد.

اعضای گروه در این برنامه نیما پوراللهیاری ، سجاد آزادی ، عمار پوراللهیاری ، بهنام مهدوی ، پیمان امینی و طاها عبداللهی بودند.

قله تیلار با ارتفاع 2850 متر در غرب شهرستان تالش واقع شده و دامنه آن از سرچشمه های مهم کرگانرود است.

----------------------

با حضور مديركل اوقاف استان ، امام جمعه ، فرماندار ، جمعي از مسئولين و هيئت امناء بقاع متبركه شهرستان  آستارا برگزار و آقاي جمشيد مهدوي بعنوان سرپرست اين اداره منصوب شد.و ساختمان جدید این اداره افتتاح گردید.

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا قبل ظهر  ساعت 11 صبح دوشنبه در  تاسیس و شروع بكار  اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بندر  آستارا گفت: با انجام پیگیری های لازم تاسیس اداره اوقاف و امور خیریه که از مطالبات بحق مردم بود ، در شهرستانبندر  آستارا راه اندازی شد.

فرماندار آستارا در ادامه افزود : خیلی خوشحالیم كه امروز برای اولین بار در تاریخ آستارا  اداره اوقاف و امور خیرییه در شهرستان بندر آستارا افتتاح و راه اندازی مس شود.

مهندس سیروس شفقی گفت : راه اندازی اداره اوقاف به نیکی می تواند در تقویت و اعتلای سطح کیفی برنامه های دینی و قرآنی شهرستان مثمر ثمر باشد.

نماینده عالی دولت در شهرستان مرزی آستارا گفت : آستارا را پیشانی نظام  می باشد و خواستار اتمام پروژه حرم مطهر امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) بندر آستارا شد.

 حجت الاسلام کاظم حافظ نیا عصر دوشنبه در آیین گفت: تاسیس اداره اوقاف برای اولین بار در تاریخ آستارا را تبریك می گوییم و این را به فال نیك می گیریم.

امام جمعه آستارا افزود :فرهنگ وقف چندان در آستارا شناخته شده نیست که امید داریم با راه اندازی این اداره شاهد موقوفات بسیاری در این شهرستان باشیم.

 حجت الاسلام کاظم حافظ نیا با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ وقف نیازمند مشارکت علما و نهادهای مرتبط فرهنگی با اداره اوقاف است ، افزود: جاری شدن فرهنگ وقف کارکردهای مثمر ثمر زیادی را در جامعه به همراه دارد.

وی تاكید كرد : بایستی این فرهنگ در آستارا بیش از پیش نهادینه شود چرا که مردم این شهرستان مرزی مردمی خیر و نوعدوست هستند.

امام جمعه  بندر آستارا اگفت : آستان قدس امام زادگان به عنوان قطب های فرهنگی در سطح کشور می باشد  و تاكید نمود : آستان قدس امام زادگان ابراهیم و قاسم بندر آستارا  از ظرفیت های مهم ادارات اوقاف و امور خیریه هستند که بایستی قابلیت های این بقاع متبرکه به درستی معرفی شود.

حجت الاسلام حافظ نیا  در ادامه افزود : انتظار داریم با راه اندازی اداره اوقاف در شهرستان آستارا  پروژه حرم امام زادگان  آستارا روند تکمیلی خود را به سرعت طی بکند.

امام جمعه آستارا در  خاتمه افزود : خواستار شفاف سازی درآمدهای امام زادگان و موقوفات ثبت شده شهرستان بندر  آستارا شد.
 

 حجت الاسلام ولی عادلی قبل ظهر ساعت 11صبح دوشنبه در آیین معرفی سرپرست اداره تازه تاسیس اوقاف و امور خیریه آستارا گفت :۱۱ هزار گیلانی در رشته های مختلف حفظ قرآن در سال جاری شرکت کردند.

وی ادامه داد: در برنامه های تربیت حافظان قرآن، مردان و زنان دیندار گیلانی در سال جاری حضور پررنگی داشته اند.

 حجت الاسلام ولی عادلی با اشاره به اینکه برگزاری کلاس های قرآن در بقاع متبرکه از اهمیت و ارزش فوق العاده ای برخوردار است ، اضافه کرد: شرکت کنندگان در یک فضای معنوی خاصی به حفظ قرآن می پردازند.

وي  در ادامه ثبت و ساماندهی موقافات و نیز امام زادگان و بقاع متبرکه را در سیستم هوشمند اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان از جمله توفیقات این نهاد خواند و اظهار کرد: با انجام امور فرهنگی در سطوح مختلف شاهد رشد موقوفات در استان گیلان بوده ایم.

 حجت الاسلام ولی عادلی  اضافه نمود : آمار موقوفات و بقاع متبرکه در شهرستان آستارا چندان چشمگیر نیست به طوری که تاکنون شش موقوفه و ۷۰ رقبه وقفی در آستارا به ثبت رسیده است.

 حجت الاسلام ولی عادلی ادامه داد : آستان قدس  امام زادگان ابرهیم و قاسم(ع) آستارا و نیز بقعه موجود در روستای چلوند این شهرستان در فهرست بقاع متبرکه استان گیلان به ثبت رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در ادامه با تقدیر از فرماندار آستارا به منظور اختصاص ۲۰۰ میلیون ریال برای تجهیز و تعمیر اداره اواقاف و امور خیریه این شهرستان بیان کرد: امید داریم با کمک ها و مساعدت های علما و چهره های شاخص فرهنگی شاهد رشد موقوفات و نیز توسعه بیش از پیبش اداره اوقاف و امورخیریه در بندر آستارا باشیم.

 حجت الاسلام ولی عادلی تاكيد نمود : از محل درآمد موقوفات می توان به بیماران خاص ، افراد نیازمند و نیز به منظور توسعه برنامه های فرهنگی اختصاص داد.

در این مراسم  مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان 'جمشید مهدوی' به عنوان سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آستارا معرفی كرد

به گزارش تارك خزر : این برای اولین بار در تاریخ آستارا می باشد كه اداره در آستارا تاسیس می شود و قبلا امور اوقاف آستارا تحت پوشش اداره اوقاف شهرستان تالش بود..

  

 
 
 
 
 

 
--------------------------

امام جمعه آستارا گفت: مداحان مفاهیم معنوی و معرفت واقعه کربلا را در اشعار خود بیان کنند و از خرافه‌گویی بپرهیزند.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌نیا امروز در نماز جمعه این شهر با تسلیت درگذشت آیت‌الله مهدوی‌کنی اظهار داشت: آیت‌الله مهدوی‌کنی یار صدیق امام (ره) و رهبر معظم انقلاب بود.

وی با بیان اینکه ضایعه درگذشت آیت‌الله‌ مهدوی‌کنی جبران‌ناپذیر است، تصریح کرد: آیت‌الله مهدوی‌کنی در پیروزی انقلاب اسلامی نقش غیر قابل انکار و تاثیرگذار داشت.

خطیب جمعه آستارا، آیت‌الله مهدوی‌کنی را عالمی مجاهد و مبارز خواند و تصریح کرد: ایشان در زمان طاغوت شکنجه‌ها و رنج‌های زندان را به جان خرید تا انقلاب پیشرفت کند.

این مسئول تاثیر آیت‌الله مهدوی‌کنی پس از پیروزی انقلاب را انکارناپذیر خواند و گفت: ایشان پس از امام (ره) در کنار رهبر معظم انقلاب قرار گرفت و تابع محض ولایت فقیه بود.

حافظ‌نیا در ادامه به فرا رسیدن ماه محرم اشاره کرد و ادامه داد: واقعه کربلا با هدف احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر به معروف شکل گرفت.

وی با تاکید بر ضرورت توجه مداحان در مراسم‌های عزاداری امام حسین (ع) به مسئله امر به معروف، خاطرنشان کرد: مداحان مفاهیم معنوی و معرفت واقعه کربلا را در اشعار خود بیان کنند و از خرافه‌گویی بپرهیزند.

امام جمعه آستارا توجه مداحان و واعظان به فریضه امر به معروف در عزاداری‌های را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در چارچوب حرمت و اخلاق حسنه امری ضروری است.

این مسئول حکم اعدام آیت‌الله شیخ نمر را محکوم کرد و گفت: صدور حکم اعدام شیخ نمر حرکت نسنجیده عربستان است، اما باید بداند که چنین حرکت‌هایی هرگز نمی‌تواند صدای آزادی‌خواهی و حریت را خاموش کند و سرانجام این اقدام به سقوط دولت عربستان می‌انجامد.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در شنبه سوم آبان 1393 |
متن اعلامیه جهانی حقوق بشر
این «اعلامیه جهانی حقوق بشر» را به عنوان یک استانده ی مشترک و دستاورد تمامی ملل و ممالک اعلان میکند تا هر انسان و هر عضو جامعه با به خاطرسپاری این «اعلامیه»، به جد در راه یادگیری و آموزش آن در جهت ارتقای حرمت برای چنین حقوق و آزادیهایی بکوشد و برای اقدامهای پیشبرنده در سطح ملی و بین المللی تلاش کند تا [همواره] بازشناسی مؤثر و دیده بانی جهانی [این حقوق ] را چه در میان مردمان «ممالک عضو» و چه در میان مردمان قلمروهای زیر فرمان آنها [تحصیل و] تأمین نماید.• ماده ی ۱

تمام ابنای بشر آزاد زاده شده و در حرمت و حقوق با هم برابرند. عقلانیت و وجدان به آنها ارزانی شده و لازم است تا با یکدیگر برادرانه رفتار کنند.

• ماده ی ۲

همه انسانها بی هیچ تمایزی از هر سان که باشند، اعم از نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیده ی دیگری، خاستگاه اجتماعی و ملی، [وضعیت] دارایی، [محل] تولد یا در هر جایگاهی که باشند، سزاوار تمامی حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه»اند. به علاوه، میان انسانها بر اساس جایگاه سیاسی، قلمروقضایی و وضعیت بین المللی مملکت یا سرزمینی که فرد به آن متعلق است، فارغ از اینکه سرزمین وی مستقل، تحت قیمومت، غیرخودمختار یا تحت هرگونه محدودیت در حق حاکمیت خود باشد، هیچ تمایزی وجود ندارد.

• ماده ی ۳

هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است.

• ماده ی ۴

هیچ احدی نباید در بردگی یا بندگی نگاه داشته شود: بردگی و داد و ستد بردگان از هر نوع و به هر شکلی باید باز داشته شده و ممنوع شود.

• ماده ی ۵

هیچ کس نمی بایست مورد شکنجه یا بیرحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد.

• ماده ی ۶

هر انسانی سزاوار و محق است تا همه جا در برابر قانون به عنوان یک شخص به رسمیت شناخته شود.

• ماده ی ۷

همه در برابر قانون برابرند و همگان سزاوار آن اند تا بدون هیچ تبعیضی به طور برابر در پناه قانون باشند. همه انسانها محق به پاسداری و حمایت در برابر هرگونه تبعیض که ناقض این «اعلامیه» است. همه باید در برابر هر گونه عمل تحریک آمیزی که منجر به چنین تبعیضاتی شود، حفظ شوند.

• ماده ی ۸

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی مؤثر به مراجع دادرسی از طریق محاکم ذیصلاح ملی در برابر نقض حقوق اولیه ای است که قوانین اساسی یا قوانین عادی برای او برشمرده و به او ارزانی داشته اند.

• ماده ی ۹

هیچ احدی نباید مورد توقیف، حبس یا تبعید خودسرانه قرار گیرد.

• ماده ی ۱۰

هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی کامل و برابر به دادرسی آشکار و عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و مستقل است تا در برابر هر گونه اتهام جزایی علیه وی، به حقوق و تکالیف وی رسیدگی کند.

• ماده ی ۱۱

۱. هر شخصی متهم به جرمی کیفری، سزاوار و محق است تا زمان احراز و اثبات جرم در برابر قانون، در محکمه ای علنی که تمامی حقوق وی در دفاع از خویشتن تضمین شده باشد، بیگناه تلقی شود.

۲. هیچ احدی به حسب ارتکاب هرگونه عمل یا ترک عملی که مطابق قوانین مملکتی یا بین المللی، در زمان وقوع آن، حاوی جرمی کیفری نباشد، نمیبایست مجرم محسوب گردد. همچنین نمی بایست مجازاتی شدیدتر از آنچه که در زمان وقوع جرم [در قانون] قابل اعمال بود، بر فرد تحمیل گردد.

• ماده ی ۱۲

هیچ احدی نمیبایست در قلمرو خصوصی، خانواده، محل زندگی یا مکاتبات شخصی، تحت مداخله [و مزاحمت] خودسرانه قرار گیرد. به همین سیاق شرافت و آبروی هیچکس نباید مورد تعرض قرار گیرد. هر کسی سزاوار و محق به حفاظت قضایی و قانونی در برابر چنین مداخلات و تعرضاتی است.

• ماده ی ۱۳

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن آزادی جابه جایی [حرکت از نقطه ای به نقطه ای دیگر] و اقامت در [در هر نقطه ای] درون مرزهای مملکت است. ۲. هر انسانی محق به ترک هر کشوری، از جمله کشور خود، و بازگشت به کشور خویش است.

• ماده ی ۱۴

۱. هر انسانی سزاوار و محق به پناهجویی و برخورداری از پناهندگی در کشورهای پناه دهنده در برابر پیگرد قضایی است.

۲. چنین حقی در مواردی که پیگرد قضایی منشأیی غیرسیاسی داشته باشد و یا نتیجه ارتکاب عملی مغایر با اهداف و اصول «ملل متحد» باشد، ممکن است مورد استناد قرار نگیرد.

• ماده ی ۱۵

۱. هر انسانی سزاوار و محق به داشتن تابعیتی [ملیتی] است.

۲. هیچ احدی را نمی بایست خودسرانه از تابعیت [ملیت] خویش محروم کرد، و یا حق تغییر تابعیت [ملیت] را از وی دریغ نمود.

• ماده ی ۱۶

۱. مردان و زنان بالغ، بدون هیچ گونه محدودیتی به حیث نژاد، ملیت، یا دین حق دارند که با یکدیگر زناشویی کنند و خانواده ای بنیان نهند. همه سزاوار و محق به داشتن حقوقی برابر در زمان عقد زناشویی، در طول زمان زندگی مشترک و هنگام فسخ آن هستند.

۲. عقد ازدواج نمیبایست صورت بندد مگر تنها با آزادی و رضایت کامل همسران که خواهان ازدواجند.

۳. خانواده یک واحد گروهی طبیعی و زیربنایی برای جامعه است و سزاوار است تا به وسیله ی جامعه و «حکومت» نگاهداری شود.

• ماده ی ۱۷

۱. هر انسانی به تنهایی یا با شراکت با دیگران حق مالکیت دارد.

۲. هیچ کس را نمی بایست خودسرانه از حق مالکیت خویش محروم کرد.

• ماده ی ۱۸

هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب [دین]، و آزادی علنی [و آشکار] کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده بانی آن در محیط عمومی و یا خصوصی است.

• ماده ی ۱۹

هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه ای بدون ملاحظات مرزی است.

• ماده ی ۲۰

۱. هر انسانی محق به آزادی گردهمایی و تشکیل انجمنهای مسالمت آمیز است.

۲. هیچ کس نمی بایست مجبور به شرکت در هیچ انجمنی شود.

• ماده ی ۲۱

۱. هر شخصی حق دارد که در مدیریت دولت کشور خود، مستقیماً یا به واسطه انتخاب آزادانه نمایندگانی شرکت جوید.

۲. هر شخصی حق دسترسی برابر به خدمات عمومی در کشور خویش را دارد.

۳. اراده ی مردم میبایست اساس حاکمیت دولت باشد؛ چنین اراده ای می بایست در انتخاباتی حقیقی و ادواری اعمال گردد که مطابق حق رأی عمومی باشد که حقی جهانی و برابر برای همه است. رأی گیری از افراد می بایست به صورت مخفی یا به طریقه ای مشابه برگزار شود که آزادی رأی را تأمین کند.

• ماده ی ۲۲

هر کسی به عنوان عضوی از جامعه حق دارد از امنیت اجتماعی برخوردار بوده و از راه کوشش در سطح ملی و همیاری بین المللی با سازماندهی منابع هر مملکت، حقوق سلب ناپذیر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش را برای حفظ حیثیت و رشد آزادانه ی شخصیت خویش، به دست آورد.

• ماده ی ۲۳

۱. هر انسانی حق دارد که صاحب شغل بوده و آزادانه شغل خویش را انتخاب کند، شرایط کاری منصفانه مورد رضایت خویش را دارا باشد و سزاوار حمایت در برابر بیکاری است.

۲. هر انسانی سزاوار است تا بدون رواداشت هیچ تبعیضی برای کار برابر، مزد برابر دریافت نماید.

۳. هر کسی که کار می کند سزاوار دریافت پاداشی منصفانه و مطلوب برای تأمین خویش و خانواده ی خویش موافق با حیثیت و کرامت انسانی بوده و نیز میبایست در صورت نیاز از پشتیبانی های اجتماعی تکمیلی برخوردار گردد.

۴. هر شخصی حق دارد که برای حفاظت از منافع خود اتحادیه صنفی تشکیل دهد و یا به اتحادیه های صنفی بپیوندد.

• ماده ی ۲۴

هر انسانی سزاوار استراحت و اوقات فراغت، زمان محدود و قابل قبولی برای کار و مرخصی های دوره ای همراه با حقوق است.

• ماده ی ۲۵

۱. هر انسانی سزاوار یک زندگی با استانداردهای قابل قبول برای تأمین سلامتی و رفاه خود و خانواده اش، از جمله تأمین خوراک، پوشاک، مسکن، مراقبت های پزشکی و خدمات اجتماعی ضروری است و همچنین حق دارد که در زمان های بیکاری، بیماری، نقص عضو، بیوگی، سالمندی و فقدان منابع تأمین معاش، تحت هر شرایطی که از حدود اختیار وی خارج است، از تأمین اجتماعی بهره مند گردد.

۲. دوره ی مادری و دوره ی کودکی سزاوار توجه و مراقبت ویژه است. همه ی کودکان، اعم از آن که با پیوند زناشویی یا خارج از پیوند زناشویی به دنیا بیایند، می بایست از حمایت اجتماعی یکسان برخوردار شوند.

• ماده ی ۲۶

۱. آموزش و پرورش حق همگان است. آموزش و پرورش میبایست، دست کم در دروه های ابتدایی و پایه، رایگان در اختیار همگان قرار گیرد. آموزش ابتدایی می بایست اجباری باشد. آموزش فنی و حرفه ای نیز می بایست قابل دسترس برای همه مردم بوده و دستیابی به آموزش عالی به شکلی برابر برای تمامی افراد و بر پایه شایستگی های فردی صورت پذیرد.

۲. آموزش و پرورش می بایست در جهت رشد همه جانبه ی شخصیت انسان و تقویت رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی باشد. آموزش و پرورش باید به گسترش حسن تفاهم، دگرپذیری [تسامح] و دوستی میان تمامی ملتها و گروههای نژادی یا دینی و نیز به برنامه های «ملل متحد» در راه حفظ صلح یاری رساند.

۳. پدر و مادر در انتخاب نوع آموزش و پرورش برای فرزندان خود برتری دارند.

• ماده ی ۲۷

۱. هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع خویش همکاری کند، از گونه های مختلف هنرها برخوردار گردد و در پیشرفت علمی سهیم گشته و از منافع آن بهره مند شود.

۲. هر شخصی به عنوان آفرینشگر، حق حفاظت از منافع مادی و معنوی حاصل از تولیدات علمی، ادبی یا هنری خویش را داراست.

• ماده ی ۲۸

هر شخصی سزاوار نظمی اجتماعی و بین المللی است که در آن حقوق و آزادیهای مصرح در این «اعلامیه» به تمامی تأمین و اجرائی گردد.

• ماده ی ۲۹

۱. هر فردی در برابر جامعه اش که تنها در آن رشد آزادانه و همه جانبه ی او میسر می گردد، مسئول است.

۲. در تحقق آزادی و حقوق فردی، هر کس می بایست تنها زیر محدودیت هایی قرار گیرد که به واسطه ی قانون فقط به قصد امنیت در جهت بازشناسی و مراعات حقوق و آزادی های دیگران وضع شده است تا اینکه پیش شرط های عادلانه ی اخلاقی، نظم عمومی و رفاه همگانی در یک جامعه مردمسالار تأمین گردد.

۳. این حقوق و آزادی ها شایسته نیست تا در هیچ موردی خلاف با هدف ها و اصول «ملل متحد» اعمال شوند.

• ماده ی ۳۰

در این «اعلامیه» هیچ چیز نباید به گونه ای برداشت شود که برای هیچ «حکومت»، گروه یا فردی متضمن حقی برای انجام عملی به قصد از میان بردن حقوق و آزادی های مندرج در این «اعلامیه» باشد[۳].
مدير سايت ااد - دكتر محمد علي هالو -09119812795

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در شنبه سوم آبان 1393 |
نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: دکترین مقابله با داعش توسط جمهوری اسلامی ایران ارائه شده است و آیین‌نامه نبرد عاشورایی، سوریه و عراق را نجات داده و داعش را ذلیل خواهد کرد.

 منصور حقیقت‌پور صبح امروز در جمع اعضای جبهه ایستادگی و حامیان ولایت در اردبیل با تسلیت ایام عزاداری ماه محرم اظهار کرد: امروز منزلت، عزت و اقتدار نصیب جمهوری اسلامی ایران شده است که به برکت مکتب امام حسین (ع) و ولایت‌مداری است که به دور از شعار در جبهه حقیقی ثبت شده و ارزش‌ها مورد صیانت قرار گرفته شده است.

وی با تبیین اوضاع منطقه و به واقعیت پیوستن اظهارات نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی که جمهوری اسلامی ایران زلزله‌ای را در دنیا پدیده آورده است، گفت: امروز آثار این تحولات و زلزله هفت ریشتری را در جهان اسلام شاهد هستیم چراکه هر تحولی در جهان اسلام مرهون حرکت‌های انقلابی و حرکتی ملت ایران است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به بیداری اسلامی آغاز شده از کشور تونس و ثمردهی آن در مصر اشاره کرد و افزود: بعد از شکست خفت‌بار سران دیکتاتور منطقه همه کشورهای غربی در تحلیل‌های خود به این واقعیت رسیدند که مکتب، مرام و نهضت امام حسین (ع) که در اندیشه مکتب اسلامی تبلور یافته است رمز واقعی این پیروزی‌های دامنه‌دار منطقه بوده که به یقین منجر به پیروزی مسلمانان و شکست اهریمنان شده است.

حقیقت‌پور با تشریح این بیان که «خانه آباد شدم، خانه‌ات آباد حسین» بیان کرد: این اوج آبادانی است که امروز به واسطه ارتباط با مکتب امام حسین (ع) و ولایت طرفداران حق و دین الهی در همه کشورها به ویژه عراق، سوریه، لبنان، یمن و بحرین پیروزی‌های روزافزونی را به دست می‌آورند.

وی عامل اصلی و مشترک دستیابی به این پیروزی‌ها را افتخار به ولایت بیان کرد و ادامه داد: این خود رمز بزرگ تحولات منطقه و پیروزی مسلمانان است که قطعاً بعد از توفیق مردم یمن پیروزی در انتظار مردم بحرین است تا اندیشه استکباری در این مناطق زمین‌گیر شود.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اینکه تحولات منطقه‌ای برخلاف برخی تبلیغات نگران‌کننده و خطرناک دشمنان، تحولاتی مثبت، سازنده و رو به جلو است، گفت: در عراق تحولات سیاسی به سمتی پیش می‌رود که در این سرزمین نه تنها مسئولان و مردم غافلگیر هستند بلکه با رصد تحرکات داعش مسئولان با آگاهی و بصیرت جلوی این تهدید را گرفته‌اند به طوری که توسل به ایده ارزشی و حسینی بر این حرکت‌ها قالب آمده‌اند.

حقیقت‌پور همکاری برخی از اهل سنت با داعش و پسمانده‌های رژیم بعثی عراق با این دو گروه و عنصر را اعلام کرد و افزود: دولت مالکی به حرکتی دست زد تا وحدت و انسجام پایدار حفظ شده و استکبار جهانی از اختلاف شیعه و سنی و یا تفرقه‌افکنی بین کردهای سنی‌نشین نتواند استفاده کند که به یقین توان دولت مرکزی در دفع این تهدیدات بسیار بالا و حائز اهمیت بود.

وی عنوان کرد: تحولات اخیر سبب شد تا نقش قدرتمند مرجعیت را در عراق شاهد باشیم که با تمام قوا نیروهای دلسوز در عراق با تبعیت از مرجعیت به سمت سازماندهی بیشتر حرکت کرده و قدرت بی‌بدیل خود را به نمایش گذاشتند که در حقیقت یک بسیج ثانی در عراق به وجود آمد.

حقیقت‌پور دامنه تحرک داعش در عراق را محدود اعلام کرد و گفت: قطعاً با حرکت‌های وحدت‌گونه سران و طوایف مختلف در کشور عراق شاهد خروج و از بین رفتن داعش خواهیم بود.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: دکترین مقابله با داعش توسط ایرانیان ارائه شده است و به یقین آیین‌نامه نبرد عاشورایی سوریه را نجات خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی اقدامات هوایی آمریکا را در منطقه نمایشی توصیف کرد و گفت: اگر آمریکا جرات داشت یک شبه داعش را می‌توانست نابود کند اما هرگز دست به این کار نمی‌زند تا تسلط خود را بر منطقه ادامه دهد.

قرار نیست به خاطر چهار سال نمایندگی همه چیز را به آتش بکشیم

 حقیقت‌پور در بخش دیگری از این جلسه در پاسخ به سئوالات برخی از حضار اظهار کرد: ما امروز به شدت نیازمند همگرایی بیشتر برای رسیدن به توسعه پایدار هستیم اما بسیار متاسف هستم که برخی از افراد اصلا به جوانب اظهارات خود توجهی ندارند و مدام از تفرقه و دودستگی حرف به میان می‌آورند.

وی افزود: قرار نیست بنده به خاطر چهار سال نمایندگی همه چیز را به آتش بکشم و یا مدعی باشم که قسمتی از اردبیل باید به استان همجوار آذربایجان‌شرقی داده شده و یا استان مستقل مغان به وجود آید.

این نماینده مجلس گفت: اینگونه اظهار نظر کردن‌ها آن هم در پشت تریبون مجلس هیچ برازنده یک نماینده نیست در حالی که آنها خدمتگزار مردم هستند که در این سنگر خادمانه و متواضعانه حضور پیدا می‌کنند.

حقیقت‌پور با موضع‌گیری در خصوص اظهارات نماینده پارس‌آباد و بیله‌سوار در رابطه با استان شدن این منطقه گفت: این سخنان حرف‌های بیهوده و نامناسب است چراکه بنده به صراحت اعلام می‌کنم منفک شدن اردبیل از مغان امکان‌پذیر نیست و عده‌ای حرف‌هایی را می‌زنند که اصلاً به عواقب آن فکر نمی‌کنند و این سخنان اصلاً برازنده یک نماینده‌ نیست که بین مغان و اردبیل دعوا ایجاد کند.

وی ادامه داد: ما در این یک سال و نیم باید لباس و کفشمان را محکم بپوشیم و در سنگر نوکری مردم که افتخاری بزرگ برای همه ما است با جدیت عمل کنیم نه اینکه بخواهیم از لحظه لحظه فرصت‌ها برای بیان برخی از مسائل بیهوده استفاده کنیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: برخی از آدم‌ها حرف‌های اضافی، اقدامات نسنجیده و حرکت‌های نامناسبی را انجام می‌دهند که اسباب بی‌آبرویی خود و حتی منطقه را فراهم می‌آورند که قطعاً ما با منطق آنها را تنبیه خواهیم کرد.

حقیقت‌پور فرصت به وجود آمده را فرصت خوب برای نشان دادن نوکری بیشتر مردم و بها دادن به همگرایی و هماهنگی واقعی توصیف کرد و ادامه داد: ما باید در این یک سال و نیم باقیمانده از دوران نمایندگی سفت و سخت در میدان حضور داشته و در صحنه خادمی مردم انجام وظیفه کنیم.

وی در پاسخ به سئوالی در زمینه نبود سیستم مدیریت برنامه‌ریزی در کشور گفت: قبل از پیروزی انقلاب کشور ما به دلیل وابستگی به بیگانگان فاقد سیستم برنامه‌ریزی بود که بعد از پیروزی انقلاب تا حدودی با تنظیم سازمان مدیریت و بودجه این مشکل رفع شد.

تنها 35 درصد برنامه پنجم توسعه عملیاتی شده است

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: با منحل شدن سازمان مدیرت و برنامه و بودجه بیشتر تصمیمات غیرمنطقی و احساسی گرفته می‌شود به طوری که همین فرایند سبب شده تا 80 فرودگاه کشور به حالت تعطیل و رکود در‌آید و بیش از یک و نیم برابر ظرفیت آب‌های کشور سدسازی اتفاق بیفتند.

 حقیقت‌پور در پایان سخنان خود بحران نظام برنامه‌ریزی جامع را یک عیب واقعی برشمرد و بیان کرد: همین امر سبب شده تا از برنامه پنجم توسعه کشور 35 درصد تا به حال اجرایی شود و 65 درصد در محاق بماند.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در شنبه سوم آبان 1393 |
یک نوجوان هفده ساله استرالیایی به نام عبد الله الامیر، به عنوان سخنگوی تشکیلات تروریستی داعش انتخاب شده است و مسئولان آمریکا و اروپا را به برافراشتن پرچم سیاه داعش بر فراز کاخ هایشان تهدید کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در شماره امروز خود در گزارشی به نقل از پایگاه اینترنتی «باز وید» آمریکا نوشت: تشکیلات تروریستی داعش، یک نوجوان استرالیایی را به عنوان سخنگوی خود انتخاب کرد تا در نوارهای ویدیویی و فیلم های کوتاهی که این تشکیلات تروریستی عمدتا در اینترنت منتشر می کند، صحبت و اعلام موضع کند.
این در حالی است که مارک دریوس، دادستان کل استرالیا گفته «این یک تراژدی و فاجعه است که جوانی استرالیایی گمراه شود و برای همکاری با یک تشکیلات تروریستی، به مناطق دور از دیار خود مسافرت کند».

الشرق الاوسط با درج تصویری از این نوجوان استرالیایی که در حلقه هم قطاران داعشی خود قرار گرفته وتفنگی در دست و دستاری بر سر دارد، نوشت: صبح دو روز پیش، «داعش» ویدیویی کوتاه به مدت نود ثانیه با صدای این نوجوان استرالیایی منتشر کرد که در آن گفته بود:« از اقدام خود دست برنخواهیم داشت تا پرچم سیاه را بر بالای کاخ باکینگهام در لندن و کاخ سفید در آمریکا برافراشته کنیم».

به نوشته این روزنامه، این نوجوان استرالیایی، عبد الله الامیر (هفده ساله)،و ازساکنان حوالی شهر سیدنی است و برای این انتخاب شده تا به عنوان سخنگوی تشکیلات داعش در قالب نوار ویدیویی که چند ساعت پیش در پایگاه یوتیوب منتشر شده، صحبت کند.
پایگاه اینترنتی «باز وید» آمریکا گفته این نوجوان که خود را با لقب «ابو خالد»، معرفی کرده، از سوی گروهی از جوانان تندرو احاطه شده است و در برابر دوربین، عباراتی در تهدید به قتل «ظالمان» در استرالیا، انگلیس و آمریکا مطرح می کند.

این پایگاه آمریکایی، عبارت هایی را که این نوجوان تندرو از طریق فیلم کوتاه ویدیویی در یوتیوب مطرح کرده، منتشر اما پس از مدت زمان کوتاهی آن را حذف کرد.

«ابوخالد» در این نوار با مخاطب قرار دادن مسئولان برخی کشورها گفت.. «به رهبران کشورها به اوباما و تونی ابوت (نخست وزیر استرالیا) می گویم که با این سلاح هایی که ما در اختیار داریم و با این سربازان، جنگ را متوقف نخواهیم کرد وسلاح خود را زمین نمی گذاریم مگر تا زمانی که به سرزمین های شما برسیم و سر همه فرمانروایان مستبد را از تن جدا کنیم و پرچم سیاه ا در همه جا از جمله کاخ سفید و کاخ باکینگهام (کاخ سلطنتی انگلیس در لندن) به اهتزاز درآوریم».
نوجوان استرالیایی، عبد الله الامیر در این ویدیوی کوتاه که در اینترنت تحت عنوان «پیامی از مجاهد 4» منتشر شده، در مقابل دوربین می گوید: «به اوباما و تونی ابوت، هشدار می دهیم با این اسلحه ای که در اختیار ماست و این سربازان، دست از کارزار و نبرد برنمی داریم، تا اینکه به سرزمین شما برسیم».
عبد الله الامیر در ماه ژوئن گذشته به همراه یک نوجوان استرالیایی دیگر از این کشور خارج و از راه ترکیه، وارد سوریه شدند اما گزارش رسانه ای استرالیا حاکی است که آن نوجوان دیگر به نام فیض که همراه عبد الله الامیر فرار کرده بود، پدرش وی را دستگیر کرده و او به استرالیا بازگشته است.

خانواده این نوجوان استرالیایی ملحق شده به داعش نیز به روزنامه «سیدنی مورنینگ هیرالد» گفتند: آنها معتقدد که فرزند آنها تحت «شستشوی مغزی» قرار گرفته است ..آنها از مسئولان استرالیایی خواستند به هر وسیله ممکن ، فرزندشان را به استرالیا بازگردانند.


سخنگوی نخست وزیر استرالیا گفت: این نوار ویدیویی نشان دهنده شدت خطرناک بودن تشکیلات داعش است آن هم نه فقط برای استرالیا و هم پیمان این کشور بلکه بلکه برای کل جهان.
این سخنگوی استرالیایی افزود: «به همین علت بود که استرالیا به ائتلاف بین المللی پیوسته تا داعش را در عراق تضعیف کند و مانع اقداماتش شود».
استرالیا نقش بارزی در ائتلاف تحت هدایت آمریکا علیه داعش دارد؛ تشکیلاتی که کنترل بخش هایی از سوریه و عراق را به دست گرفته است.

این کشور متعهد شد تا ششصد سرباز را برای نبرد با این تشکیلات تندرو، اعزام کند.. همچنین در این هفته به توافقی با عراق دست یافته تا به موجب آن، دویست نفر از نیروهای ویژه این کشور اجازه داشته باشند که به نیروهای عراقی برای نبرد در مقابل داعش، آموزش دهند.
پیش تر استرالیا به نخستین حمله هوایی خود علیه اهداف داعش در این کشور به عنوان بخشی از ائتلاف تحت هدایت آمریکا، اقدام کرد.

گفته می شود بیش از صد استرالیایی از جمله دو دوست عبد الله الامیر به نامهای خالد شروف و محمد العمر متولد سیدنی، در جبهه «داعش» در حال کارزار هستند.

استرالیا در سپتامبر گذشته و در سایه نگرانی ها از بازگشت «جهادیها» (تروریستها) به این کشور، سطح تهدیدات فرا روی خود را از حالت متوسط به زیاد، افزایش داد و پس از آنکه مسئولان امنیتی هشدار دادند که برخی از تندروها برای حملات ناگهانی به این کشور، در حال برنامه ریزی هستند، اقدامات وحملاتی را برای مقابله با تروریسم به اجرا در آورد.
[ جمعه دوم آبان 1393 ] [ 22:48 ] [ پايگاه اطلاع رساني امامزادگان آستارا ]
نوجوان ۱۵ ساله که به اسارت نیروهای کُرد درآمده افشا کرد اعضای داعش وی را تهدید کردند «اگر به این گروه تروریستی نپیوندد، سرش را می‌برند».
 
 
نوجوان ۱۵ ساله که به اسارت نیروهای کُرد درآمده افشا کرد اعضای داعش وی را تهدید کردند «اگر به این گروه تروریستی نپیوندد، سرش را می‌برند».
 
 «کریم مفلح» نوجوانی 15 ساله عضو گروه تروریستی داعش، که در ماه ژوئن به اسارت نیروهای کرد درآمده است، افشا کرد که چطور داعش مردان جوان را با «خوراندن دارو» به انجام «عملیات انتحاری» وامی‌دارد و به بهانه‌های واهی زنان را می‌کشد.
 
گروهی از مردان در ماه ژوئن (خرداد ماه امسال)، در شمال سوریه به اسارت نیروهای کرد درآمدند. شمار زیادی از این افراد ارتباط با داعش را انکار کردند ولی یک نوجوان 15 ساله به نام «کریم مفلح» به ارتباطش با داعش اعتراف کرد و گفت از سوی این گروه تروریستی «تهدید» شده که اگر به گروه آنها نپیوندد، سرش را خواهند برید.
 
«هالی ویلیامز» خبرنگار شبکه خبری «سی‌بی‌اس»، در زیرزمین محل نگهداری این اسرا با آنان گفتگو کرد. در این گفتگو بود که مفلح، برخلاف بسیاری دیگر از زندانیان به پیوستنش به «کمپین ترور» داعش اعتراف کرد. مفلح، که صورتش را پوشانیده بود تا توسط اعضای داعش شناسایی نشود، جای سه زخم بزرگ در ناحیه شکم خود را به خبرنگار نشان داد که در نبرد با کردها در اثر برخورد سه گلوله پدید آمده بود و افزود گروه داعش به دهکده آنها حمله کرده‌، تمام مردان را گرفته‌اند و تهدید کرده‌اند که هرکس به گروه آنها نپیوندد سرش را خواهند برید.
 
وی همچنین افشا کرد که اعضای داعش به جوانان «داروی ضد افسردگی» می‌خورانیده‌اند تا آنان را در انجام اعمال دهشت‌بارشان، همراه کنند. مفلح گفت «این داروها باعث می‌شود قدرت فکریتان را از دست بدهید... طوری که اگر به شما کمربند انتحاری ببندند و بگویند برو خودت را منفجر کن... حتما این کار را خواهید کرد».
 
مفلح در ادامه با سخن گفتن از روزهای وحشتناکی که در کنار اعضای داعش سپری کرده افزود: «حتی دیدم که چطور زنی را به جرم اینکه لباس عروسی‌اش بازوان و گردنش را نپوشانیده، کشتند».
واقعیت این است که اعتبار داعش در «خشونت‌های خونین»‌اش تنها چیزی است در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، نیروهای جدید را به سمت این گروه تروریستی کشانده است.
 
امروز صبح یک متخصص ترور توضیح داد که رفتار داعش در جذب نیروهای جدید، تا چه اندازه به رفتار «بیماران جنسی کودک آزار» در جذب قربانیانشان شباهت دارد.
 
پروفسور «گرک بارتون» از مرکز تحقیقات تروریسم جهانی دانشگاه «موناش» در استرالیا، به «AAP» گفت که ماموران استخدام، مانند بسیاری از شکارچیان جنسی، اهداف خود را از راه دوستی در شبکه‌های اجتماعی انتخاب می‌کنند:«این افراد در بخش‌های گفتگو و انجمن‌های آنلاین خود را به نوع دیگری معرفی می‌کنند و تلاش می‌کنند افراد را به شبکه خود وارد کنند... زمانی که این افراد با هم (در دنیای واقعی) دیدار می‌کنند، آنقدر غرق شده‎‌اند که بتوانند به شناخت بهتری برسند».
 
به نوشته روزنامه دیلی‌میل، در حالی که این رویکرد ممکن است در استخدام غربی‌های ساده‌لوح کارساز باشد، واقعیت این است که برای بسیاری از کسانی که در حال حاضر تحت ظلم و ستم خونین داعش زندگی می‌کنند، تنها ترس از کشته شدن خود یا عزیزانشان توسط رهبران گروه است که آنها را به در دست گرفتن اسلحه برای داعش تشویق می‌کند.
[ جمعه دوم آبان 1393 ] [ 22:47 ] [ پايگاه اطلاع رساني امامزادگان آستارا ]
استاندار سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار آمریکایی گفت: افراد فریب خورده ای که در این منطقه منجر به تحرکات و ناامنی ها می شوند هیچ شباهتی به گروه داعش ندارند و شواهد گواه بر این است که این افراد ایرانی هستند و در ایران زندگی می کنند.

به گزارش ارسالی روز پنجشنبه روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان در گفتگو با اسکات پیترسون خبرنگار روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور اظهار امیدواری کرد توجه رسانه های خارجی به کشور ایران و اشاعه اطلاعات آنها در تنویر افکار جهانیان مؤثر واقع شود و واقعیت ایران با توجه به پیشینه تاریخی آن برای جهانیان روشن شود.

وی در خصوص استان سیستان و بلوچستان افزود : این منطقه با قدمت 5200 ساله دارای تمدنی غنی است که قابل کتمان نیست و از لحاظ تاریخی و فرهنگی همین بس که شهر سوخته در این استان ثبت جهانی شده است .

وی تصریح کرد: گفتگوی تمدن ها و جهان عاری از خشونت از خصایص ایرانیان است و امید دارم این موضوع و آنچه رسالت خبرنگاری است به گوش جهانیان رسانیده شود.

مهندس هاشمی در پاسخ به سوال این خبرنگار درخصوص ناامنی های استان گفت : ما در جوار کشور افغانستان قرار داریم که سالانه 10 هزار تن مواد مخدر در آن تولید می شود و همین امر باعث شده دو سوم تحرکات و ناامنی ها در استان از قاچاق مواد مخدرنشأت بگیرد . وی همچنین خرده شرارت ها را ناشی از ضعف کشور پاکستان دانست .

استاندار در پاسخ به سوال خبرنگار که گروه های اشرار را مشابه گروههای داعش خواند گفت : افراد فریب خورده ای که در این منطقه منجر به تحرکات و ناامنی های می شوند هیچ شباهتی به گروه داعش ندارند و شواهد گواه بر این است که این افراد ایرانی هستند و در ایران زندگی می کنند .

وی ادامه داد : گروه جیش العدل که مسبب ایجاد اقدامات خرابکارانه در منطقه است گروه بزرگی نیست و در شرایطی قرار دارد که در بین اعضای آن شکاف ایجاد شده است .

هاشمی افزود : مردم این منطقه به این تحرکات نگاه مثبتی ندارند . توسعه محور هستند و به نظام و کشور خویش تعهد دارند و همواره در تمام عرصه های سیاسی و اجتماعی در جهت حفظ منافع کشور خویش نقش پررنگی ایفاء نموده اند .

استاندار درخصوص برنامه های دولت در سیستان و بلوچستان گفت : سعی بر این است که استان در موقعیت ملی نقش ایفا کند. همچنین نقش منطقه ای برای ارتباط با جهانیان و استانهای همجوار مدنظر است .

وی ادامه داد : استان سیستان و بلوچستان بزرگترین استان کشور است و ارتقاء نقش اقتصادی و گردشگری در این استان مورد توجه است .

وی به طرحهای بزرگ اقتصادی ، کشاورزی و ترانزیتی از جمله اجرای 146 هزار هکتار آبیاری تحت فشار ، احداث خط آهن چابهار – زاهدان – سرخس ، ایجاد مجتمع پتروشیمی در چابهار و ایرانشهر ، گازرسانی به شهرهای استان ، اکتشافات معدنی در86 هزار کیلومتر مربع در استان ، افزایش ظرفیت بندر شهید بهشتی به 86 میلیون تن واستفاده از انرژی خورشیدی ، بادی و گرمائی را از جمله برنامه های کلان دولت در استان عنوان کرد .
[ جمعه دوم آبان 1393 ] [ 22:43 ] [ پايگاه اطلاع رساني امامزادگان آستارا ]

جمعیت الوفاق بحرین دربیانیه ای اعلام کرد که رژیم آل خلیفه دست نظامیان و خرابکاران را برای تخریب نمادهای عاشورا و محرم بازگذاشته است.

به گزارش  'الوفاق' بحرین، دراین بیانیه آمده است: رژیم مسوول این تخریب ها و دیکتاتوری منبع اصلی همه این مشکلات است.

جمعیت الوفاق افزود: این تجاوزها ادامه جنایاتی مانند تخریب مساجد و هتک حرمت مقدسات و 55 نوع تخریب دیگری است که کمیته حقیقت یاب بحرین آن ها را برشمرده است.

الوفاق اضافه کرد: همه گزارش ها و بیانیه های بین المللی، رژیم بحرین را مسوول این جنایات می داند.

بیانیه جمعیت الوفاق تاکید کرد که استبداد و دیکتاتوری منبع اصلی این مشکلات و تجاوزهاست و تازمانی که به خواسته های ملت پاسخ داده نشود و نظامی برخاسته از اراده مردم تشکیل نشود که بتواند از حقوق ملت دفاع کند، این مشکلات و تجاوزها متوقف نخواهد شد.

نیروهای امنیتی بحرین با حمله به نمادهای عاشورا درخیابان های این کشور اقدام به تخریب این نمادها دربرخی مناطق کرد و مسوولان رژیم و دستگاه های مسوول نیز علی رغم تکرار هرساله این اقدامات، دستوری مبنی بر توقف تخریب مقدسات شیعیان صادرنکرده اند.

بر اساس این بیانیه ، نظامیان آل خلیفه با یورش به مناطق سلم آباد، ستره، راس رمان و الجفیر اقدام به تخریب نمادهای عاشورا و مقدسات شیعیان کردند.

این بیانیه می افزاید : رژیم بحرین دست نیروهای خود را برای سرکوب و تهدید شهروندان بازگذاشته است و این اقدامات را از طریق سخنرانی ها و تریبون ها توجیه می کند.

بر اساس این گزارش ، برغم گزارش ها و درخواست های منطقه ای و بین المللی برای توقف سرکوب مذهبی و تجاوز به مقدسات دینی، این اقدامات بیش از40 ماه است که ادامه دارد و مسوولان رژیم آل خلیفه چشم خود را به روی خرابکاران بسته است.

نیروهای نظامی بحرین 25 مهرماه نیزپس از محاصره منطقه 'الجفیر'، بنای یادبود 'الثقلین' را با لودر تخریب کردند.

جمعیت الوفاق بحرین در واکنش به این اقدام رژیم بحرین با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این اقدام نشان دهنده تفکر طایفه ای است که با آزادی بیان مبارزه می کند و به زبان زور و خشونت اعتقاد بیشتری دارد، این همان منطقی است که 38 باب مسجد را ویران کرد و به ده ها حسینیه، مسجد و مقدسات شهروندان تجاوز می کند.

نیروهای نظام آل خلیفه پیش از این نیز در سال 2013 میلادی بنای یادبود 'سفینة الحسین' را در منطقه 'جفیر' ویران کرده بودند.

شیعیان بحرین بیش از سه سال است که برای به دست آوردن حقوق سیاسی و اجتماعی خود در جامعه بحرین تلاش می کنند و در آخرین اقدام مسالمت آمیز خود، انتخابات نمایشی در این کشور را تحریم کردند که باعث خشم رژیم آل خلیفه شد.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |
حضرت محمد (ص) فرموده اند : خوردن عسل ، استعمال بوی خوش، سوارکاری و نگاه کردن به سبزه نشاط آور است. به عقیده ابو علی سینا، عسل خوراکی است که جوانی را جاویدان می سازد، حافظه را نیرو می بخشد و گذشته را در خاطر زنده می کند، اندیشه را پاک می سازد، زبان را می گشاید و درد را ریشه کن می کند. بنابر نوشته ها و منابع مشخص می شود در دنیای قدیم چه از جنبه های غذایی و چه از حیثیت دارویی این ماده اعتبار و برتری چشم گیری به تمام معجون های خوراکی داشته است، حتی امروزه هم عده زیادی معتقدند،عسل طبیعی یک غذای کامل است که خواص درمانی زیادی دارد و بی تردید نه تنها از آن به عنوان ماده قندی، بلکه به عنوان معالج بسیاری از بیماری ها استفاده می نمایند.

 طبق بعضی از منابع علمی عسل طبیعی در بهبود بیماری های قلبی و گوارشی و … کمک کرده و یک غذای مفید برای کودکان دو سال به بالا به حساب می آید که در رشد آن ها تأثیر به سزایی دارد، همچنین مصرف آن در کودکان و کهنسالان به علت هضم و جذب سریع حائز اهمیت است. عسل طبیعی به علت جذب سریع در داخل دستگاه گوارش، تخمیر الکلی ایجاد نمی کندو وجود اسیدهای آزاد در آن سبب جذب مواد چربی شده و کمبود آهن را جبران می کند. استفاده از آن به عنوان منبع انرژی در ورزش هایی چون : فوتبال، شنا، دو، کشتی، دوچرخه سواری بسیار معمول است. دانشمندان معتقداند که عسل طبیعی به علت داشتن قند زیاد و مواد معدنی و همچنین خاصیت باکتری کشی قوی برای پوشش محل جراحی مورد استفاده قرار گرفته است. آنها همچنین گزارش کرده اند که عسل طبیعی برای معالجه زخم های سطحی، زخم معده و برای ساختن بسیاری از داروها خصوصاً شربت سینه بکار می رود.

قندهای موجود در عسل علیرغم شیرینی زیاد به دندان ها هیچ صدمه ای وارد نمی سازد، بلکه آنها را سفید و لثه را محکم می کند. پروفسور واسکور گسترف عقیده دارد چنانچه شکر مدتی در دهان بماند، توسط باکتری تجزیه شده و موجب ایجاد اسید لاکتیک در دهان می شود که برای دندان مضر است، ولی عسل طبیعی برخلاف شکر چون دارای آنتی بیوتیک طبیعی می باشد هیچ گونه اسیدی در دهان تولید نکرده و دندان ها را ضد عفونی می نماید.

توجه: تجویز عسل جهت بیماری ها تنها باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد.

فواید فیزیولوژیکی عسل طبیعی

این تأثیرات را می توان به دو دستۀ  الف) مدارک صرفاً تجربی،  ب) شواهد و مدارک علمی و تأیید شده، تقسیم کرد :

الف) مدارک تجربی

فواید تغذیه ای عسل طبیعی

 عسل طبیعی به جهت سهولت جذب بهتر و مقاومت در برابر کوفتگی، مخصوصاً در مورد فعالیت های فیزیکی، مقاومت قوی را ایجاد می کند؛ همچنین کارایی بیشتر فکری را سبب می گردد. بنابر این هم افراد سالم هم افراد بیمار برای درمان هر نوع ضعف مخصوصاً در موارد هضم یا جذب غذا در بدن به آن نیاز دارند. به علاوه باعث افزایش رشد نوزادان، تثبیت مقدار کلسیم استخوان، کمک به درمان کم خونی و بی اشتهایی می شود.

فواید عسل طبیعی برای دستگاه گوارش

 عسل طبیعی هضم و جذب غذا را بهبود می بخشد و برای مشکلات روده ای مزمن و عفونی مثل یبوست، زخم اثتی عشر یا دوازدهه و ناراحتی های کبد، مفید است.

فواید عسل طبیعی برای سیستم تنفسی

در شرایط آب و هوایی معتدل و سخت، عسل طبیعی درمان شناخته شدۀ خوبی برای سرماخوردگی و ناراحتی ها و عفونتهای دهان و گلو و برونشیت می باشد. به نظر میرسد این اثر به غیر از خاصیت ضد باکتری بودن، مربوط به اثر آرام کنندگی و تسکین دهندگی فروکتوز موجود در آن باشد.

فواید عسل طبیعی در درمان پوست و زخم

عسل به علت خاصیت مرطوب کنندگی و تقویتی در ساخت کرمهاو مواد آرایشی کاربرد دارد. همچنین از آن در ساخت مواد دارویی یا قرار دادن مستقیم آن بر روی زخم، برای درمان درد ها و زخم های بالینی، زخم معده، زخم واریس و سوختگی یاد کرده اند. عسل طبیعی به مقاومت بدن در برابر عفونت و ترمیم بافت کمک می کند و موجب تسریع سرعت ترمیم زخم می گردد. اگر پس از سوختگی به موضع مالیده شود، سطح تاول را محدود ساخته و به ترمیم پوست سرعت می بخشد. در نوشته ها، شواهد تاریخی بسیاری از درمان انسان با عسل و یا کاربرد دامپزشکی (درد و زخم های باز و زخمهای پستان گاو) آن گزارش شده است. استفاده از نوعی کرم که روزی سه بار از آن استفاده می شود و از مقادیر مساویعسل، آرد گندم سیاه و روغن زیتون تشکیل شده باشد، در درمان دردها و زخم های باز مثل زخم قانقاریا در اسبها بسیار موفق بوده است.

فواید عسل طبیعی برای ناراحتی های چشم

براساس نظریات سنتی از اروپا، آسیا و آمریکای مرکزی عسل طبیعی، آب مروارید چشم را مداوا می کند یا کاهش می دهد و در صورتی که مستقیماً در چشم ریخته شود، آماس ملتحمه و ناراحتی های مختلف قرنیه چشم را درمان می کند. این گفته بیشتر در مورد عسل های ملیپونید و ترگونید از آمریکای مرکزی و جنوبی و هند صدق می کند.

بیماری قند (دیابت)

بر خلاف تصور بعضی ها که عسل را برای بیماری دیابت بی ضرر می دانند، مصرف بدون تجویز پزشک برای آنان مضر می باشد. عسل را تنها می توان با دستور پزشک متخصص جایگزین مقدار قندی نمود که برای بیمار مجاز می باشد و مصرف آن به عنوان قند اضافی بر آنچه در رژیم آنها پیش بینی شده مجاز نیست. با این وجود در عسل مصرفی بیماران دیابتی هرچه قند فروکتوز بیشتر از گلوکز باشد برای آنها بهتر است، به همین دلیل عسلاقاقیا که فروکتوز بیشتری دارد برای بیماران دیابتی توصیه می گردد.

بررسی ها نشان می دهد که میزان انسولین در هنگام مصرف عسل طبیعی کمتر از مصرف سایر غذاها با کالری مشابه است و میزان قند خون مدت کوتاهی پس از خوردن آن در مقایسه با دیگر غذاهای هم کالری کمی بالاتر بوده است. در بررسی سلامتی افراد مشخص شده است که مصرف محصولات عسلی، قند خون را کمی نسبت به مصرف مقدار مشابه ساکارز بالا می برد.

درمان دارویی به روش هندو

در نظامهای درمانی سنتی همچون درمان بومی به روش هندو، اساساً از عسل به عنوان غذای نیروبخش برای نوزادان تازه متولد شده، جوانان، افراد مسن و برای دوران نقاهت بیماری و کشاورزان سخت کوش استفاده می شود.

سایر فواید عسل طبیعی

گفته میشود عسل طبیعی فعالیت کلیه را متعادل ساخته، در کاهش تب و جلوگیری از بی خوابی مؤثر است. همینطور در بهبود سلامتی افرادی که با الکل دچار مسمومیت شده اند و حفاظت کبد کمک می نماید؛ البته این تأثیرات به شهد (مایع غلیظ شده قندی ) فروکتوز نیز نسبت داده می شود. قلب، جریان خون، ناراحتی های کبد و به طور کلی بیمارانی که دوره نقاهت خود را می گذارنند، پس از تزریق محلولهایی با ۲۰ تا ۴۰ درصد عسل در آب بهبود حاصل می کنند.

ب) شواهد علمی و تأئید شده

آن طور که از شواهد علمی بر می آید بهتر است که عسل را به عنوان یک غذا در نظر بگیریم تا یک دارو. تمام خواصی که توضیح داده شد حداقل برای استفاده داخلی بدن، به نوعی به اثرات تغذیه ای نسبت داده می شود. بعضی از خواص درمانی در عسل طبیعی به تأیید علمی رسیده است. البته این خواص درمانی فقط مربوط به عسل نیست بلکه این خواص در ساختمان اکثریت قندهای موجود در آن است، لذا می توان آن را در دیگر مواد شیرین قند دار نیز یافت. وقتی قند برای اولین بار در اروپا وارد بازار شد به عنوان دارو برای بیماریهای متعدد تجویز گردید و با احتیاط بکار گرفته شد.

عسل طبیعی منبع انرژی

عسل طبیعی به عنوان یک ماده غذایی اساساً از قندهای ساده فروکتوز و گلوکز تشکیل شده و کالری لازم بدن را به سرعت تأمین و در نهایت انرژی مورد نیاز برای افراد سالم و بیمار را فراهم می کند، که در حقیقت راهی سریع برای دستیابی به انرژی بدون نیاز به صرف زمان طولانی یا فعالیت هضم پیچیده است.

عسل طبیعی منبع مواد مغذی

اغلب مصرف عسل طبیعی به خاطر مواد مغذی مثل ویتامین ها و مواد معدنی توصیه می شود، اما به دلیل کم بودن این مواد نمی توانند مکمل قابل توجهی در یک رژیم غذایی باشند. مواد مغذی در عسل فرآوری نشده می توانند کیفیت بالایی داشته باشند.

سایر موارد استفاده

استفاده خاص عسل تحت شرایط کنترل شده و آزمایشگاهی، سبب بهبود سریع زخم حیوانات، بهبود زخمهای ناشی از سوختگی در موش ها و انواع مختلف زخم در انسان بعد از عمل شده است. تحریک بافت توسط عسل، زخم و مدت زمان بهبودی را کاهش می دهد همچنین به زخم یا پوست نو و ظریف نمی چسبد و در بسیاری از بیمارستان های مناطق حاره، جایی که آنتی بیوتیکها و سایر داروها کم یاب می باشند، از آن به عنوان داروی موفقیت آمیزی استفاده می شود.

عسل طبیعی قوی ترین ضد باکتریایی

عسل طبیعی ساده ترین و پر مطالعه ترین فعالیت و اثر ضد باکتریایی را دارد. فعالیت ضد باکتری آن معمولاً به تراکم بالای قند و خاصیت اسیدی آن نسبت داده می شود. این ویژگی تا حدودی می تواند پاسخی برای اثر استرلیزه عسل روی زخم ها و برخی از عفونتهای ناشی از سرماخوردگی باشد، اما اثر مفید آن را روی زخم های ناشی از سوختگی و بهبود سریع تر زخم با خراشهای بافتی، توجیه نمی کند. پژوهشی نشان داده است که پوست پیوندی در صورت قرار داده شدن برای ۱۲ هفته در عسل به میزان صددرصد پاسخ مثبت می دهد. از سوی دیگر به نظر می رسد عسل علاوه بر گلوکز اکسیداز دارای مواد ناشناخته دیگری است که تأثیرات ضد باکتری را موجب می شوند، از آن میان می توان پلی فنلها را نام برد. فعالیت ضد باکتری انواع مختلف عسل تفاوتهای زیادی با یکدیگر دارند و آزمایشها نشانگر آن است که اگر عسل حرارت بیند و یا به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار گیرد، فعالیتهای ضد باکتری آن کاهش می یابد.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |
دکتر مسعود مردانی، فوق تخصص عفونی گفت: بیماری ابولا سالیان زیادی منحصر به کشورهای آفریقای مرکزی و غربی بود و در حال حاضر هم در سه کشور سیرالئون، گینه و لیبریا این بیماری بصورت آندمیک وجود دارد.

وی ادامه داد: در کشورهای اطراف این سه کشور مثل کشورهای اروپایی، اسپانیا، آمریکا و اخیرا در انگلستان مواردی از ابتلا به ابولا گزارش شده است. و روز به روز در حال گسترش است این بیماری مشترک بین انسان و حیواناتی چون گوریل، شانپانزه و میمون است و از انسان به انسان هم به سرعت سرایت پیدا می‌کند. بیشترین احتمال ابتلا در افراد در معرض خطر، پرسنل درمانی وجود دارد.

دکتر مردانی گفت: علائم بیماری شباهت زیادی به آنفولانزای شدید دارد و در ابتدای بیماری علائمی چون تب، ضعف، درد بدن، درد عضلانی، استخوانی و درد در اندامها وجود دارد. ظهور دانه‌های جلدی بصورت راش هم از دیگر علائم ابولاست چند روز پس از بیماری خونریزی از دهان، بینی، احشا داخلی مثل روده کوچک و بزرگ و وجود خون در ادرار و مدفوع آغاز می‌شود که در این حالت بیمار بین چهار تا پنج روز می‌میرد.

این فوق تخصص عفونی گفت: هیچ درمان استانداردی تا به حال بصورت واکسن یا دارو برای درمان ابولا پیدا نشده است. دارویی بنام Z-MAX برای عده‌ای از مبتلایان به ابولا در اسپانیا و آمریکا استفاده شده و جواب داده است.

حدود یک ماه پیش در دانشگاه آکسفورد آمریکا یک واکسن تجربی به ۶۰ نفر از پرسنل پزشکی تزریق شده که این پرسنل درمانی با بیماران مبتلا در تماسند و منتظرند تا از نتایج این واکسن تجربی آگاه شوند.

دکتر مردانی در پایان ضمن اینکه از عدم وجود ابولا در ایران، تاکنون اطمینان خاطر داد، چند توصیه بهداشتی داشت: اول اینکه از رفتن به مناطق آندامیک جدا خودداری شود. نکته دوم اینکه از تماس با افرادی که متعلق به کشورهای آفریقایی هستند خودداری شود. نکته سوم اگر مورد مشکوکی پیدا شد، سریعا به مراکز درمانی مراجعه شود تا تحت قرنطینه قرار گیرد و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی اهمیت بسیاری دارد.

وی در پایان ضمن اینکه از آمادگی اتاق‌های ایزوله در ایران خبر داد، گفت: علائم ابولا شباهت زیادی به تب کریمه کنگو دارد با این تفاوت که میزان مرگ و میر در تب کریمه کنگو حداکثر ۳۰درصد است ولی در مورد ابولا ۶۰-۹۰ درصد مبتلایان از بین می‌روند.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان آستارا در این خصوص گفت: در پی درگذشت جانگداز رییس فقید مجلس خبرگان  آیت الله مهدوی کنی همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی که قرار بود امروز صبح در آستارا برگزار شود لغو و به زمان دیگری موکول شد.

حمید رضا قهرمانی با تسلیت به مناسبت درگذشت عالم فقیه و ربانی ، افزود: بر اساس اعلام فدراسیون ورزش های همگانی تمامی ورزش های همگانی خاصه پیاده روی های خانوادگی در سراسر کشور لغو و به آینده موکول شد.

وی اضافه کرد: جامعه ورزش شهرستان آستارا نیز همگام با ورزشکاران سراسر کشور به سوگ یار دیرین امام ، انقلاب و مقام عظمای ولایت نشسته است.

-----------------------------

 

 

'رحمت الله آزاد' دوچرخه سوار ایرانی حامل پیام صلح و دوستی، سفر خود را با گذر از مرز آستارا به کشورهای خارجی آغاز کرد.

 

این دوچرخه سوار که سفر خود را به مناسبت روز جهانی نابینایان از 23 مهرماه از استان مازندران آغاز کرده، پس از طی شهرهای رودسر، رشت و انزلی، امروز به شهرستان مرزی بندر آستارا در غرب استان گیلان رسید.

رحمت الله آزاد در خصوص ادامه سفر خود به ایرنا گفت: پس از جمهوری آذربایجان با دوچرخه به کشورهای گرجستان، ارمنستان و ترکیه سفر خواهم کرد.

وی افزود: مسافت حدود چهار هزار کیلومتری این کشورها را قصد دارم در یک ماه رکاب بزنم.

وی اضافه کرد: همچنین پس از بازگشت به ایران، سفر به چند استان غربی کشور را نیز در برنامه ورزشی خود قرار داده ام.

وی که حدود 20 سال است فقط به عشق معلولان کشور خود رکاب می زند، گفت: تاکنون 54 کشور دنیا را با پیام صلح و دوستی معلولان دوچرخه سواری کرده ام.

این عضو فدراسیون دوچرخه سواری جمهوری اسلامی ایران افزود: معلولان نیازمند توجه و عشق ورزی هستند.

آزاد در ادامه اظهار کرد: بنده با سفر به کشورهای مختلف دنیا به این نتیجه رسیده ام که نگرانی نابینایان ندیدن نیست بلکه نگرانی اصلی آنها دیده نشدن است.

 این دوچرخه سوار 50 ساله پیش از آغاز سفر خود به کشورهای خارجی توسط رییس اداره بهزیستی شهرستان آستارا تجلیل شد.

شهرستان مرزی بندر آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است

--------------------

آیین سنتی تشت گذاری به مناسبت ماه محرم در سطح مساجد و تکایای شهرستان آستارا برگزار شد.

 

 چند روز پیش از آغاز ماه محرم ، حال و هوای عزاداری های این ماه را می توان از اجرای مراسم تشت گذاری در مساجد و حسینیه ها و نیز پوشیدن رخت سیاه بر تن شهر مشاهده کرد.

در آیین تشت گذاری برگزار شده اعضای هیات امنای مساجد شهرستان و تعدادی از ریش سفیدان با قرار دادن تشت مسی پر از آب در گوشه ای از محوطه مسجد و تکایا به یاد سقای تشنه لب حضرت اباالفضل العباس (ع) عزاداری کردند.

عزاداران با شور و احساس برگرفته از حالات درونی، نوید فرارسیدن ماهی سرشار از سوگ و ماتم را داده و با بر افراشتن بیرق های مزین به نام ائمه اطهار(ع) در قالب دسته های مختلف به سوگواری پرداختند.

در آیین تشت گذاری مردم دیندار آستارا بر دور تشت مملو از آب که بر دوش عده ای ریش سفید حمل می شود ، حلقه بسته و به یاد برادر وفادار حضرت سیدالشهداء(ع) اشک ماتم ریختند.

مداحان اهل بیت نیز برابر با احوالات حضرت اباالفضل (ع) به نوحه خوانی پرداختند.

آیین تشت گذاری از سنتی ترین آیین های شهرستان آستاراست که در نزد باور اهالی از ارزش معنوی فوق العاده ای برخوردار است.

این آیین در ایام پایانی ماه ذی الحجه برگزار می شود.

-------------------

رییس اداره شیلات شهرستان آستارا گفت: در نخستین ماه از فصل صید ، پنج هزار و 910 کیلوگرم انواع ماهیان استخوانی در سواحل این شهرستان صید شد.

 

صادق خاصی پور ر گفت: این میزان صید ماهیان استخوانی از ابتدای فصل صید به روش پره کشی انجام شده است.

وی یادآور شد: بر اساس تصمیم کمیته تنظیم امور صیادی شیلات استان گیلان ، صید ماهیان استخوانی دریای خزر در غرب گیلان 20 روز زودتر از موعد مقرر آغاز شد.

خاصی پور افزود: 49 صیاد شرکت موج گل سیبلی با 60 بار پره کشی اقدام به صید ماهیان استخوانی کرده اند.

وی عمده صید صیادان آستارایی را در یک ماه گذشته از نوع کفال ، ماهی سفید و کپور عنوان کرد.

وی اظهار کرد: در این مدت یک هزار و 196 کیلوگرم ماهی سفید ، چهار هزار و 634 کیلوگرم کفال و 80 کیلوگرم ماهی کپور و آزاد صید شده است.

وی با اشاره به اینکه این روش صید در سواحل دریای خزر تا 20 فروردین سال آتی ادامه پیدا می کند ، اظهار کرد: فعالیت صیادی صیادان آستارایی در ماه گذشته به مدت هشت روز به علت کولاک دریا غیر ممکن بود.

خاصی پور ادامه داد: امسال صید ماهیان استخوانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 40 درصد کاهش یافته است.

وی افزود: سال های اخیر ذخایر انواع آبزیان دریای خزر و همچنین صید ماهیان استخوانی و خاویاری بنا به دلایل آلودگی های ناشی از استفاده بیش از حد کشاورزان از سموم و کودهای شیمیایی و نیز برداشت بی رویه شن و ماسه از رودخانه ها و نیز صید بی رویه کاهش یافته است.

--------------

رییس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: هر گونه صید ماهی آزاد که از گونه های حمایت شده این سازمان است در رودخانه های آستارا ممنوع بوده و با صیادان متخلف برخورد قانونی می شود.

 

'شهروز قلی نژاد'  افزود: صید ماهی آزاد در رودخانه های شهرستان غیر مجاز بوده و هیچ گونه پروانه صیدی در این خصوص برای صیادان صادر نمی شود.

وی با اشاره به اینکه ماهی آزاد از گونه های حمایت شده سازمان حفاظت محیط زیست است، اضافه کرد: ماهی آزاد از گونه های در حال انقراض می باشد که خوشبختانه در دو سال اخیر با حفاظت های انجام شده توسط ارگان های مربوط به خصوص سازمان محیط زیست جمعیت این نوع ماهی در حال رشد است.

وی با بیان اینکه مهاجرت ماهیان آزاد به رودخانه ها و آبهای شیرین نسبت به سال های اخیر بیشتر شده است، اظهار کرد: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا به منظور حمایت و کنترل جمعیت این گونه حمایت شده اقدام به گشت زنی و پایش شبانه روزی رودخانه های آقچای، بهارستان ، چلوند و عباس آباد آستارا می کند.

وی ادامه داد: در این راستا ماموران یگان حفاظت محیط زیست تاکنون هشت دستگاه تله و کلهام را ضبط و نیز نسبت به تخریب چهار دهنه سد دامی اقدام کرده اند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه برای صید ماهی آزاد و قزل آلا هیچ گونه پروانه ای صادر نمی شود، گفت: این در حالی است که صدور پروانه صید برای ماهیان غیر حمایت شده شامل انواع کولی ها، کفال و سفید توسط اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا آغاز شده است

----------------

همایش عاشوراییان شهرستان مرزی بندر آستارا در محل مسجد حضرت محمد رسول الله(ص) آستارا برگزار شد.

 

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان روز چهارشنبه در این آیین گفت: ما باید با قیام امام حسین(ع) بیشتر آشنا شویم.

حجت الاسلام ابراهیم حاتمی افزود: قیام امام حسین(ع) شعله پروفروغی است که هیچ وقت خاموش نمی شود.

وی اضافه کرد: راه ، مرام و هدف امام حسین (ع) تاریخ را درنوردیده است.

وی بیان کرد: کربلا نمایشگاه حق برابر باطل ، نور برابر ظلمت و اردوگاهی است که فضایل انسانی در برابر رذایل انسانی ایستاده است.

حجت الاسلام حاتمی ادامه داد: عزاداران حسینی باید دارای شور و شعور حسینی بوده و اهل معرفت و بصیرت شوند.

رییس اداره تبلغیات اسلامی آستارا خواستار هماهنگی و انسجام بیشتر بین دسته های عزاداری مساجد ، هیات ها و تکایا در سطح شهرستان در ایام محرم شد.

 در این آیین بیانیه محکومیت صدور حکم اعدام شیخ باقر نمر مرجع شیعی عربستان قرائت شد و سپس عزاداران در سوگ سالار شهیدان به سینه زنی پرداختند

----------------

فیلم کوتاه داستانی 'آتا' از شهرستان آستارا به بخش مسابقه چهل و چهارمین جشنواره بین المللی رشد راه یافت.

 

 با نظر هیات انتخاب چهل و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم رشد ، فیلم داستانی 'آتا' به کارگردانی فرشاد فاضلی مقدم و فراز آهنین فیلم سازان جوان آستارایی در بخش بین الملل این جشنواره حاضر خواهد بود و با دیگر فیلم های این بخش به رقابت خواهد پرداخت.

این فیلم کوتاه داستانی 34 دقیقه ای بر اساس طرحی از یک حکایت قدیمی مردم آستارا ، زندگی یک پدر پیر با پسر جوانش را که از تقابل زندگی مدرن و سنتی متاثر شده است ، روایت می کند.

'آتا' سرگذشت پدر و پسری را به تصویر کشیده که هر دو به یکدیگر عشق می ورزند ولی پدر پسر را اذیت می کند و پسر دیگر طاقت نگهداری و مراقبت از پدر پیر خود را ندارد.

داستان این فیلم درام اجتماعی است.

در این فیلم داستانی شرکت آسمان فیلم به عنوان تهیه کننده ، فراز آهنین به عنوان نویسنده ، فرشاد فاضلی مقدم و فراز آهنین به عنوان کارگردان، ابراهیم پرکاری به عنوان دستیار کارگردان و تدوینگر ، ابراهیم پرکاری و معین سنجریان به عنوان تصویربردار ، الناز سیف اللهیان به عنوان طراح صحنه و لباس ، زهرا آسایش به عنوان مدیرمالی حضور دارند.

مجید جوهری ، ابراهیم جنگجو ، التفات دنیادوست ، اصغر ودودی ، سینا مرمرشاهی و مسیح عسگر زاده به عنوان بازیگر به ایفای نقش می پردازند.

این فیلم در روستای کانرود آستارا فیلمبرداری و تولید و در خردادماه امسال با استقبال گرم مردم هنردوست غرب گیلان در سینما دریای آستارا اکران شد.

------------

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا گفت : بازنشستگان چراغ راه و گنجینه های ارزشمند آیندگان هستند.

 

 سیروس شفقی روز سه شنبه در آیین تجلیل از کارمندان بازنشسته فرمانداری آستارا افزود: تجربه های بازنشستگان به عنوان دستمایه حرکت برای نسل های بعدی محسوب می شود.

وی دوران بازنشستگی را آغاز راهی به سمت افق های روشن آینده خواند و اضافه کرد: باید سرمایه ارزشمند بازنشستگان که همان تجارب کاری است به عنوان الگو و درسی برای شاغلان فعلی باشد.

وی اظهار کرد: 30 سال مجاهدت و تلاش در راه خدمات رسانی و ساختن ایرانی آباد با هیچ کلام و هدیه ای قابل جبران نیست.

وی تکریم مقام بازنشستگان را یک وظیفه دانست و گفت: این تکریم و تجلیل نباید منحصر به یک روز و زمان خاصی باشد بلکه آن انسان های بزرگ همواره شایسته بهترین نگاه ها و شایسته ترین کلام ها هستند.

وی رسیدگی به مشکلات بازنشستگان را ضروری خواند و افزود: برطرف کردن مشکلات بازنشستگان در ابعاد مادی و معنوی نوعی دلگرمی و قوت قلب برای آنها محسوب می شود.

در این آیین از تلاش های 30 ساله 21 بازنشسته فرمانداری شهرستان مرزی بندر آستارا قدردانی شد

----------------

به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران 'سبا' جمعی از بانوان آستارایی پیام رسان سلامت شدند.

 

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان آستارا روز سه شنبه در نشست رابطین بهداشت سلامت بانوان  گفت: رابطین بهداشت حاضر در این نشست به عنوان پیام رسانان سلامت بانوان محسوب می شوند.

دکتر فرید عبدلپور با اشاره به اینکه رابطین بهداشت پس از فراگیری آموزش های لازم آنها را در اختیار جامعه بانوان قرار می دهند ، افزود: برنامه های هفته سلامت بانوان ایران با هدف حساس سازی مدیران سلامت و آحاد جامعه نسبت به ابعاد مختلف سلامت زنان در شهرستان آستارا در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: 'تغذیه سالم' ، 'تحکیم بنیان خانواده و فرزند پروری سالم' ، 'سبک زندگی ایرانی اسلامی' ، 'سلامت اجتماعی زنان وحمایت اجتماعی برای تطابق نقش زن در خانواده و اجتماع' ، 'ترویج خود مراقبتی' ، 'سلامت روان' و 'سبک سالم روابط زناشویی' از جمله موارد ارائه شده در این نشست بود.

وی در ادامه با تقدیر از فعالیت های واحد بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان آستارا بیان کرد: تا کنون به مناسبت هفته سلامت بانوان 500 نسخه بروشور با عناوین برنامه چکاب بانوان و سلامت معنوی آنها در بین شهروندان آستارایی و ادارات مختلف توزیع شده است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان آستارا در ادامه افزود: در هفته جاری نیز 60 نفر از مربیان بهداشت مهد کودک ، مدارس ابتدایی و نیز والدین آنها در خصوص مراقبت از کودک بدحال و احیای کمک های اولیه در فوریت های پزشکی آموزش های لازم را فرا گرفتند.

عبدلپور بیان کرد: برگزاری کلاس آموزشی با عنوان مهارت های فرزند پروری در مدرسه قدس آستارا با حضور والدین دانش آموزان نیز از دیگر برنامه های شبکه بهداشت و درمان در این هفته بود.

وی در ادامه خانواده را بخش کوچکی از نهاد اجتماعی خواند و اظهار کرد: شعار این هفته 'سلامت زنان ، سلامت نسل ها' است که افراد جامعه با الگو قرار دادن این شعار می توانند با ازدواج و تشکیل خانواده زمینه های تولید نسل و بقای انسان ها را فراهم کنند.

-----------------------

جمعی از ورزشکاران شهرستان آستارا به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش، ارتفاعات کوهستانی روستای مشند را کوهپیمایی کردند.

 

رییس هیات ورزش های همگانی شهرستان آستارا عصر دوشنبه گفت: این برنامه ورزشی با شرکت 40 نفر از اعضای هیات ورزش های همگانی آستارا برگزار شد.

داوود دوستدار با اشاره به اینکه ورزشکاران مسیر مورد نظر را از روستای آقچای تا ارتفاعات روستای مشند کوهپیمایی کردند ، افزود: کوهنوردان این مسیر پنج ساعته را با راهنمایی حمید ندیری و سرپرستی حسن جوهری طی کردند.

رییس هیات ورزش های همگانی شهرستان آستارا در ادامه از برگزاری همایش باشکوه پیاده روی خانوادگی در آخرین روز از هفته تربیت بدنی خبر داد و بیان کرد: شانزدهمین همایش پیاده روی خانوادگی به همراه 16 جایزه نفیس در روز جمعه دوم آبان ماه از ساعت هفت صبح از محل رو به روی اداره ورزش و جوانان آغاز می شود.

دوستدار با اشاره به اینکه این همایش با مشارکت اداره ورزش و جوانان شهرستان آستارا برگزار می شود ، بیان کرد: شرکت کنندگان پس از پیاده روی در مسیرهای خیابان های فارابی ، ملت و امام خمینی(ره) در محل سالن ورزشی انقلاب برای اجرای آیین قرعه کشی حضور می یابند.

وی شعار این همایش را 'در جستجوی سلامت پیاده باید رفت' عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود در این همایش که در راستای تقویت روحیه نشاط و همگرایی است ، بیش از چهار هزار نفر شرکت کنند.

وی افزود: علاقمندان برای شرکت در آیین قرعه کشی همایش پیاده روی خانوادگی می توانند قبض های مربوط را تا روز پنجشنبه هفته جاری از محل دفتر هیات ورزش های همگانی واقع در طبقه دوم سالن ورزشی ولایت در اداره ورزش و جوانان شهرستان آستارا تهیه کنند.

هفته تربیت بدنی از 26 مهرماه آغاز و تا دوم آبان ماه ادامه می یابد.


*********

قله تیلار یکی از قلل مرتفع تالش توسط گروه کوهنوردان بغرو لیسار تالش فتح شد.

این صعود از مسیر روستای بیلگو لیسار انجام شد.

اعضای گروه در این برنامه نیما پوراللهیاری ، سجاد آزادی ، عمار پوراللهیاری ، بهنام مهدوی ، پیمان امینی و طاها عبداللهی بودند.

قله تیلار با ارتفاع 2850 متر در غرب شهرستان تالش واقع شده و دامنه آن از سرچشمه های مهم کرگانرود است.

----------------------

با حضور مديركل اوقاف استان ، امام جمعه ، فرماندار ، جمعي از مسئولين و هيئت امناء بقاع متبركه شهرستان  آستارا برگزار و آقاي جمشيد مهدوي بعنوان سرپرست اين اداره منصوب شد.و ساختمان جدید این اداره افتتاح گردید.

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا قبل ظهر  ساعت 11 صبح دوشنبه در  تاسیس و شروع بكار  اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بندر  آستارا گفت: با انجام پیگیری های لازم تاسیس اداره اوقاف و امور خیریه که از مطالبات بحق مردم بود ، در شهرستانبندر  آستارا راه اندازی شد.

فرماندار آستارا در ادامه افزود : خیلی خوشحالیم كه امروز برای اولین بار در تاریخ آستارا  اداره اوقاف و امور خیرییه در شهرستان بندر آستارا افتتاح و راه اندازی مس شود.

مهندس سیروس شفقی گفت : راه اندازی اداره اوقاف به نیکی می تواند در تقویت و اعتلای سطح کیفی برنامه های دینی و قرآنی شهرستان مثمر ثمر باشد.

نماینده عالی دولت در شهرستان مرزی آستارا گفت : آستارا را پیشانی نظام  می باشد و خواستار اتمام پروژه حرم مطهر امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) بندر آستارا شد.

 حجت الاسلام کاظم حافظ نیا عصر دوشنبه در آیین گفت: تاسیس اداره اوقاف برای اولین بار در تاریخ آستارا را تبریك می گوییم و این را به فال نیك می گیریم.

امام جمعه آستارا افزود :فرهنگ وقف چندان در آستارا شناخته شده نیست که امید داریم با راه اندازی این اداره شاهد موقوفات بسیاری در این شهرستان باشیم.

 حجت الاسلام کاظم حافظ نیا با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ وقف نیازمند مشارکت علما و نهادهای مرتبط فرهنگی با اداره اوقاف است ، افزود: جاری شدن فرهنگ وقف کارکردهای مثمر ثمر زیادی را در جامعه به همراه دارد.

وی تاكید كرد : بایستی این فرهنگ در آستارا بیش از پیش نهادینه شود چرا که مردم این شهرستان مرزی مردمی خیر و نوعدوست هستند.

امام جمعه  بندر آستارا اگفت : آستان قدس امام زادگان به عنوان قطب های فرهنگی در سطح کشور می باشد  و تاكید نمود : آستان قدس امام زادگان ابراهیم و قاسم بندر آستارا  از ظرفیت های مهم ادارات اوقاف و امور خیریه هستند که بایستی قابلیت های این بقاع متبرکه به درستی معرفی شود.

حجت الاسلام حافظ نیا  در ادامه افزود : انتظار داریم با راه اندازی اداره اوقاف در شهرستان آستارا  پروژه حرم امام زادگان  آستارا روند تکمیلی خود را به سرعت طی بکند.

امام جمعه آستارا در  خاتمه افزود : خواستار شفاف سازی درآمدهای امام زادگان و موقوفات ثبت شده شهرستان بندر  آستارا شد.
 

 حجت الاسلام ولی عادلی قبل ظهر ساعت 11صبح دوشنبه در آیین معرفی سرپرست اداره تازه تاسیس اوقاف و امور خیریه آستارا گفت :۱۱ هزار گیلانی در رشته های مختلف حفظ قرآن در سال جاری شرکت کردند.

وی ادامه داد: در برنامه های تربیت حافظان قرآن، مردان و زنان دیندار گیلانی در سال جاری حضور پررنگی داشته اند.

 حجت الاسلام ولی عادلی با اشاره به اینکه برگزاری کلاس های قرآن در بقاع متبرکه از اهمیت و ارزش فوق العاده ای برخوردار است ، اضافه کرد: شرکت کنندگان در یک فضای معنوی خاصی به حفظ قرآن می پردازند.

وي  در ادامه ثبت و ساماندهی موقافات و نیز امام زادگان و بقاع متبرکه را در سیستم هوشمند اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان از جمله توفیقات این نهاد خواند و اظهار کرد: با انجام امور فرهنگی در سطوح مختلف شاهد رشد موقوفات در استان گیلان بوده ایم.

 حجت الاسلام ولی عادلی  اضافه نمود : آمار موقوفات و بقاع متبرکه در شهرستان آستارا چندان چشمگیر نیست به طوری که تاکنون شش موقوفه و ۷۰ رقبه وقفی در آستارا به ثبت رسیده است.

 حجت الاسلام ولی عادلی ادامه داد : آستان قدس  امام زادگان ابرهیم و قاسم(ع) آستارا و نیز بقعه موجود در روستای چلوند این شهرستان در فهرست بقاع متبرکه استان گیلان به ثبت رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در ادامه با تقدیر از فرماندار آستارا به منظور اختصاص ۲۰۰ میلیون ریال برای تجهیز و تعمیر اداره اواقاف و امور خیریه این شهرستان بیان کرد: امید داریم با کمک ها و مساعدت های علما و چهره های شاخص فرهنگی شاهد رشد موقوفات و نیز توسعه بیش از پیبش اداره اوقاف و امورخیریه در بندر آستارا باشیم.

 حجت الاسلام ولی عادلی تاكيد نمود : از محل درآمد موقوفات می توان به بیماران خاص ، افراد نیازمند و نیز به منظور توسعه برنامه های فرهنگی اختصاص داد.

در این مراسم  مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان 'جمشید مهدوی' به عنوان سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آستارا معرفی كرد

به گزارش تارك خزر : این برای اولین بار در تاریخ آستارا می باشد كه اداره در آستارا تاسیس می شود و قبلا امور اوقاف آستارا تحت پوشش اداره اوقاف شهرستان تالش بود..

  

 
 
 
 
 

 
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |

امام جمعه آستارا گفت: مداحان مفاهیم معنوی و معرفت واقعه کربلا را در اشعار خود بیان کنند و از خرافه‌گویی بپرهیزند.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌نیا امروز در نماز جمعه این شهر با تسلیت درگذشت آیت‌الله مهدوی‌کنی اظهار داشت: آیت‌الله مهدوی‌کنی یار صدیق امام (ره) و رهبر معظم انقلاب بود.

وی با بیان اینکه ضایعه درگذشت آیت‌الله‌ مهدوی‌کنی جبران‌ناپذیر است، تصریح کرد: آیت‌الله مهدوی‌کنی در پیروزی انقلاب اسلامی نقش غیر قابل انکار و تاثیرگذار داشت.

خطیب جمعه آستارا، آیت‌الله مهدوی‌کنی را عالمی مجاهد و مبارز خواند و تصریح کرد: ایشان در زمان طاغوت شکنجه‌ها و رنج‌های زندان را به جان خرید تا انقلاب پیشرفت کند.

این مسئول تاثیر آیت‌الله مهدوی‌کنی پس از پیروزی انقلاب را انکارناپذیر خواند و گفت: ایشان پس از امام (ره) در کنار رهبر معظم انقلاب قرار گرفت و تابع محض ولایت فقیه بود.

حافظ‌نیا در ادامه به فرا رسیدن ماه محرم اشاره کرد و ادامه داد: واقعه کربلا با هدف احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر به معروف شکل گرفت.

وی با تاکید بر ضرورت توجه مداحان در مراسم‌های عزاداری امام حسین (ع) به مسئله امر به معروف، خاطرنشان کرد: مداحان مفاهیم معنوی و معرفت واقعه کربلا را در اشعار خود بیان کنند و از خرافه‌گویی بپرهیزند.

امام جمعه آستارا توجه مداحان و واعظان به فریضه امر به معروف در عزاداری‌های را مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در چارچوب حرمت و اخلاق حسنه امری ضروری است.

این مسئول حکم اعدام آیت‌الله شیخ نمر را محکوم کرد و گفت: صدور حکم اعدام شیخ نمر حرکت نسنجیده عربستان است، اما باید بداند که چنین حرکت‌هایی هرگز نمی‌تواند صدای آزادی‌خواهی و حریت را خاموش کند و سرانجام این اقدام به سقوط دولت عربستان می‌انجامد.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در جمعه دوم آبان 1393 |
 
مطالب قدیمی‌تر