روز نامه الكترونیكی درد نیوز- آستارا نیوز - اولین روز نامه تحلیلی و خبری و تفسیری و اولین روز نامه حقوق بشر و محیط زیست فارسی زبان در جهان(اولین روزنامه الكترونیكی حقوق بشر و محیط زیست فارسی زبان )

مطابق  دستور امام خمینی  و امام خامنه ای  و اصل هشتم قانون اساسی فعالیت می كنیم..

اصل هشتم قانون مقدس اساسی ج ا ا : امر به معروف ونهی از منكر /در جمهوری اسلامی ایران،‌دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منكر، وظیفه‌ایست همگانی و متقابل برعهده مردم نسبت به یكدیگر، دولت نسبت به مردم، مردم نسبت به دولت.....:(والمؤمنون والمؤمنات بعضهم اولیاء بعض یامرون بالمعروف و ینهون عن المنكر....

baran
حق گرفتنی هست باید تلاش کرد . .... دكتر هالو

.

طالع بینی دكتر محمد هالو

http://www.astara.ir/uploads/emam2_307.jpg

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

 براي دريافت اخبار روز روي نوشته هاي دلخواه كليك فرماييد..اخبار مربوطه را مشاهده خواهيد كرد ..با تشكردكتر محمد علي هالو

اخبار مهم شهرستان آستارا و تالشان

اخبار و تحليل و تفسير مذهبي و فرهنگي

اخبار تخصصي حقوق بشر و محيط زيست

اخبار ايران  و جهان

روز نامه الكترونيكي تخصصي گردشگري و ميراث فرهنگي و حيات وحش  فارسي زبان ( اولين سايت تخصصي )

اولين روز نامه تخصصي حقوق بشر و محيط زيست فار سي زبان

اخبار و تفسير  ديني و فرهنگي

آستارا نيوز  (اولين روز نامه الكترونيكي در شمال كشور )

انصار حزب الله گيلان-( روز نامه الكترونيكي فرياد مردم گيلان)

رشت نيوز ( روز نامه الكترونيكي  استان گيلان)

برای مطالعه  كامل خبر ها لطفا روی كلمات كلیك فرمایید  دكتر هالو

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

 dardnews.ir

irannews1.ir

astaranews.com

astaranews1.blogfa.com

astarao.blogfa.com

an1391.blogfa.com

eadnews.blogfa.com

  ااد- دكتر محمد علی هالو

نظر یادتون نره دوستان

astarao@yahoo.comااد

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در دوشنبه بیست و هشتم مهر 1393 |
آیین تشت گذاری شهرستان آستارا  و استان قدس امام زادگان آستارا  ، از ریشه دارترین آیینهای ماه محرم است که در روزهای پایان ماه ذی الحجه برگزار شده و با اجرای آن از ماه محرم استقبال می شود.

با برگزاری آیین سنتی تشت گذاری ،  آستارا و لوندويل  سراسر شور می شود و شعور ، خیمه ها در گوشه و کنار شهر برافراشته شده ، ایستگاههای صلواتی بر پا گشته و نوجوانان و جوانانی در این پایگاهها دیده می شوند که با ارادت و دلدادگی خدمت می کنند و اين شور در آستان قدس امام زادگان آستارا صد چندان مي شود...

آنها عشق شان خدمت به سوگواران حسین(ع) است.

در شهرستان  بندر آستارا  و بخصوص آستان امام زادگان آستارا  محرم که فرا می رسد ، مردم شانه به شانه هم در صفوف خدمت و شرکت در مراسم عزاداری حسینی ردیف می شوند.

شیعه و اهل سنت آستارا و لوندويل  در کنار هم خود را خادم دستگاه حسینی دانسته و خدمت گزاری در این دستگاه را برای خود یک ارزش و افتخار می دانند.

زنان و دختران  و مردان آستارا و لوندويل  از  10روز  مانده به آغازاول محرم با حضور در مسجد به رفت و روب مسجد پرداخته و با نظافت مسجد و آماده ساختن بساط چای و تهیه و طبخ نذورات در مسجد ، مشارکت خود را در مراسم محرم به نمایش می گذارند و اين كار در آستان قدس امام زادگان صد چندان مي شود..

تشت گذاری یک مراسم ریشه دار سنتی در  آستارا و لوندويل و روستاها بخصوص آستان قدس اما م زادگان باراهيم و قاسم آستارا  است که با اجرای آن آغاز ماه محرم در شهرستان  اعلام عمومی می شود.

مراسم سنتی تشت گذاری در  اين شهرستان  به نوعی پیوند عمیق مردم مرزنشين آستارا  با اهل بیت(ع) و محبت عزاداران به آنها را نشان می دهد.

درباره فلسفه مراسم تشت گذاری چنین می گویند: روزی که «حر بن یزید ریاحی» با دو هزار نفر از سپاهیان خویش راه را بر امام حسین(ع) بست و به امام گفت که باید با یزید بیعت کند و امام امتناع کرد.

اباعبدالله الحسین (ع) وقتی خستگی و تشنگی را در چهره سپاهیان حر مشاهده فرمودند ، دستور دادند که آنها را سیراب کنند.

حتی دستور دادند به چهارپایان سپاه حر نیز آب دهند ، چون این اتفاق در 27 ذی الحجه روی داد ، لذا مردم در این روز مراسم تشت گذاری را انجام می دهند.

هدف طشت گذاری این است که جوانمردی ها و فداکاری های حضرت ابوالفضل(ع) را نشان دهد که همواره خود را به آب و آتش می زد تا با جرعه ای آب گلوی خشکیده کودکان خیمه های امام حسین(ع) را تر کند. اجرای آیین تشت گذاری در استارا و لو ندويل و آستان قدس امام زادگان ابراهسم و قاسم آستارا :

در این آیین تشت هایی که در این مراسم مورد استفاده قرار می گیرد ، گرد و از جنس برنز یا مس است ، برای اجرای این آیین ریش سفیدان هر محله ، تشتها را بر دوش حمل کرده و وارد مساجد می شوند ، حاضران در مسجد به احترام به پا خواسته و در جلو آنها دسته سینه زنی با شعار «الدخیل یا ابوالفضل» سینه می زنند.

پیشینه تشت گذاری در  استارا و لو ندويل و آستان قدس امام زادگان ابراهسم و قاسم آستار بر اساس روایت برخی از ریش سفیدان به ساليان قديم  باز می گردد.


رسم تشت گذاری در استارا و لو ندويل و آستان قدس امام زادگان ابراهيم و قاسم آستاربه منظور استقبال از ایام عزاداری سالار شهیدان بوده و دو یا سه روز قبل از ماه محرم دسته های عزاداری مساجد سینه زنان به سوی منزل معتمدین و ریش سفیدان حسینی شهرستان  رفته و پس از بیان ذکر مصیبت و اجرای مراسم سینه زنی ، تشت ها را به مسجد انتقال می دهند.

در سالهای اخیر با تشکیل شورای هماهنگی هیأت های مذهبی به همت سازمان تبليغات اسلامي  ، ضمن به ثبت رسیدن این رسم ارزشمند به عنوان ثبت ملی سعی بر این شده تا تشت های مساجد به صورت هماهنگ طی مراسمی از محل مسجد جامع آغاز شده و سایر مساجد نیز اجرا شود.

و اين رسم از قديم الايام در آستان قدس امام زادگان ابراهيم و قاسم آستارا حتي به بالاي صدها سال مي رسد و اما م زادگان ابراهيم و قاسم اولين پايگاه تشت گذاري و مراسم دهه عز داري در منطقه ايالات تالشان قديم ايران و حتي نمين و اردبيل مي باشد..و اين در تاسوع و عاشورا حسيني به عينه ديده مي شود كه تالشان از جمهوري آذربايجان  و همچنين مردمان عز دار از اردبيل و نمين و تالشان براي عز داري به آستان قدس اما مزادگان آستارا مي آيند و اين ريشه قديم صدها سال دارد ..جالب ترين قسمت دهه محرم در آستارا و لوندويل اين است كه اهل تسنن بخش مر كزي و لوندويل استارا خود جوش  همگام با مردم شهرستان آستارا به عز داري مي پردازنند و بخصوص در روز تاسوعا و عاشورا با هيت هاي مذهبي خود در آستان قدس امام زادگان استارا بصورت گروهي عز داري مي كنند...

هيات مذهبي ولي عصر امام زادگان ابراهيم و قاسم آستارا

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |
نماینده مردم آستارا در مجلس:
آیت‌‌الله مهدوی‌کنی از پایه‌های اصلی انقلاب بود

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی از پایه‌های اصلی انقلاب بود و ارتحال وی خلاء بزرگی در نظام است.

صفر نعیمی‌رز امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا با تسلیت درگذشت آیت‌الله مهدوی کنی، اظهار کرد: آیت‌الله مهدوی‌کنی فردی با تقوا، پرهیزکار و فرهیخته واقع‌بین و امانت‌دار بود.

به گفته وی، آیت‌الله مهدوی‌کنی از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون فردی بود که برای وفاداری به امام ولایت و رهبری و آرمان و اهداف شهیدان و ایثارگران هرگز رنگ عوض نکرد.

نماینده مردم آستارا در مجلس گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی در مقام مسئول و یا غیر مسئول همواره مواضع درستی را در راستای نظام و ولایت اعمال می‌کرد.

وی آیت‌الله مهدوی‌کنی را از چهره‌های معنوی، اخلاقی، سیاسی، اجتماعی، علمی، ولایی و اثرگذار در عرصه‌های مختلف خواند و تصریح کرد: آیت‌الله مهدوی‌کنی در معنویات یک عالم سازنده و پر جاذبه و دارای سعه‌صدر بود.

نعیمی‌رز، با اشاره به اینکه آیت‌الله مهدوی‌کنی در ابعاد مختلف افراد زیادی را برای انقلاب تربیت کرد و با دو بال دانشگاه و حوزه یک حرکت جامعی را به وجود آورد، افزود: تاسیس دانشگاه امام صادق (ع) و مدیریت این مکان مقدس؛ جزو برکات و حسنات انقلاب با مدیریت آیت‌الله مهدوی‌کنی در این دانشگاه است.

وی تصریح کرد: ایشان در صحنه سیاست قبل از انقلاب جزو استوانه‌های انقلاب بودند و در جامعه روحانیت مبارز و نیز در تشکیل شورای انقلاب گام به گام با امام (ره) و سپس رهبری معظم انقلاب در سرنوشت کشور و این انقلاب سهم داشتند.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی آیت‌الله مهدوی‌کنی را جزو پایه‌های اصلی انقلاب و نظام دانست و خاطرنشان کرد: ایشان همواره کارهایی که از عهده دیگران بر نمی‌آمد به‌عهده می‌گرفتند و یک شخصیت عزیزی بود که رحلت وی خلاء عظیمی است.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

با حضور مديركل اوقاف استان ، امام جمعه ، فرماندار ، جمعي از مسئولين و هيئت امناء بقاع متبركه شهرستان  آستارا برگزار و آقاي جمشيد مهدوي بعنوان سرپرست اين اداره منصوب شد.و ساختمان جدید این اداره افتتاح گردید.

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا قبل ظهر  ساعت 11 صبح دوشنبه در  تاسیس و شروع بكار  اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بندر  آستارا گفت: با انجام پیگیری های لازم تاسیس اداره اوقاف و امور خیریه که از مطالبات بحق مردم بود ، در شهرستانبندر  آستارا راه اندازی شد.

فرماندار آستارا در ادامه افزود : خیلی خوشحالیم كه امروز برای اولین بار در تاریخ آستارا  اداره اوقاف و امور خیرییه در شهرستان بندر آستارا افتتاح و راه اندازی مس شود.

مهندس سیروس شفقی گفت : راه اندازی اداره اوقاف به نیکی می تواند در تقویت و اعتلای سطح کیفی برنامه های دینی و قرآنی شهرستان مثمر ثمر باشد.

نماینده عالی دولت در شهرستان مرزی آستارا گفت : آستارا را پیشانی نظام  می باشد و خواستار اتمام پروژه حرم مطهر امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) بندر آستارا شد.

 حجت الاسلام کاظم حافظ نیا عصر دوشنبه در آیین گفت: تاسیس اداره اوقاف برای اولین بار در تاریخ آستارا را تبریك می گوییم و این را به فال نیك می گیریم.

امام جمعه آستارا افزود :فرهنگ وقف چندان در آستارا شناخته شده نیست که امید داریم با راه اندازی این اداره شاهد موقوفات بسیاری در این شهرستان باشیم.

 حجت الاسلام کاظم حافظ نیا با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ وقف نیازمند مشارکت علما و نهادهای مرتبط فرهنگی با اداره اوقاف است ، افزود: جاری شدن فرهنگ وقف کارکردهای مثمر ثمر زیادی را در جامعه به همراه دارد.

وی تاكید كرد : بایستی این فرهنگ در آستارا بیش از پیش نهادینه شود چرا که مردم این شهرستان مرزی مردمی خیر و نوعدوست هستند.

امام جمعه  بندر آستارا اگفت : آستان قدس امام زادگان به عنوان قطب های فرهنگی در سطح کشور می باشد  و تاكید نمود : آستان قدس امام زادگان ابراهیم و قاسم بندر آستارا  از ظرفیت های مهم ادارات اوقاف و امور خیریه هستند که بایستی قابلیت های این بقاع متبرکه به درستی معرفی شود.

حجت الاسلام حافظ نیا  در ادامه افزود : انتظار داریم با راه اندازی اداره اوقاف در شهرستان آستارا  پروژه حرم امام زادگان  آستارا روند تکمیلی خود را به سرعت طی بکند.

امام جمعه آستارا در  خاتمه افزود : خواستار شفاف سازی درآمدهای امام زادگان و موقوفات ثبت شده شهرستان بندر  آستارا شد.
 

 حجت الاسلام ولی عادلی قبل ظهر ساعت 11صبح دوشنبه در آیین معرفی سرپرست اداره تازه تاسیس اوقاف و امور خیریه آستارا گفت :۱۱ هزار گیلانی در رشته های مختلف حفظ قرآن در سال جاری شرکت کردند.

وی ادامه داد: در برنامه های تربیت حافظان قرآن، مردان و زنان دیندار گیلانی در سال جاری حضور پررنگی داشته اند.

 حجت الاسلام ولی عادلی با اشاره به اینکه برگزاری کلاس های قرآن در بقاع متبرکه از اهمیت و ارزش فوق العاده ای برخوردار است ، اضافه کرد: شرکت کنندگان در یک فضای معنوی خاصی به حفظ قرآن می پردازند.

وي  در ادامه ثبت و ساماندهی موقافات و نیز امام زادگان و بقاع متبرکه را در سیستم هوشمند اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان از جمله توفیقات این نهاد خواند و اظهار کرد: با انجام امور فرهنگی در سطوح مختلف شاهد رشد موقوفات در استان گیلان بوده ایم.

 حجت الاسلام ولی عادلی  اضافه نمود : آمار موقوفات و بقاع متبرکه در شهرستان آستارا چندان چشمگیر نیست به طوری که تاکنون شش موقوفه و ۷۰ رقبه وقفی در آستارا به ثبت رسیده است.

 حجت الاسلام ولی عادلی ادامه داد : آستان قدس  امام زادگان ابرهیم و قاسم(ع) آستارا و نیز بقعه موجود در روستای چلوند این شهرستان در فهرست بقاع متبرکه استان گیلان به ثبت رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در ادامه با تقدیر از فرماندار آستارا به منظور اختصاص ۲۰۰ میلیون ریال برای تجهیز و تعمیر اداره اواقاف و امور خیریه این شهرستان بیان کرد: امید داریم با کمک ها و مساعدت های علما و چهره های شاخص فرهنگی شاهد رشد موقوفات و نیز توسعه بیش از پیبش اداره اوقاف و امورخیریه در بندر آستارا باشیم.

 حجت الاسلام ولی عادلی تاكيد نمود : از محل درآمد موقوفات می توان به بیماران خاص ، افراد نیازمند و نیز به منظور توسعه برنامه های فرهنگی اختصاص داد.

در این مراسم  مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان 'جمشید مهدوی' به عنوان سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آستارا معرفی كرد

به گزارش تارك خزر : این برای اولین بار در تاریخ آستارا می باشد كه اداره در آستارا تاسیس می شود و قبلا امور اوقاف آستارا تحت پوشش اداره اوقاف شهرستان تالش بود..

  

 
 
 
 
 

 

-----------------------------------------------------

جناب آقاي مهندس نيما فردين پور دهيار محترم سيبلي

 از زحمات جنابعالي و ريس و اعضاي محترم شوراي  اسلامي سيبلي در جهت عمران و آباداني روستا سيبلي

تقدير وتشكر مي نماييم..

جمعي از اهالي روستاي سيبلي

 

 

 جناب آقاي مهندس رضا جوادي انتخاب شايسته جنابعالي بعنوان ريس بنياد مسكن شهرستان تالش را تبريك مي گوييم.

هتل آپارتمان فردين پور

جناب آقاي مهندس سهيل توكلي  انتصاب شما بعنوان معاون آب خيز داري و منابع طبيعي اداره كل منابع طبيعي را تبريك مي گوييم.

هتل آپارتمان فردين پور

جناب آقاي مهندس  كرم زادگان انتصاب جنابعايل بعنوان ريس اداره منابع طبيعي شهرستان استارا را تبريك مي گوييم..

هتل آپارتمان فردين پور

 

-------------------------

جناب آقاي اسماعيل عاطفي پور  انتخاب بحق و شايسته جنابعالي بعنوان ريس شوراي اسلامي كانرود را تبريك مي گوييم

جمعي از اهالي كانرود

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |
پيام تسليت  اا دارستاني مدير مسئول درد نيوز  بمناسبت رحلت آيت الله مهدوي كني

رحلت حضرت آیت الله محمدرضا مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان رهبری را به رهبر معظم انقلاب اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، حوزه‌های علمیه و  و مردم مسلمان ايران  خانواده  مرحوم، جامعه روحانیت  تسلیت  مي گوييم.

 اسماعيل اسدي دارستاني مدير مسئول رو زنامه الكترونيكي درد نيوز dardnews.ir

 سوابق اين بزرگوار :

یار دیرین حضرت امام و رهبر انقلاب، عصر روز چهار‌شنبه ۱۴ خرداد پس از شرکت در مراسم بیست و پنجمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، در منزل خود دچار حمله قلبی شده و پس از انتقال به بیمارستان به کُما رفت.

آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی سال ۱۳۱۰ در روستای کن از توابع تهران به دنیا آمد.

وی ریاست مجلس خبرگان رهبری و دبیرکلی جامعه روحانیت مبارز را بر عهده داشت و رئیس دانشگاه امام صادق (ع) و استاد درس اخلاق اسلامی این دانشگاه بود.

آیت‌الله مهدوی‌کنی پس از انقلاب یکی از ۵ روحانی‌ای بود که هسته اصلی شورای انقلاب را تشکیل دادند و پس از انقلاب نیز وزیر کشور دولت‌های شورای انقلاب، شهید رجایی و شهید باهنر بود. ایشان در پی فاجعه ۸ شهریور ۶۰ و ترور شهیدان رجایی و باهنر، به عنوان نخست‌وزیر موقت منصوب شد.

کتاب‌های «نقطه‌های آغاز در اخلاق عملی»، «اصول و مبانی اقتصاد اسلامی در قرآن»، «بیست گفتار» و «شرح دعای افتتاح» از جمله آثار مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی (ره) است. همچنین خاطرات وی نیز توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده‌ است.

آیت‌الله مهدوی کنی پس از پیروزی انقلاب سمت‌های مختلفی از جمله:

ـ عضویت در حلقه اولیه شورای انقلاب از طرف حضرت امام خمینی

ـ عضویت در کمیته استقبال از حضرت امام

ـ سرپرستی کمیته انقلاب اسلامی (به عنوان اولین نهاد انقلابی مسلح برای حفظ انقلاب به پیشنهاد شهید مطهری و دستور امام خمینی)

ـ عضویت به عنوان فقیه در شورای نگهبان قانون اساسی (دو مرتبه)

ـ نمایندگی امام خمینی در هیات حل اختلاف مسؤولان نظام و چندین ماموریت مشابه در حوادث مهم دوران انقلاب

ـ وزارت کشور در کابینه‌های رجایی و باهنر

ـ نخست‌وزیر موقت پس از ترور محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر

ـ عضویت در ستاد انقلاب فرهنگی به حکم امام خمینی

ـ عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی به حکم حضرت امام خمینی و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

ـ مسؤولیت ستاد کمک‌رسانی به مردم مناطق بمباران‌شده

ـ عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی

ـ ریاست مرکز رسیدگی به امور مساجد

ـ عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام

ـ و عضویت مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم تهران و ریاست مجلس خبرگان را بر عهده داشته است.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 | نظر بدهید

نیروی دریایی ایالات متحده یک ویدیویی را منتشر کرد که ناو هواپیمابر "کارل وینسون" به جای ناو هواپیمابر "جورج بوش" وارد خلیج فارس شد. ماموریت "جورج بوش" به پایان رسید. این ناو پایگاه جنگنده ها، بمب افکن ها و هواپیمای باری نیروی هوایی بود که در عملیات نظامی علیه گروه شبه نظامی "داعش" در سوریه و عراق شرکت می کرد.

فرمانده آمریکایی گفت که آنها موفق شدند از پیشروی شبه نظامیان جلوگیری کنند اما وضعیت در آن منطقه هنوز هم ناثابت است .

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 | نظر بدهید

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 | نظر بدهید

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 | نظر بدهید

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 | نظر بدهید

 

بسم الله الرحمن الرحیم
 مهندس سهیل توكلی معاون مدیر كل منابع طبیعی و اب خیز داری گیلان شد
درد نیوز : مهندس توكلی كه قبلا مدیر اداره منابع طبیعی استارابود و از آزادگان و جانبازان سرافراز هشت سال دفاع مقدس است.
مهندس توكلی قبلا معاون اداره منابع طبیعی و بالایی 5 سال ریس اداره منابع طبیعی شهرستان استارا  بود و كارنامه مثبت و عالی در مدیریت كسب نمود و از مدیران  موفق شهرستان می باشد  و از فرزندان غیور آستارا و تالشان است ..

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

مدتی است عده ای سود جو با خرید زمین های حاشیه روستاهای ونه بین و حاجی امیر آستارا  اقدام به خاک برداری های عمیق و گسترده و فروش میلیونی خاک آنها می کنند. 

این کار تنها با خرید زمین های ارزان قیمت و فروش گران تر از زمین خاک آن صورت نمی گیرد بلکه عده ای دیگر با اجاره دادن زمین به بهانه های مختلف و برخی نیز با سو استفاده از زمین های اقوام خود هر کامیون خاک را به صدها هزار تومان فروخته و با سود جویی های میلیونی ضمن تخریب شدید منابع طبیعی و محیط زیست دره های وحشتناکی را در این مناطق به وجود می آورند. پیش از این حفاری ها در این منطقه برای پیدا کردن گنج بود ولی خاک برداری های مذکور در حال نابود کردن طبیعت هر دو روستای مذکور است.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

بندر و اسكله چوبي و قديمي آستارا از زمان باستان در آستارا بوده است ..زمانيكه شهر آستارا جزو آب بود در زمان باستان   در شهر بريان يا همان دربند  بندر آستارا موجود بود و آثار و بقايي بندر هنوز هم در روستاي ديله كانرود آستارا موجود است و بعداز تاسيس شهر آستارا  بندر به ساحل ضلع شريعتي يا همان گمرك كنوني انتقال مي يابذ و عكس موجود گواه بودن اسكله در زمان قاجار در آستارا بوده است  و تا سال 1300 اين بندر  موجود بوده كه بخاطر سياست هاي دولت رضاخان ضديت با روس ها و دوستي با انگليس اين بندر بسته به مرور زمان ريل و چوب ها اسكله كنده و منهدم مي گردد..اما در دهه هفتاد بندر چند منظوره آستارا به همت فيروز توشه كارمند آستارايي اداره كل شيلات و به همت شاپور مرحبا نماينده وقت  بندر چند منظوره در دولت و مجلس تصويب و اجرايي مي شود و هماكنون آستارا دراري بندر چند منظوره آستارا است ...و يكي از فعالترين بنادر كشور است .

بندر آستارا هاكنون به بخش خصوص يواگذار شده است و مدل واگذاري  بندر آستارا به گونه ايست که کار سرمايه گذاري در زيرساختها، تأسيسات و راهبري توسط خود بخش خصوصي انجام مي شود واولين کشتي تجاري در سال 1391وارد بندر آستارا شد.

بندر چندمنظوره آستارا در مجموع با احتساب اراضی خشکی و دریایی در 55 هکتار طراحی شده و در طرح جامع این بندر، امکان پهلوگیری ، تخلیه و بارگیری تمامی کشتی های ترد کننده دریای خزر پیش بینی شده است.

منطقه ويزه اقتصادي در دهه هشتاد به كوشش نماينده داسبق آستارا فرهاد دلق پوش تصويب  و مراحل نهايي و اجرايي آن با سعي و كوشش دكتر صفر نعيمي نماينده فعلي و فرماندار شفقي  در سال 1393  تصويب و تاييد نهايي و اجرايي شد و با تصويب و مشخص شدن محل منطقه ويژه اقتصادي  بندر آستارا به يكي مناطق طراز اول كشور تبديال شده  است

تاريخ تاسيس گمرک در آستارا، به صورت دقيق نمي باشد. ولي شواهد تاريخي چنان عنوان مي کند که: در سال 1205ه.ش وقتي شاه عباس ميرزا مي خواست براي قشون يورت تهيه کند از فتحعلي شاه در خواست کمک مالي مي کند، شاه در جواب مي گويد از پول عوارض گمرکي آستارا فراهم کنيد. ژان اوبن در کتاب «ايران امروز» به توصيف آستارا پرداخته و مي نويسد «آستارا بندري ايت در جوار اردبيل – اين شهر گمرکي دارد که از سوي متصديان بلژيکي اداره مي شود»
 

محوطه گمرك آستارا
محوطه گمرك بندر آستارا 1275 - افراد به ترتيب از راست به چپ  1- ميرزا عليخان امير تومان   2- حاج حيدر خان امير تومان خوئي  3- كودك ، فرزند قدرت  الملك 4-قدرت الـملك مباشر خالصجات 5- حـاج قـلعه بيگي 6- ذبـيح الـملك ( حيدر خان ) رئيس گـمركات  7- نشسته ،‌حاجي علي اصـغر تاجر باشي  8- عاليـجناب مير جهانگير خان الحسيني  9- نـماينده بـلژيكي ها   

 ريس حياطي  قديمي ترين ساختمان گمرك كه به سال  هجري 1200 بر مي گرددحال گمرک آستارا به عنوان يک اداره ي کل در امور واردات و صادرات قطعي، ورود و خروج موقت، تعاوني مرز نشينان، ترانزيت داخلي و خارجي ، کارنه تير بين المللي ،مبدا و مقصد کارنه تير، کاپوتاژ ،امور مسافري، مرجوعي، امانت هاي پستي و قضايي به فعاليت مشغول مي باشد.
اين گمرک در رتبه اول تجارت چمداني در ميان مرزهاي زميني و رتبه نخست در ميان مرزهاي شمال کشور از لحاظ صادرات را به دست آورده است.

خبرنگار تارك خزر اسماعيل اسدي دارستاني

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

خبرنگار و روز نامه نگار دربردارنده یک‌ سری از آرزوهای حقوق بشری و منشور حقوق شهروندي  است و زبان و چشم و هواس گويا مردم جامعه در هر جامعه اي است  و با آمدن انترت ( سايت خبري و وبلاگ ) خبرنگاران ( شهروند خبرنگار ) اين وظيفه را صد چندان نموده است و اين را مي شود گفت انقلاب بزرگ شهرون خبرنگار در جهان امروز ... اا دارستاني روز نامه نگار و فعال حقوق بشر  و محيط زيست

وصيت شهيد جانباز بسيجي هشت سال دفاع مقدس  حاج اسدالله اسدي دارستاني :فرزندم( اسماعيل ) دین خویش را به انقلاب با رساندن صدای مردم درد مند  و  رزمندگان اسلام به گوش   مسئولان و مردم  ادا كن...خدمت شما در لباس خبرنگاري و اطلاع رساني همانند زمان خدمت شما بعنوان درجه دار ارتش اسلام  مي باشد ..خبرنگاري هم همانند خدمت سربازي اسلام مقدس است.... و هچنان بعنوان سرباز ولايت  و اسلام و كشور در سنگر رو زنامه و فضاي مجازي ادامه بده باشد كه خداوند اجر بدهد و ما هم بعنوان والدين شما از اين اجر نصيبمان شود...

من ديگر خبرنگار خبر گزاي فارس- خبرنگار آستارا  نيستم

از روساي ادارات و افرادي حقيقي و حقوقي درخواست دارم منبعد اخبار و جلسات ادارات را به من اطلاع رساني ننمايند تا فردي كه از سوي فارس به فردي معرفي نمايد .... درصورتيكه اخبار  فوريت داشتند مستقيم به سرپرستي گيلان ارسال نمايند...

من هماكنون بعنوان خبرنگارهفته نامه تارك خزر همكاري دارم و با چند تا رو زنامه الكترونيك ملي همانند گذشته بعنوان خبرنگار همكار  ي دارم ...خبر هاي فارس را لطفا به ايميل و گوشي من نفرستيد..فقط خبر هاي كه نياز است در هفته نامه تارك خزر  و روز نامه هاي الكترونيكي و وبلاگهاي من چاپ شوند بفرستيد .....

اين مطلب را هيچ وقت نمي خواستم بنويسم ...چون ديدم در آستارا بعضي ها از روي حسادت و غرض ورزي به خبر گزاري فارس تهمت هاي و نسبت هاي ناروايي به مسئول گيلان خبر گزاري فارس مي زنند  اين مطلب را بعنوان يك عضو خانواده فارس بنويسم..

من مدتها بود كه بعنوان خبر نگار فارس در استارا به سرپرستي گيلان همكاري بعنوان خبرنگار داشتم و افتخار در كارنامه 20 ساله خبر نگاريم است ..بهيچ وجه هيچ مشكلي من با مسئولان خبر گزاري فارس ( حاج خانم ثابت  ريس  و حاج آقا درويشي خوب و مهربان سر دبير گيلان ) نداشتم  و ندارم ..ايشان بمن در طول 92 تاكنون لطف داشتند و دارنند ..من چون خبر گزاري فارس را خانواده خودم مي دانستم  و از طرفي من مدير مسئول و سردبير روز نامه هاي الكترونيكي درد نيوز - آستارا نيوز -  وبلاگهاي خبري  رشت نيوز - آستارا ينوز 1 - حقيقت نيوز - رشت نيوز  - اردبيل نيوز  بودم...

بعضي افرادي حقيقي و حقوقي  و بعضي سازمانها؟ مي ديدم بخاطر مطالبم در سايت ها  و وبلاگهايم  براي فارس مشكل درست مي كردند و وقت گرانبها و مقدس فارس را مي گرفتند

من چون خبر گزاري فارس را خانواده خودم مي دانستم و مسئولان فارس ( گيلان) نسبت بمن لطف مي كردند)

چون مي دانستند من از  بالاي 20 سال است سايت خبري و وبلاگ نويسي مي كنم و فردي شناخته شده در ايران و جهان هستم ..مرا تحمل مي كردند و مشكل تراشي بعضي افرادي حقوقي و حقيقي  و سازمان معلوم الحال را تحمل مي كردند  و من هم شرمنده ايشان مي شدم ...از هفته پيش رسما خود سرانه براي اينكه اتهامي  متوجه خبر گزاري بين المللي و ملي و مردمي فارس نشود كنار كشيدم و هيچ گونه ارتباطي بفارس ندارم...اما  همچنان خود را عضو خانواده خبر گزاري فارس مي دانم و افتخار مي كنم مدتي بعنوان خبرنگار با فارس كار مي كردم و اين مدت در بيست سال خبر نگاريم يكي از نقاط درخشان سابقه خبرنگاريم بود و است ...

توضيح اينكه : بعضي افراد در استارا از روي حسادت و غرض ورزي مي گويند كه خبر گزاي فارس تعامل  با خبرنگاران ندارد دروغ بيش نيست من بغير از خوبي و محبت و تعامل چيزي ديگري از فارس نديدم و حتي  خود سرانه از فارس  استعفا دادم چون فارس  و مسئولان فارس را دوست مي داشتم ..

رو سياه افرادي هستند كه مي خواستند تا با اعمال نفوذ سايت هايم و وبلاگهايم را  كنترل كنند ...من نباشم يك نفر از همشهريان انشا الله بعنوان خبرنگاررادامه كار مي دهد ..تمام مسئوليتها و حت ياين دنيا زود گذار است  چه خوب است با خوشي و برادري و دوستي باشد..

 از اينجا جا دارد .. از دكتر اسدپور فرماندار اسبق آستارا ، مهندس شفقي ( كه واقعا تعامل و دوستي نزديك و شبنروزي با خبرنگاران هر دو داشتند و دارنند ) و امام جمعه دانشمند و خبرنگار دوست ( هميشه حامي خبرنگاران بودند همانند حاج اقا اكرمي )معاونين فرماندار مهندس شهاب زاده و مهندس كرم زادگان و شهرداري محترم آستارا و لوندويل ( هرو واقعا تعامل خوب و عالي با خبرنگاران بخصوص فارس داشتند و دارنند)و ريس شوراي شهر آستارا و لوندويل و حاج آقا فتعلي زاده ريس شوراي شهرستان استارا و مديركل گمرك اسبق  و فعلي ( انصافا هر دو با خبرنگاران تعامل عالي داشتند )و سرهنگ خرسند فرمانده اسبق نيروي انتظامي آستارا  و سرهنگ منشوري  فرمانده اسبق  سپاه آستارا، فرمانده هنگ مرزي آستارا  ،حراست فرمانداري و شهرداري آستارا و لوندويل..تقدير وتشكر مي نمايم

و همچنين از بخشدار لوندويل مهندس پور حضرت ،مدير روابط عمومي فرمانداري مهند س ميزان گر و روساي ادارات حفاظت محيط زيست ، كميته امداد، بهزيستي ، بهداشت و درمان  ، آب شهري ، آب روستايي، شيلات ،صنعت و معدن و تجارت،كانون فرهنگي كودك و نوجوان ،گاز آستارا و لوندويل ،اصناف آستارا ،اداره تعاون آستارا ،فرهنگ و ارشاد آستارا ،پايانه مرزي ،دانشگاه سما ،بنياد شهيد و امور ايثارگرا ن ،جهاد كشاورزي ،بنادر آستارا

 كه اكثرا با من بعنوان خبرنگار فارس همكاري نزديكي داشتند تقدير وتشكر نمايم ..

و ازاستاد رسول علي نزاد ( كه من خبرنگاري در 17 سال گذشته تاكنون  مديون ايشان هستم  و هميشه راهنما و مشوق و استاد من است )يوسف هدايت خبرنگار ايرنا ، پيمان ناصري خبرنگارشبستان ،مهدي حسين نزادي سردبير هفته نامه پيام آستارا ، رشيدي خبرنگار پگاه كه دوستانه مرا در اين مدت ياري نمودند تقدير و شتكر ويژه مي نمايم..

 و خاتمه از خبر گزاري فارس بخصوص حاح خانم ثابت سرپرست گيلان  و حاجي اقا درويشي سردبير  گيلان - فارس  كه شانس و لياقت خدمت من بعنوان خبرنگار فارس بمن دراين مدت از سال 92 دادند و مرا تحمل كردند تقدير و تشكر مي نمايم( با اينكه مي دانستند افكار  و عقيده چه مي باشد ) اين برايم خيلي مهم است

و از افرادي كه در اين مدت شايد از روي غير عمد موجب رنجش آنها شدم طلب بخشش دارم ...نياز باشد از ايشان رسما عذر خواهي م يكنم چون هدف من خدمت به جامعه بوده است لا غير

 

 خبرنگاراسبق خبر گزاري فارس - در آستارا ..اا دارستاني( خبرنگار هفته نامه استاني تارك خزر - مدير مسئول روز نامه الكترونيكي درد نيوز dardnews.irو استارا نيوزastaranews.com و ايران نيوزيك irannews1.ir

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

images[2]
بسم الله الرحمن الرحیم
ارتحال ملکوتی حضرت آیت الله مهدوی کنی، رئیس خبرگان رهبری را بر آقا امام زمان عج ، امام راحل ، مقام معظم رهبری ، اهل بیت ایشان و بر ملت شریف ایران بلاخص اعضای خبرگان رهبری و دولت تدبیر و امید تهذیت و تسلیت عرض می نمایم.
رسول اکرم ( ص ) فرمود: وقتی عالمی فقیه فوت کند در اسلام رخنه و حفره ای ایجاد می شود که هیچ چیزی نمی تواند جای آن را پر کند.
انتشار خبر فقیه مبارز موجب تاثر و تاسف عمیق گردید، ضمن تسلیت و تهذیت فقدان این یار دیرین و مستدام انقلاب از خداوند قادر متعال علو درجات و غفران و رحمت واسعه الهی برای آن عزیز سفر کرده مسئلت می نماییم. ایشان یار دیرین امام و رهبری بودند، ایشان مجتهد مبارز نستوه و خستگی ناپذیر، باتقوا، پرهیزکار، ساده زیست فرهیخته و دانشمند بودند، ایشان از حیات تا مماتش یکرنگ مانده و مدافع حریم ولایت، نظام و رهبری بودند. او فی الواقع دریافته بودند که مسئولیت و ریاست میدان آزمایش است، به همین علت داشتن مسئولیت برایش مهم نبود، او مبارزی ولایت مدار و بصیر بود، تاثیر نفسش برای علما و روحانیت بیشتر بود، یاوری صدیق برای امام، نظام و رهبری بود، نقشی مهم در تثبیت اسلام اصیل داشت، بزرگ قوم بود و هیچگاه از امام و خط امام فاصله نگرفت و حامی امام و رهبری بود و از همه مهمتر اینکه ایشان عضو هیئت امنای انقلاب اسلامی بود. آیت الله مهدوی کنی محور وحدت و ولایت مداری بود، با این اوصاف خلا وجود ایشان مصیبت بزرگی برای کشور است. امیدواریم با تدابیر الهی گونه و اندیشمندانۀ مقام معظم رهبری این خلا حسب صلاحدید معظم له پوشش داده شود.
والسلام علیکم و رحمه اله و برکاته
دکتر حاج صفر نعیمی رز
نماینده مردم بیدار و قدردان آستارا، لوندویل و حومه
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی
81045716-5502380[1]+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم مهر 1393ساعت 20:26  توسط پايگاه اطلاع رساني دكتر صفر نعيمي   |  نظر بدهید
حولات خوبی در سطح ملی و بین‌المللی از نظر رصد اطلاعاتی برای این وزارتخانه رخ داده که جای تقدیر و تشکر دارد و قریب به اتفاق مسئولان داخلی کشور نیز به این مهم رسیده‌اند.
476221705629898633361[1]
سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت با اشاره به فضاسازی برخی جریان‌های سیاسی علیه دولت روحانی، گفت: اظهار تاسف در ارتباط با ارزیابی کابینه دولت آقای روحانی دارم. چون در هر دولتی این ارزیابی بعد از گذشت ۷ الی ۸ سال انجام می‌شود ولی اکنون این ارزیابی‌ها درباره کابینه دولت روحانی بعد از گذشت یک سال و چند ماه صورت می‌گیرد که این کمال بی‌انصافی است. در طول مدت ریاست جمهوری آقای روحانی اتفاقات نادری رخ داده که امیدوار کننده است. اما عده‌ای نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند.

دکتر حاج صفر نعیمی رز با اشاره به سخنان اخیر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی درباره خط مشی وزارت اطلاعات در نحوه برخورد با مردم و افراد، تصریح کرد: از نکات مهم و درخور توجه این دولت وزارت اطلاعات است. از زمانی که آقای علوی مسئولیت وزارت اطلاعات را بر عهده گرفته‌اند هم باعث رحمت بر این وزارت خانه و هم باعث توفیق برای این کشور که حاصل خون پاک شهداست شده‌اند.

به گفتهٔ نعیمی‌رز، تحولات خوبی در سطح ملی و بین‌المللی از نظر رصد اطلاعاتی برای این وزارتخانه رخ داده که جای تقدیر و تشکر دارد و قریب به اتفاق مسئولان داخلی کشور نیز به این مهم رسیده‌اند.

سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت در ادامه خطاب به مانع تراشی برخی جریان‌های سیاسی بر سر راه دولت تدبیر و امید، تاکید کرد: متاسفانه یک عده از افراد هستند که شغلشان نق زدن است و هیچ وقت دست از این کار برنمی‌دارند و اجازه هم نمی‌دهند که کسی مقابل آنان ایستادگی کند.

وی ادامه داد: واقعیتی که وجود دارد یک عده هستند که دنبال ایجاد مشکل و مانع برای دولت هستند و نمی‌خواهند موفقیت دولت را ببینند.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |
 

\
 

  سیروس شفقی روز سه شنبه در آیین تجلیل از کارمندان بازنشسته فرمانداری آستارا افزود: تجربه های بازنشستگان به عنوان دستمایه حرکت برای نسل های بعدی محسوب می شود.

وی دوران بازنشستگی را آغاز راهی به سمت افق های روشن آینده خواند و اضافه کرد: باید سرمایه ارزشمند بازنشستگان که همان تجارب کاری است به عنوان الگو و درسی برای شاغلان فعلی باشد.

وی اظهار کرد: 30 سال مجاهدت و تلاش در راه خدمات رسانی و ساختن ایرانی آباد با هیچ کلام و هدیه ای قابل جبران نیست.

وی تکریم مقام بازنشستگان را یک وظیفه دانست و گفت: این تکریم و تجلیل نباید منحصر به یک روز و زمان خاصی باشد بلکه آن انسان های بزرگ همواره شایسته بهترین نگاه ها و شایسته ترین کلام ها هستند.

وی رسیدگی به مشکلات بازنشستگان را ضروری خواند و افزود: برطرف کردن مشکلات بازنشستگان در ابعاد مادی و معنوی نوعی دلگرمی و قوت قلب برای آنها محسوب می شود.

به گزارش ایرنا ، در این آیین از تلاش های 30 ساله 21 بازنشسته فرمانداری شهرستان مرزی بندر آستارا قدردانی شد

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

با حضور مديركل اوقاف استان ، امام جمعه ، فرماندار ، جمعي از مسئولين و هيئت امناء بقاع متبركه شهرستان  آستارا برگزار و آقاي جمشيد مهدوي بعنوان سرپرست اين اداره منصوب شد.و ساختمان جدید این اداره افتتاح گردید.

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا قبل ظهر  ساعت 11 صبح دوشنبه در  تاسیس و شروع بكار  اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بندر  آستارا گفت: با انجام پیگیری های لازم تاسیس اداره اوقاف و امور خیریه که از مطالبات بحق مردم بود ، در شهرستانبندر  آستارا راه اندازی شد.

فرماندار آستارا در ادامه افزود : خیلی خوشحالیم كه امروز برای اولین بار در تاریخ آستارا  اداره اوقاف و امور خیرییه در شهرستان بندر آستارا افتتاح و راه اندازی مس شود.

مهندس سیروس شفقی گفت : راه اندازی اداره اوقاف به نیکی می تواند در تقویت و اعتلای سطح کیفی برنامه های دینی و قرآنی شهرستان مثمر ثمر باشد.

نماینده عالی دولت در شهرستان مرزی آستارا گفت : آستارا را پیشانی نظام  می باشد و خواستار اتمام پروژه حرم مطهر امام زادگان ابراهیم و قاسم (ع) بندر آستارا شد.

 حجت الاسلام کاظم حافظ نیا عصر دوشنبه در آیین گفت: تاسیس اداره اوقاف برای اولین بار در تاریخ آستارا را تبریك می گوییم و این را به فال نیك می گیریم.

امام جمعه آستارا افزود :فرهنگ وقف چندان در آستارا شناخته شده نیست که امید داریم با راه اندازی این اداره شاهد موقوفات بسیاری در این شهرستان باشیم.

 حجت الاسلام کاظم حافظ نیا با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ وقف نیازمند مشارکت علما و نهادهای مرتبط فرهنگی با اداره اوقاف است ، افزود: جاری شدن فرهنگ وقف کارکردهای مثمر ثمر زیادی را در جامعه به همراه دارد.

وی تاكید كرد : بایستی این فرهنگ در آستارا بیش از پیش نهادینه شود چرا که مردم این شهرستان مرزی مردمی خیر و نوعدوست هستند.

امام جمعه  بندر آستارا اگفت : آستان قدس امام زادگان به عنوان قطب های فرهنگی در سطح کشور می باشد  و تاكید نمود : آستان قدس امام زادگان ابراهیم و قاسم بندر آستارا  از ظرفیت های مهم ادارات اوقاف و امور خیریه هستند که بایستی قابلیت های این بقاع متبرکه به درستی معرفی شود.

حجت الاسلام حافظ نیا  در ادامه افزود : انتظار داریم با راه اندازی اداره اوقاف در شهرستان آستارا  پروژه حرم امام زادگان  آستارا روند تکمیلی خود را به سرعت طی بکند.

امام جمعه آستارا در  خاتمه افزود : خواستار شفاف سازی درآمدهای امام زادگان و موقوفات ثبت شده شهرستان بندر  آستارا شد.
 

 حجت الاسلام ولی عادلی قبل ظهر ساعت 11صبح دوشنبه در آیین معرفی سرپرست اداره تازه تاسیس اوقاف و امور خیریه آستارا گفت :۱۱ هزار گیلانی در رشته های مختلف حفظ قرآن در سال جاری شرکت کردند.

وی ادامه داد: در برنامه های تربیت حافظان قرآن، مردان و زنان دیندار گیلانی در سال جاری حضور پررنگی داشته اند.

 حجت الاسلام ولی عادلی با اشاره به اینکه برگزاری کلاس های قرآن در بقاع متبرکه از اهمیت و ارزش فوق العاده ای برخوردار است ، اضافه کرد: شرکت کنندگان در یک فضای معنوی خاصی به حفظ قرآن می پردازند.

وي  در ادامه ثبت و ساماندهی موقافات و نیز امام زادگان و بقاع متبرکه را در سیستم هوشمند اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان از جمله توفیقات این نهاد خواند و اظهار کرد: با انجام امور فرهنگی در سطوح مختلف شاهد رشد موقوفات در استان گیلان بوده ایم.

 حجت الاسلام ولی عادلی  اضافه نمود : آمار موقوفات و بقاع متبرکه در شهرستان آستارا چندان چشمگیر نیست به طوری که تاکنون شش موقوفه و ۷۰ رقبه وقفی در آستارا به ثبت رسیده است.

 حجت الاسلام ولی عادلی ادامه داد : آستان قدس  امام زادگان ابرهیم و قاسم(ع) آستارا و نیز بقعه موجود در روستای چلوند این شهرستان در فهرست بقاع متبرکه استان گیلان به ثبت رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان در ادامه با تقدیر از فرماندار آستارا به منظور اختصاص ۲۰۰ میلیون ریال برای تجهیز و تعمیر اداره اواقاف و امور خیریه این شهرستان بیان کرد: امید داریم با کمک ها و مساعدت های علما و چهره های شاخص فرهنگی شاهد رشد موقوفات و نیز توسعه بیش از پیبش اداره اوقاف و امورخیریه در بندر آستارا باشیم.

 حجت الاسلام ولی عادلی تاكيد نمود : از محل درآمد موقوفات می توان به بیماران خاص ، افراد نیازمند و نیز به منظور توسعه برنامه های فرهنگی اختصاص داد.

در این مراسم  مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان 'جمشید مهدوی' به عنوان سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آستارا معرفی كرد

به گزارش تارك خزر : این برای اولین بار در تاریخ آستارا می باشد كه اداره در آستارا تاسیس می شود و قبلا امور اوقاف آستارا تحت پوشش اداره اوقاف شهرستان تالش بود..

  

 
 
 
 
 

 
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |
برای اولین بار یک فروند کشتی 5 هزار تنی در اسکله بندر آستارا پهلو گرفت. باین کشتی که حامل یک هزار و 175 ورق MDF خام بود كه از آلمان حرکت و پس از عبور از دریای سیاه از طریق کانال ولگا – دن وارد دریای خزر شد و روز پنج شنبه 24 مهر ماه در اسکله بندر آستارا پهلو گرفت و محموله خود را تخلیه کرد. محموله این کشتی که پس از یک سفر 21 روزه از آلمان به آستارا رسید متعلق به کارخانه آرتا پلاستیک اردبیل است. در مراسم استقبال از این کشتی که با حضور نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی برگزار شد دکتر حاج صفر نعیمی در سخنان کوتاهی با تشکر از صاحب این کالای وارداتی گفت این اولین بار است که یک کشتی با ظرفیت بیش از 4 هزار تن اسکله بندر آستارا پهلو می گیرد. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تبریک این موفقیت و تحول به مردم شهرستان آستارا از همکاری مسئولین استان گیلان در روند توسعه و پیشرفت اسکله این شهرستان تشکر کرد و اظهار امیدواری نمود کشتیرانی در مسیر اروپا به استارا و گیلان رونق بیشتری بگیرد. سایر مسئولینی که در این مراسم حضور داشتند عبارت بودند از: چنگیز شکوری بخشداری مرکزی آستارا، حاج بهمن پریان عضو شورای شهر آستارا، شجاع مقدم رجبی رئیس بانک انصار شعبه آستارا، رئیس اداره استاندارد آستارا و رسول بهرامی رئیس بنادر و دریانوردی آستارا.  این کشتی روسی با نام Pyotr strelxov بیش از 140 متر طول دارد که ابتدا از بندر آستارا خان روسیه به حرکت در آمده بود.
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

ادامه مطلب
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |
مشاور وزیر و رئیس مركز حراست وزارت کشور با ارسال لوح تقدیری خطاب به علی پناهی مدیرکل حراست استانداری گیلان از وی و همکارانش تقدیر کرد.
در این نامه تقدیر آمده است: نظر به فعالیت چشمگیر جنابعالی و همکاران شما در انجام وظایف سازمانی و براساس ارزیابی انجام گرفته به عنوان حراست برتر برگزیده شده اید.
در ادامه این پیام تبریک اضافه شده است: لذا از زحمات جنابعالی تقدیر و تشکر به عمل آورده و توفیق شما در خدمتگزاری به نظام جمهوری اسلامی در ظل توجهات حضرت ولی عصر(عج) و رهبری مقام عظمای ولایت از خداوند منان خواستارم.
علی پناهی حدود 7 ماه است که در دولت تدبیر و امید از سوی دکتر نجفی استاندار گیلان به سمت مدیرکل حراست استانداری منصوب شده است.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |
بسم الله الرحمن الرحیم
با تأسف و تأثر اطلاع یافتیم که عالم مجاهد و پارسا حضرت آیت الله آقای حاج شیخ محمّد رضا مهدوی‌کنی رضوان الله علیه دار فانی را وداع گفته و دوستان و ارادتمندان خود را داغدار کرده است. این عالم بزرگوار از جمله‌ی نخستین مبارزان راه دشوار انقلاب و از چهره‌های اثرگذار و یاران صمیمی نظام جمهوری اسلامی و از وفاداران غیور و صادق امام بزرگوار بود و در همه‌ی عرصه‌های مهم کشور در دوران انقلاب شجاعانه و با صراحت تمام نقش‌آفرینی کرد. از عضویت در شورای انقلاب و سپس تشکیل کمیته‌های انقلاب در آغاز تأسیس نظام اسلامی تا تصدی وزارت کشور و سپس قبول نخست وزیری در یکی از سخت‌ترین دورانهای جمهوری اسلامی، و تا ورود در عرصه‌ی تولید علم و تربیت جوانان صالح و تأسیس دانشگاه امام صادق(ع) و تا امامت جمعه تهران و سرانجام ریاست مجلس خبرگان، همه جا و همه وقت در موضع یک عالم دینی و یک سیاستمدار صادق و یک انقلابی صریح ظاهر شد و هرگز ملاحظات شخصی و انگیزه‌های جناحی و قبیله‌ئی را به حیطه‌ی فعالیتهای گسترده و اثرگذار خود راه نداد.
این انسان بزرگ و پرهیزگار، همه‌ی وزن وزین خود را در همه‌ی حوادث این دهها سال در کفه‌ی حق و حقیقت نهاد و در دفاع از راه و سیره‌ی انقلاب و نظام، کوتاهی نورزید. رحمت و رضوان الهی بر روان پاک او باد.
اینجانب به خاندان گرامی و برادر عالیقدر ایشان، و به مردم ایران و روحانیت عظیم الشأن و همه‌ی ارادتمندان و شاگردان و دست‌پروردگان آن مرحوم صمیمانه تسلیت میگویم و علوّ درجات وی را از خداوند متعال مسألت مینمایم.
سیّد علی خامنه‌ای
۲۹ مهر ۱۳۹۳

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |
طی حکمی از سوی حجه الاسلام والمسلمین جمال یاری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گیلان، حجه الاسلام ابراهیم حاتمی به عنوان رئیس جدید اداره تبلیغات اسلامی شهرستان استارا معرفی و مشغول به کار شد. حاتمی متولد 1361 شهرستان ماسال با 8 سال سابقه کار است و پیش از این کارشناس اداره کل تبلیغات اسلامی استان قزوین بود.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |
طی حکمی از سوی مهندس داود زارع مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان، مهندس سرخوش کرمزاده به عنوان رئیس جدید اداره منابع طبیعی شهرستان آستارا معرفی و مشغول به کار شد. به گزارش تارک خزر مهندس کرمزاده متولد سال 1358 شهرستان آستارا و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته جنگلداری با 8 سال سابقه کار است. وی پیش از این ناظر طرح و جنگلداری اداره منابع طبیعی آستارا بود.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

مدتی است عده ای سود جو با خرید زمین های حاشیه روستاهای ونه بین و حاجی امیر آستارا  اقدام به خاک برداری های عمیق و گسترده و فروش میلیونی خاک آنها می کنند. 

این کار تنها با خرید زمین های ارزان قیمت و فروش گران تر از زمین خاک آن صورت نمی گیرد بلکه عده ای دیگر با اجاره دادن زمین به بهانه های مختلف و برخی نیز با سو استفاده از زمین های اقوام خود هر کامیون خاک را به صدها هزار تومان فروخته و با سود جویی های میلیونی ضمن تخریب شدید منابع طبیعی و محیط زیست دره های وحشتناکی را در این مناطق به وجود می آورند. پیش از این حفاری ها در این منطقه برای پیدا کردن گنج بود ولی خاک برداری های مذکور در حال نابود کردن طبیعت هر دو روستای مذکور است.

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

نامه‌های سرگشاده، علنی، بی پرده یا ...


ادامه مطلب


پارازیت‌ها باید بجا و به موقع ارسال شوند!


ادامه مطلب


این «اعتدال» است یا «انفعال» آقای روحانی؟!


ادامه مطلب


سعید حجاریان: ضاربانم را حلال کردم

سعید حجاریان سال پس ازترور می گوید مشکل اول من گفتار است ومشکل دوم نوشتار: نمی توانم قلم دستم بگیرم، تایپ هم نمی توانم بکنم. دستم رعشه دارد ونمی توانم روی کیبورد کامپیوتر کلیک کنم.

سعید حجاریان: ضاربانم را حلال کردم
وی درگفتگو با شماره اخیر دربیان مشکلات پس ازترور افزود: فقط با قلم خیلی درشت می توانم یکی دوصفحه بنویسم . برای همین کار کردن و خواندن ونوشتن برایم خیلی سخت است، اما چون به اصلاحات امید دارم، تحقق آن نیروی محرک وانگیزه ام برای کارکردن است .حجاریان دراین گفتگومی گوید که ضاربان خود را حلال کرده است . «یکی ازآنها که اسلحه ماکاروف را (برای ترور من) تهیه کرده بود وقتی می خواست به سفرحج برود، آمده بود از من حلالیت بطلید. من ندیدمش اما حلالش کردم وگفتم بگویید برود حج. بقیه هم نیایند بهتراست، حلال

گزیده هایی ازاظهارات حجاریان دراین گفتگو درپی آمده است.

** دولت روحاتی حتما به نفع اصلاح طلب ها هست . فضا را بازکرده وبرای ما بهترکرده است . دوره سخت تمام شده واصلاح طلب ها توقع بیشتری ازروحانی ندارند.

** فعلا' درفیلم ، موسیقی و تئاتر فضا کمی با نشاط تر و بازتر و مجلات تازه هم منتشرشده و بعید است که فضا دوباره مثل گذشته شود.

**روحانی می خواهد بایستد و تا حدی برش این کار را هم دارد. روحانی خیلی کارکرده تا حالا وتوانش همین قدر بوده است.

** به کتاب های من که پنج سال است درارشاد مانده هنوزه مجوز نداده اند. حتی یک نفرکه کتابش را به من تقدیم کرده گفتنند صفحه تقدیم را بردارید تا مجوزبدهیم.

یک کتاب هم با آقای ملکیان نوشتیم ... مدت ها درارشاد ماند تا این که به ناشرگفتم بخش های مربوط به من رادربیاورد تا حداقل بخش های آقای ملکیان مجوزچاپ بگیرد و همین طور شد نمی دانم چرا این همه با من لج هستند.

** مشکلات زیادی وجود دارد که ریشه در زمان احمدی نژاد دارد و باید رو شود . روکردن این مشکلات واقدامات انجام شده کمک به دولت است.

** پس ازترور، مدتی محافظ داشتم اما درزمان احمدی نژاد گفتند که حجاریان امنیت کامل دارد و محافظ نمی خواهد، البته برای من هم بهتر شد. من جا و امکانات برای محافظ ندارم. دیگر هم بعید است من رابزنند، کسی به من کارندارد.

** مقصود من از اختیار انحلال مجلس توسط رییس جمهوری این بود که اگر زمانی قرار باشد، قانون اساسی تغییر کند، باید ترتیبی فراهم کنند که رییس جمهور هم بتواند مجلس را منحل کند و انتخابات زود هنگام برگزارکند، تا مردم مجددا' رای دهند و سیستمی هماهنگ پدید آورند که کشور مدام درچرخه اختلاف میان دولت ومجلس گرفتار نباشد.اظهارات نسرین ستوده درپی محكومیتش


ادامه مطلب


سخنگوی قوه قضاییه: عاملانش به اشد مجازات می‌رسند اسیدپاشی‌های اصفهان اقدامی ناجوانمردانه است


ادامه مطلب


خودروی شخصی، دیگر حریم خصوصی نیست!


ادامه مطلب


در آن سال‌ها به جای مراقبت از فساد اقتصادی، مراقب رفت و آمد اصلاح‌طلبان بودند!


ادامه مطلب


انسجام‌ اصلاح‌طلبان با محوریت‌ خاتمی


ادامه مطلب


احمدی‌نژاد: می‌توانم مجلس را بدست گیرم ادعایی درباره اظهارات تازه احمدی‌نژاد


ادامه مطلب


سیدمحمد خاتمی: آزادی زندانیان سیاسی هیچ وقت دیر نیست


ادامه مطلب


هاشمی: اولین مخالف احمدی‌نژاد بودم و تا آخر ایستادم

هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با شماره اخیر نشریه «اندیشه پویا» ناگفته هایی از دوران احمدی نژاد را مطرح کرد و گفت، اولین نفری بودم که مخالفت کردم و تا آخر ایستادم.ی در این مصاحبه گفت که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ثابت شد، آنچه مردم اراده کنند، می شود.

اولین مخالف احمدی‌نژاد بودم و تا آخر ایستادم
هاشمی دو نکته را که پس از انتخابات در دیدار با روحانی مطرح کرده است، بیان کرد.
** در هشت سال دولت نهم و دهم شرایط نه برای من بلکه برای بسیاری از مردم و نظام سخت بود، چون دو دوره رییس جمهوری و چند دوره در مجلس بودم و با جزییات مسائل و ساختار آشنا بودم، می دیدم که بنای عظیم انقلاب که با زحمت، فداکاری و خون جوانان بنا شده چگونه دارد می ریزد... کسانی آمده بودند که شاید با حسن نیت ولی سوء مدیریت داشتند همه چیز را خراب می کردند. واقعاً روزانه و خیلی روشن می دیدم که هر تصمیم آنها غیرکارشناسانه و به ضرر نظام، مردم و کشور است.

** آیا تا به حال بررسی شد که چرا پس از انتخابات سال 1384 که به قول بعضی ها مردم از حضور من در سیاست خسته شدند در اولین انتخابات پس از آن (انتخابات دوره چهارم مجلس خبرگان) بین آیات و حجج اسلام مردم رأی معنی داری به من دادند؟ پس از تقاضای آیات عظام و علمای اعلام و مسوولین نظام شرکتم در انتخابات را به عدم دخالت نهادهای خاص مشروط کرده بودم. وقتی آتش توپخانه تخریب گران خاموش شد، مردم براساس شناخت قبلی رأی دادند. آن نهادها که به نفع من تبلیغ نمی کردند، فقط جلوی دخالت آنها در مراحل مختلف انتخابات گرفته شد.

** در هر انتخاباتی اگر اصرار مردم، نخبگان و حتی علما و مراجع قم و نجف نبود نمی آمدم
** آقای خاتمی که آقای احمدی نژاد را نیاورد. همان گونه که من آقای خاتمی را نیاوردم. کاری که من در آن مقطع (انتخابات سال 1376) کردم این بود که جلوی تقلب را گرفتم. تاکید من در برخورد با تقلب انتخاباتی آن چنان تاثیر داشت که بعدها تندروهای جریان مخالف خاتمی در انتقادهایی از من صراحتاً می گفتند که سخنرانی های آقای هاشمی در خطبه نماز جمعه و حضور ایشان در ستاد انتخابات وزارت کشور جلوی تقلب را گرفت. راست می گویند چون در وزارت کشور به دست اندرکاران انتخابات گفتم مجازات کوچک ترین تقلب خیلی شدید خواهد بود.

** (در دولت نهم و دهم) در یک جلسه دو ساعته در هر استانی که می رفتند بیش از 150 طرح و مصوبه داشتند. در ظاهر آن مصوبات لطف به مردم آن استان ها بود ولی در حقیقت ظلم به آنها بود چون اولا امیدوار و سپس ناامید می شدند. ثانیا طرح های بدون پشتوانه های کارشناسی دوامی ندارد ثالثا اکثر قریب به اتفاق آن طرح ها فقط روی کاغذ بودند و یا کلنگ عملیات اجرایی آنها به زمین می خورد و به همان شکل باقی می ماند. همین الان یکی از مشکلات دولت آقای روحانی هزاران طرح غیر توجیهی و نیمه تمام و وجود افراد غیرکارشناس در جایگاه های اجرایی است... به سیاست های کلی که رهبری ناظر آن بودند و می بایست اجرا می شدند، توجهی نمی کردند و اصلا رسما اعلام می کردند که مخالف تصمیمات مجمع تشخیص مصلحت هستند... کار به جایی رسیده بود که دروغ، تهمت توهین، غیبت و بالاتر از همه ریا برای دولت فراگیر شده بود. سیاست خارجی هم به جای عقلانیت متکی به شعار بود که عواقب آن را دیدید. در سیاست خارجی منافع باندی و شعاری را بر منافع ملی ترجیح می دادند.

** (در دوران دولت احمدی نژاد) من به دعوت ملک عبدالله برای شرکت در کنفرانس گفت و گوی ادیان به مکه رفتم و درخلال سفر تفاهمات خوبی برای کم کردن اختلافات داشتیم... وقتی برگشتیم ناگهان وزیر خارجه دولت احمدی نژاد اعلام کرد که از اقای ری شهری که نماینده ولی فقیه در سازمان حج بود در فرودگاه جده انگشت نگاری شد و به ایشان توهین کردند. من موضوع را از خود آقای ری شهری پرسیدم و گفت اصلا چنین چیزی نبود. خود ایشان به آقای متکی زنگ زد که چرا چنین خبری را پخش کرده اید؟ در جواب گفت: تحت فشار بودم که چنین خبری را بسازم و بگویم. مصالح جهان اسلام و منافع کشور را فدای اختلافات سیاسی خویش کردند و پس از آن دیدید که عربستان چه رویکردی با ایران داشت و چه ضررهایی که به خاطر این تخاصم ساختگی متوجه جهان اسلام مخصوصا کشورهای اسلامی در منطقه شد.

** در اولین دیدار با دکتر روحانی که رییس جمهور شده بود، دو نکته را به ایشان گفتم. اول اینکه کسی را برای وزارت و مسوولیت های دیگر به شما پیشنهاد نمی کنم و اگر در انتخاب اشخاص از من مشورت بخواهید، نظراتم را می گویم. دوم اینکه اگر در موردی انتقادی ببینم، می گویم.

** در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ثابت شد که آنچه مردم اراده کنند، می شود. شرط آن احترام به آزادی و آرای آنان است. در انتخابات اخیر رهبری تعبیری درباره حق الناس بودن رأی مردم داشتند... از طرفی چون ولی فقیه گفتند یک حکم شرعی است از طرف دیگر یک اصل اسلامی و انسانی و منطبق با استانداردهای دموکراسی دنیا است که حق را به اکثریت می دهد. با توجه به این اصل کسی حق ندارد با هر توجیهی در مقدمات انتخابات دخالت کند. یعنی نباید کسی را بدون دلیل رد صلاحتی کنیم. حق نداریم از ابزار حکومتی برای رأی آوردن یا نیاوردن کسی استفاده کنیم. نمی توان حق الناس را ظالمانه سلب کرد. در تبلیغات باید عادلانه رفتار شود. در شمردن آرا باید حق رعایت شود. این شرطها، شرط های رعایت حق الناس است و باید مراعات شان کنیم.

** اخیرا رهبری دو جمله گفتند که هر دو می تواند خط آینده را ترسیم کند. یکی اینکه «رأی مردم حق الناس است» که معنایش سلامت و آزادی همه انتخابات در جمهوری اسلامی است. جمله دیگر اینکه «عمیقا به اعتدال اعتقاد دارم» اگر حق الناس بودن رأی مردم پایه باشد و اعتدال روش کارهای ما باشد بهترین فضا برای سیاست داخلی به وجود می آید.مطهری درباره حصر به آیت‌الله جنتی نامه نوشت

علی مطهری در نامه سرگشاده‌ای به آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان با اشاره به سخنان اخیر وی در یک برنامه تلویزیونی، «حصر شبیه حبس» موسوی و کروبی را فاقد توجیه قانونی و شرعی و اخلاقی و خلاف اصول متعدد قانون اساسی دانست.

مطهری درباره حصر به آیت‌الله جنتی نامه نوشت
نماینده تهران در مجلس در این نامه عنوان کرده که تا زمانی که عملکرد دو طرف حوادث سال 88 در دادگاهی صالح رسیدگی و نتیجه اعلام نشود وجدان جامعه آرام نمی‌گیرد. متن این نامه که مطهری آن را در اختیار درد نیوز قرار داده، به شرح زیر است:

آیت الله جنتی دامت برکاته
دبیر محترم شورای نگهبان
با اهداء سلام، در برنامه شناسنامه مورخ 93.7.25 شبکه 3 سیما مطالبی در خصوص آقایان موسوی و کروبی فرمودید که اگر آنها محبوس نبودند و علیه شما شکایت می‌کردند بعید بود که پاسخ قانع‌کننده‌ای برای دادگاه صالح می‌داشتید. فرموده‌اید «حرکت آنها با حمایت و پشتیبانی جدی آمریکا و اسرائیل بوده است.»

این که پس از برخورد خشونت‌آمیز با یک اعتراض آرام مدنی و تبدیل آن به یک بحران، آمریکا و اسرائیل از معترضان حمایت کرده‌ باشند، دلیل بر این نمی‌شود که آن حرکت از ابتدا با حمایت و پشتیبانی آنها انجام شده است. جناب عالی هم اگر به رویه‌ای در جمهوری اسلامی اعتراض کنید آنها پشت سر شما قرار می‌گیرند. آنها همیشه در فکر استفاده از فرصت‌ها برای براندازی نظام جمهوری اسلامی بوده و هستند، همان طور که ما از بحران‌های اجتماعی و اقتصادی که در غرب پدید می‌آید به نفع خود و در جهت تضعیف آنها استفاده می‌کنیم.

فرموده‌اید: «مسئله، براندازی نظام بود به اسم تقلب.» سؤال می‌کنم اگر مردمی بعد از یک انتخابات به نتیجه آن اعتراض داشتند و احساس کردند که مسئولان با برگزاری جشن ملی برای پیروز انتخابات مسئله را تمام شده تلقی کرده‌اند، چگونه باید رفتار کنند که متهم به براندازی نشوند؟ آنها راه‌پیمایی آرام میلیونی انجام دادند، اما این که چگونه پایان آن به خشونت کشیده شد معلوم نیست و مورد مناقشه است.

فرموده‌اید: «اگر بنا به محاکمه اینها بود هیچ قاضی عادل و آگاهی جز حکم اعدام برای آنها صادر نمی‌کرد.» اولا چرا بنا به محاکمه اینها نیست؟ چرا این قدر از محاکمه اینها هراس دارید؟ آیا جز این است که نگران روشن شدن برخی حقایق هستید و تبلیغات چندساله نقش بر آب خواهد شد؟ ثانیا جناب‌عالی بدون آنکه دفاعیات آنها را بشنوید برایشان حکم اعدام صادر کرده‌اید. آیا این امر عدالت شما را زیر سؤال نمی‌برد و مخل عضویت شما در شورای نگهبان نیست؟ اکنون که آنها اصرار به محاکمه خود دارند چرا آنها را محاکمه نمی‌کنید و علاقه‌مند به حصر شبیه حبس هستید که توجیه قانونی و شرعی و اخلاقی ندارد و خلاف اصول متعدد قانون اساسی است.

جالب‌تر این است که آقایان موسوی و کروبی را با موسولینی دیکتاتور و فاشیست ایتالیا قیاس کرده‌اید که همان طور که موسولینی را بدون محاکمه و فقط با شناختن او اعدام کردند، اینها نیز باید بدون محاکمه اعدام شوند. قطع‌نظر از این قیاس مضحک که «از قیاسش خنده آمد خلق را» اساسا مگر معیار قضاوت ما عدالت نیست؟ و آیا الگوی عمل و رفتار ما در حکومت، پیغمبر اسلام و علی علیه‌السلام هستند یا فلان قاضی ایتالیا؟ شما که همه کارهای غربی‌ها را رد می‌کنید چطور این جا طرفدار آنها شده‌اید؟! آیا جز این است که به مذاق و روحیه شما خوش آمده است؟ و این یعنی خلل در عدالت ما.

فرمودید در ماه‌های اول پیروزی انقلاب به امر شهید مطهری برای قضاوت به خوزستان رفتم. امیدوارم در آن دوره این گونه قضاوت نکرده باشید. درباره رفتار برخی اعضای شورای نگهبان در انتخابات سال 88 که از کاندیدای خاص حمایت کردند و برخی انتقاد کرده‌اند، فرموده‌اید «این یک مغالطه است، ‌مهم این است که این طرفداری خود را در رأی خویش اثر ندهند.» اما از یک نکته غفلت ورزیده‌اید و آن این که این گونه اعلام حمایت‌ها اعتماد مردم و کاندیداها به قاضی و داور را به شدت کاهش می‌دهد و حتی صلاحیت او را زیر سؤال می برد اگرچه او تمایل قلبی‌اش را در رأی خود دخالت ندهد، اتفاقی که در سال 88 افتاد.

در پایان به عرض می‌رسانم که انتقادات اینجانب به سخنان امثال جناب‌عالی به این معنی نیست که آن دو محصور را مبرّا از خطا می‌دانم، بلکه مسئله، اجرای عدالت است که قُتل امیرالمؤمنین لشدة عدله، و الحق القدیم لایبطله شیء، و تا زمانی که عملکرد دو طرف فتنه سال 88 در دادگاه صالح رسیدگی و نتیجه اعلام نشود وجدان جامعه آرام نمی‌گیرد، و اگر به قول شما بنا بر عدم محاکمه است پس هیچ یک از دو طرف نباید در حصر باشند و البته آنها پس از آزادی، مصالح کشور و انقلاب را رعایت خواهند کرد. مسئله، فراتر از این دو نفر، اصلاح یک رویه براساس عدالت است. امیدوارم حضرت‌عالی به جای کوبیدن بر طبل اختلاف،‌ به حل این معضل که آینده انقلاب اسلامی را تهدید می‌کند کمک نمایید. با تقدیم احترام
علی مطهریدر قانون واژه‌ای به اسم «حصر» نداریم

یک حقوق‌دان درباره اظهارنظرهای اخیر برخی افراد درباره پرونده «حصر» و حوادث سال ۸۸، گفت: حتی اگر فرض را بر این بگیریم که حصر متهمان سال ۸۸ از طرف نهادی صورت گرفته، این افراد سخنگوی این نهاد نیستند که درباره ادامه آن یا کیفیت آن بتوانند اظهارنظر کنند.

 
نعمت احمدی با اشاره به سخنان آیت الله احمد جنتی در برنامه شناسنامه حول مباحث سال ۸۸ و ادامه روند حصر، گفت: برابر اصل ۹۱ قانون اساسی کشور شورای نگهبان وظایفی دارد که یکی از آن‌ها، نگهبانی و پاسداشت از قانون اساسی است. لذا آقای جنتی اگر به عنوان دبیر شورای نگهبان چنین فرمایشاتی را فرموده‌اند، توصیه می‌کنم به ایشان که به عنوان فرد پاسدار قانون اساسی متوجه چند اصل قانون اساسی باشد.

این وکیل دادگستری در ادامه به توصیف چند بند از این اصول قانونی اساسی پرداخت و افزود: فقط دادگاه‌های دادگستری مجاز به صدور حکم هستند که البته نیاز به رعایت تشریفات قانونی هستند. لذا ایشان با کدام اختیار حکم صادر کرده یا اعلام کرده‌اند که آقایان موسوی و کروبی محکوم به اعدام هستند. این حقوقدان ادامه داد: دوم آنکه اصل بر برائت است. یعنی همه مبرا هستند مگر آنکه حکمی علیه کسی صادر شود. سوم آنکه حدودا صحبت‌های آقای جنتی با ۶ اصل قانونی اساسی در تعارض است. نمی‌شود که به این راحتی بدون محاکمه، افراد را محکوم کنیم یا حکمی علیه‌شان صادر کنیم. مضاف بر اینکه صدور حکم از اقتضائات قوه قضاییه است.

احمدی با بیان اینکه سخنان آقای جنتی اقتضا می‌کند تا مباحث حقوقی پرونده حصر آقایان موسوی و کروبی بهتر تشریح شود، اعلام کرد: مجازاتی به عنوان «حصر» در قانون اساسی نداریم. اگر بنده حقوق‌دان هستم و کار وکالت انجام داده‌ام، صراحتا اعلام می‌کنم که چنین چیزی در قانون اساسی، قانون مجازات اسلامی چه حالا و چه قبل از انقلاب، واژه‌ای به اسم «حصر» نداریم.

وی در پاسخ به این سوال که چندی پیش آقای مطهری طی نامه‌ای مجازات حصر فقط منحصر به شرایط ویژه و محدود زمانی دانسته است، تاکید کرد: آقای مطهری چنین حرفی را از خودشان مطرح کرده‌اند. چنین چیزی ولو با ذکر محدودیت زمانی نیز وجود ندارد. البته در قانون از «اقامت اجباری» صحبت شده ولی همین «اقامت اجباری» با «حصر» متفاوت است.

این وکیل دادگستری با تاکید براینکه ادعای برخی جریان‌های سیاسی تندرو مبنی بر ادامه حصر و همچنین اعدام متهمان حوادث سال ۸۸ خلاف قانون است، افزود: آقای جنتی اگر چنین مساله را مطرح نموده‌اند نمی‌توانند به عنوان دبیر شورای نگهبان یا امام جمعه موقت تهران آن را بیان کنند بلکه به عنوان یک شهروند یا به عنوان شخص حضرت آیت الله احمدی جنتی می‌توانند اظهار نظر کنند چون جایگاه حقوقی ایشان چنین مجوزی را برای رسیدگی به پرونده حصر نمی‌دهد.

احمدی در ادامه خاطرنشان کرد: حتی اگر فرض را بر این بگیریم که حصر متهمان سال ۸۸ از طرف نهادی صورت گرفته آقای جنتی و برخی دیگر از افراد سخنگوی این نهاد نیستندکه درباره ادامه آن یا کیفیت آن بتوانند اظهار نظر کنند. مصاف براینکه در سخنان برخی افراد اشاره‌های تلویحی نسبت به برخی افراد حول حوادث سال ۸۸ می‌شود که از نظر قوه قضاییه مجرم شناخته نشده‌اند. طرح چنین شبهاتی، این منظور را می‌رساند که قوه قضاییه در تشخیص این جرائم ناتوان یا قاصر بوده است.
نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |

یک شخص با آمدن به مرکز پلیس منطقه بغداد الجدیده از مکان حضور برخی تروریست ها که بمب دست ساز می سازند، خبر داد.
پلیس بغداد اعلام کرد: پس از این اطلاع با محاصره منزل و بازداشت تروریست ها، در اعترافات خود نسبت به ساخت بمب و منفجر کردن آن در مناطق مسکونی اعتراف کردند.
پلیس افزود : پس از تحقیق و تفحص مشخص شد ، شخصی که مکان این تروریست ها را لو داده است در واقع دزد آنتن های اینترنتی وایمکس منازل است که پس از مشاهده تروریست ها که در حال ساخت بمب بودند ، به مسوولان امنیتی گزارش داده است

نوشته شده توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني در سه شنبه بیست و نهم مهر 1393 |
 
مطالب قدیمی‌تر