خبر و تفسير و تحليل و اخبار حقوق بشر و محيط زيست ايران و جهان همراه با خبر آستارا نيوز

جوابیه به اظهارات بی پایه و اساس خانواده شهید بیسوده به همراه پاسخ دفتر مراجعات مردمی دکتر حاج صفر نعیمی رز نماینده مردم بیدار و قدردان آستارا , لوندویل و حومه درمجلس شورای اسلامی به اظهارات آنها جهت روشن شدن اذهان عمومی

بسمه تعالی
جوابیه
اظهارات بی پایه و اساس خانواده شهید بیسوده به همراه پاسخ دفتر مراجعات مردمی دکتر حاج صفر نعیمی رز نماینده مردم بیدار و قدردان آستارا ، لوندویل و حومه به اظهارات آنها جهت روشن شدن اذهان عمومی

در پاسخ به اظهارات بی پایه و اساس خانواده شهید بیسوده باید گفت:
۱-در وبلاگ شهید بیسوده مورخه ۲۲/۶/۹۳ روز شنبه نوشته ای بی پایه و اساس بر علیه نماینده محترم شهرستان آستارا جناب آقای دکتر حاج صفر نعیمی مشاهده می شود که نویسنده این متن شهید رضوان بیسوده معرفی شده است به نظر خانواده شهید این کاری بی شرمانه نیست که گفته های خود را به روح پاک شهید بیسوده نسبت می دهند و از مقام والای شهید به نفع خود سوء استفاده می کنند.
۲- عکس شهید بیسوده در سال ۱۳۹۲ توسط خود نماینده تهیه و در دفتر گذاشته شد اما در اظهارات خانواده شهید بیسوده مشاهده می شود که این عکس هدیه ای از طرف خانواده شهید بیسوده، پس از تصدی کرسی نمایندگی به آقای دکتر حاج صفر نعیمی در سال ۱۳۹۰ می باشد و این دروغی بیش نیست.
۳- در متن نوشته شده به خیانت های علنی جناب آقای دکتر حاج صفر نعیمی و شکایت مردم از وضعیت موجود اشاره شده است. در پاسخ باید گفت تاکنون هیچ گونه شکایت مکتوبی از نماینده محترم در هیچ مرجع قانونی صورت نگرفته است. آیا ملاک سنجش نارضایتی عده ای محدود از مردم، مراجعه به مراسم قرآن خوانی خانواده شهید بیسوده است؟
اگر واقعاً تعداد انگشت شماری از مردم از عملکرد نماینده نارضایتی دارند برای حل مشکل باید به خود نماینده و مسئولین شهرستان، استان و کشوری مراجعه کنند نه به مراسم قرآن خوانی خانوداه شهید بیسوده، چراکه نماینده در روزهای پنج شنبه و جمعه پذیرای مردم شهرستان و حل مشکلات آنها می باشد. و هفته هایی که برای سرکشی به حوزه انتخابی از طرف مجلس مشخص ، پاسخگوی مراجعات مردمی در دفتر، سطح شهر و روستاهای تابعه بوده است.
۴- در پایان در پاسخ قاطع به نوشته منتشر شده از خانواده شهید بیسوده در وبلاگ شهید رضوان بیسوده توجه مردم شریف و همیشه بیدار شهرستان آستارا را به صورتجلسه ای که توسط جمعی از حاضرین که در روز جمعه مورخه ۲۱/۶/۹۳ ساعت ۳۰/۱۹ عصر در دفتر مراجعات مردمی دکتر حاج صفر نعیمی حضور داشتند و شاهد عینی موضوع بودند جلب می کنیم.
توضیحات اینکه همیشه در تمامی اظهارات و سخنرانی های دکتر حاج صفر نعیمی رز مشاهده می شود: “من نوکر و خادم خانواده شهدا، ایثارگران ، جانبازان و آزادگان هستم. تاکنون چه کسی دیده و شنیده است که بنده با پدر یا مادر شهیدی روبرو شوم و بر دستان پدر و چادر مادران آنها بوسه نزنم”.
قابل ذکر می باشد که قرآناً، وجداناً، ناموساً و شرفاً تا آنجایی که ما می بینیم برای مردم قدردان و بیدار آستارا، لوندویل و حومه مشخص و محرز است دکتر حاج صفر نعیمی به استناد سخنرانی های زمان انتخاباتی خود مبنی براینکه در مقام خدمت رسانی به مردم، ۴ سال خود و خانواده ام را فراموش خواهم کرد عمل نموده و بر آن پای بند است موید این موضوع زندگی ایشان در شالیزارهای میرزانق محله شهرک عباس آباد و حضور پیاده ایشان در همه مجامع و محافل می باشد.
همیشه در سخنرانی های دکتر حاج صفر نعیمی رز بعد از یاد و خاطره امام ( ره) و مقام معظم رهبری ، درود و سلام ویژه خود را به ارواح طیبه شهدا از صدر اسلام تا حال، از کربلای حسینی تا کربلای خمینی ( ره) و نیز ارادت خاص خود را با سلام به خانواده های معظم و معزز شهدا، ایثارگران ، جانبازان و آزادگان نموده است و در غالب سخنرانی ها خصوصاً در یادواره های شهدا، شهدا را همواره وثیقه های آزادی ملت معرفی نموده و احترام صاحبان وثیقه ها ( خانواده شهدا ) را گرامی داشته است.
جهت صحت سقم قضیه می توان به شاهدان عینی ، رئیس دفتر که خود برادر شهید ، جانباز ، پاسدار ، رزمنده و با رتبه سرتیب دومی بازنشسته می باشد و دو نفر از اساتید دانشگاه و رئیس شورای بخش مرکزی و یکی از بازاریان که شماره تلفن و نام و نام خانوادگی آنها در صورتجلسه مشخص شده است مراجعه نمائید.

حاج سیدعبدالعظیم سیدتقوی
رئیس دفتر نماینده مردم بیدار و قدردان آستارا ، لوندویل و حومه
در مجلس شورای اسلامی

بسمه تعالی
صورتجلسه
طبق این صورتجلسه در تا ریخ ۲۱/۰۶/۱۳۹۳ مقارن ساعت ۳۰/۱۹ عصر روز جمعه که نما ینده مردم بیدار و قدردان آستارا، لوندویل و حومه جناب دکتر حاج صفر نعیمی رز مشغول پاسخگویی به نامه های مردم شهرستان بودند خانمی مسن که بعدا” متوجه شدیم مادر شهید بیسوده ( هاشمی نسب ) بودند با عصبا نیت شدید درب ورودی دفتر مراجعات مردمی را با شدت می کوبیدند پس از باز کردن درب ایشان وارد دفتر نماینده شده و شروع به فحاشی ، توهین و اهانت به نماینده، نظام مقدس ، رهبری ، مسئولین نظام ، امامان و پیامبران کردند و گفتند چرا نوه مرا که پسر محمد شریفیان است تا کنون استخدام نکرده اید و نوه ام مرتضی هاشمی نسب را که قصد تاسیس شرکت تعاونی مرزنشینی شماره ۲ را داشت جلویش را در استان گرفته اید بنابر این همه مصیبتها و عذابهای این خانواده از طرف شما ست و شما دشمن خانواده ما بوده اید و از این به بعد هم خواهید بود و گزارش پسرم جلیل را که در اداره اطلاعات استان است به وزیر داده اید ، هر چقدر نماینده محترم فرمودند احترام شما واجب و ما خادم و نوکر خانواده شهدا هستیم و تقاضای شما را پیگیری میکنیم نظر به اینکه مادر شهید تا بحال هیچگونه مراجعاتی به دفتر انجام نداده و اطلاعی از وجود عکس شهید در دفتر را نداشته و ضمنا” نوه ایشان هم جهت جویای کار تقاضایی به دفتر نکرده است از رفتار و برخورد تند ایشان احساس می شد با هدایت قبلی و با قصد و غرض به دفتر آمده بود نهایتا” عکس شهید بیسوده
را که در دفتر بود و توسط نماینده تدارک دیده شده بود ، مطالبه کرد و آقای نعیمی گفت برای درست کردن آن پول داده ام پس پولش را بده ببر ، که مبلغ بیست و پنج هزار تومان به اقرار خودش پرداخت و عکس را برد لذا اینجانبان
امضاء کنندگان این صورتجلسه شاهد عینی این موضوع میباشیم.

۱-حاج سیدعبدالعظیم سیدتقوی رئیس دفترشماره تلفن تماس ۰۹۱۱۱۸۳۸۰۶۸
۲- آقای سلامت سپهرنژاد رئیس شورای بخش مرکزی شماره تلفن تماس ۰۹۱۱۱۸۵۲۵۵۳
۳- سید پدرام هاشمی استاد دانشگاه شماره تلفن تماس ۰۹۱۱۱۸۵۹۶۰۱
۴- سید پیمان هاشمی استاد دانشگاه شماره تلفن همراه ۰۹۱۱۱۸۵۹۷۶۵
۵- کاظم فرج زاد بازاری شماره تلفن تماس ۰۹۱۱۸۱۵۰۰۱۴

شهادت هنر مردان خداست
توهین به مادر شهید توسط صفر نعیمی نماینده آستارا
شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ :: نویسنده : رضوان بیسوده
¬¬¬توهین صفر نعیمی به مادر شهید رضوان بیسوده و پس گرفتن عکس شهید توسط مادر شهید
من در میان شما باشم یا نباشم به همه شما وصیت و سفارش می کنم که نگذارید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد، نگذارید پیش کسوتان شهادت و خون، در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند.شما این همه شهید دادید تا آزادی و استقلال را به دست آورید و باید با چنگ و دندان این آزادی و استقلال را حفظ کنید. این وصیت امام(ره) است و امام عزیز خانواده شهدا را چشم و چراغ این ملت دانسته است. اما امروز شاهد توهین به مادر شهید توسط صفر نعیمی نماینده آستارا هستیم.
عصر روز جمعه ۲۱/۶/۱۳۹۳ مادر شهید رضوان بیسوده در دفتر نماینده آستارا حاضر شد عکسی را که به وی از سوی خانواده هدیه داده شده بود را پس گرفت.
صفر نعیمی ادعای برادری با شهید بیسوده را دارد و به همین علت و برای حفظ وی در مسیر ایثار، خانواده شهید رضوان بیسوده پس از انتخاب وی در سال ۹۰ ، تمثالی از شهید را برای نصب در دفتر به وی اهدا نمودند. اما پس از گذشت قریب به دو و نیم سال با توجه به وضعیت شهرستان و خیانتهای علنی نماینده به مردم که شکایات متناوبی از سوی شرکت کنندگان در جلسات قرآنی حسینیه شهید بیسوده به مادر شهید صورت می پذیرفت و هر کسی که به دفتر مراجعه کرده بود ، این جمله را که چرا عکس شهید را در آن دفتر گذاشته اید به مادر شهید می گفت . بالاخره مادر شهید صبرش به سر آمد و در اقدامی انقلابی در دفتر وی حاضر شده و با اعلام اینکه تو با این وضعیت نمی توانی خود را به شهید وصل کنی چون هر کس که مرا می بیند از تو اضهار نارضایتی می کند و وقتی که به صورت علنی تو با خانواده شهید مشکل داری و آن همه نان و نمک را فراموش کرده ای چه برسد به مردم که اکثرا از وضعیت جوانان خود ناراضی هستند و تو نام شهید را نمی توانی در این وضعیت به یدک بکشی ،باید عکس فرزندم را بدهی تا ببرم. صفر نعیمی با عصبانیت فراوان و بی شرمانه می گوید : عکس را زیر پاهایم خرد می کنم و به تو نمی دهم . مادر شهید می گوید اگر تو این کار را بکنی من اینجا می میرم. ، با بی شرمی کامل صفر نعیمی می گوید اگر ده نفر مثل تو هم اینجا بمیرند برای من مهم نیست. بالاخره مادر شهید عکس را برمی دارد و صفر نعیمی می گوید باید ۱۰۰ هزار تومان بدهی تا آن عکس را بتوانی ببری و مادر شهید هم برای راحت شدن از توهینهای وی و خروج از دفتر مجبور گشته مبلغ ۲۵ هزار تومان موجودی کیف خود را به وی بدهد تا از فحاشی او رها شود.
خانواده شهید رضوان بیسوده ، این شهید را همچون ۱۵۹ همسنگرش در عرصه شهادت در شهرستان آستارا ، متعلق به همه ملت ایران و وی را فرزند اسلام می دانند و از همه ملت ایران خواستارند تا نگذارند این توهین بدون جواب بماند و قبح قضیه توسط افرادی همچون صفر نعیمی شکسته شود. چون همگان می دانند که اگر شهدا نبودند معلوم نبود بر سر انقلاب چه می آمد پس باید به امر ولی امرما حضرت امام خامنه ای (مدظله) یاد و خاطره آنها را زنده نگه داریم و نگذاریم هر کسی به راحتی به مادران و پدران این لاله های به خون خفته که نتیجه عمرشان را به انقلاب تقدیم کرده اند توهین کنندو انقلاب را تهدید کنند.
خانواده شهید رضوان بیسوده

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم شهریور 1393ساعت 23:43  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 

سیروس شفقیدر جمع هیئت رسانه‌ای جمهوری آذربایجان اظهار کرد: کشور جمهوری آذربایجان به عنوان همسایه و برادر ایران اسلامی با دارا بودن اکثریت جمعیت شیعه مسلمان در سیاست خارجی منطقه جایگاه خاصی دارد.

وی با بیان اینکه اخبار هیئت رسانه‌ای جمهوی آذربایجان را از طریق رسانه‌ها پیگیری می‌کردیم، افزود: بازدیدهای خوبی از حوزه‌های مختلف گیلان از جمله شهرک تاریخی ماسوله، موزه روستایی سراوان، منطقه آزاد انزلی و سایر توانمندی‌های استان را شاهد بودیم.

فرماندار آستارا با اشاره به اهمیت استراتژیک بندر آستارا، گفت: بندر آستارا نزدیک‌ترین بندر به بنادر کشورهای حاشیه دریای خزر است.

شفقی با بیان اینکه کاهش مسافت زمینی و مایل دریای و کاهش بهای تمام شده قیمت کالا، یکی از مزیت‌های بندر این شهرستان است، تصریح کرد:کاهش میانگین 150 مایل دریای بین بنادر حاشیه دریای خزر نقش مهم و استراتژیک این بندر را می‌رساند.

وی با اشاره به علاقمندی‌های مردم شهرستان مرزی آستارا درباره روابط با مردم کشور جمهوری آذربایجان، خاطرنشان کرد: مردم فهیم این شهرستان در حوزه اقتصادی علاقمند به توسعه تجارت چمدانی و لغو روادید دو طرفه برای تامین منافع دو کشور هستیم.

فرماندار آستارا، ایجاد بازارچه مشترک می‌تواند شرایط توسعه دوجانبه دو کشور را افزایش دهد، گفت: به نمایندگی از سرمایه‌گذاران این شهرستان اعلام می‌کنم که برای توسعه روابط اقتصادی دو طرف آمادگی سرمایه‌گذاری مشترک با سرمایه‌گذاران جمهوری آذربایجان هستیم.

وی با بیان اینکه لغو روادید دو کشور جمهوری آذربایجان و ایران در توسعه تجاری و رونق اقتصادی دو منطقه موثر است، اظهار کرد: کالاهای تجار ایرانی در دراز مدت در انبارهای جمهوری آذربایجان دپو و انبار می‌شود که این  امر سبب می‌شود تا کالاها از مرز دیگر وارد کشور شود و این مسئله به ضرر دو ملت همسایه است.

فرماندار آستارا با بیان اینکه مردم آستارای ایران و آستارای جمهوری آذربایجان روابط سببی و نسبی دارند، بر تبادلات فرهنگی و ورزشی آستارا با جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

شفقی گفت: با توجه به توسعه و پیشرفت‌های حوزه درمانی گیلان آمادگی خدمات‌رسانی در حوزه توریسم درمانی برای کشور جمهوری آذربایجان هستیم.

وی با اشاره به افتتاح بیمارستان 130 تختخوابه بیمارستان شهرستان در آینده نزدیک، خاطرنشان کرد: پس از بهره‌برداری از این بیمارستان ابتاع جمهوری آذربایجان می توانند از امکانات این بیمارستان استفاده کنند.

سیروس شفقی  در ادامه  گفت: بررسی‌های اولیه به‌منظور برادر خواندگی شهر آستارای ایران با آستارای جمهوری آذربایجان انجام می‌شود.

فرماندار  با اشاره به توانمندی‌های بالای گیلان در حوزه سلامت افزود: در صورتی که دولت جمهوری آذربایجان راغب باشد آمادگی این را داریم تا با اعزام تیم پزشکی دوره‌های آموزشی و علمی برای پزشکان و پرستاران جمهوری آذربایجان برگزار کنیم.

شفقي  گفت: در پایانه مسافری این شهرستان مکانی برای خدمات پزشکی و سلامت استقرار یافته که تمام اقدامات لازم در خصوص اعزام بیماران با آمبولانس به مراکز پیشرفته درمانی گیلان نیز پیش بینی شده است.

فرماندار آستارا از  علاقمندی شهرستان مرزی آستارا با برادر خواندگی با آستارای جمهوری آذربایجان خبر داد و تصریح کرد: امیدواریم رابطه فرهنگی و اقتصادی دو جانبه با کشور جمهوری آذربایجان هر روز بیشتر شود.

فرماندار آستارا با اشاره به تصمیم دولت جمهوری آذربایجان درباره اقامت بیش از سه روز اتباع ایرانی در این کشور، خاطرنشان کرد: اتباع ایرانی که قصد اقامت بیش از سه روز را در این کشور را داشته باشند باید به اداره مهاجرت مراجعه و اقامت خود را ثبت کنند.

در پایان این جلسه اعضای هیئت رسانه‌ای جمهوری آذربایجان به همراه خبرنگاران این شهرستان و جمعی از مسئولانشهرستانی و خبرنگاران آستارا يي در مزار شهدای  آستارا  حاضر و مزار شهیدان گلگون کفن شهرستان مرزی آستارا را گلباران کردند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم شهریور 1393ساعت 22:36  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 

تهیه صورتجلسه علیه ماد ر شهید بیسوده

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم شهریور 1393ساعت 22:47  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 

امام جمعه آستارا:
ایجاد داعش برای مقابله با بیداری اسلامی است

امام جمعه آستارا گفت: ایجاد داعش توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی برای مقابله با بیداری اسلامی در منطقه است.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌نیا امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهر با اشاره به اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اظهار کرد: آمران امر به معروف و نهی از منکر از جایگاه ویژه‌ای در جامعه اسلامی برخوردار هستند.

وی به دوران دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: دشمن پس از ناکامی در جنگ سخت تهاجم فرهنگی علیه ملت ایران را آغاز کرده است.

حافظ‌نیا با بیان اینکه دشمن تخریب اعتقاد مردم را هدف رفته است، تصریح کرد: دشمن با اشاعه فحشا و منکر می‌خواهد از رشد نیروهای انقلابی در جامعه جلوگیری کند.

امام جمعه آستارا امر به معروف و نهی از منکر را بهترین راهکار برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن خواند و بیان کرد: اگر فریضه مذکور در جامعه تبدیل به فرهنگ همگانی شود دشمن دیگر نمی‌تواند بین مسلمانان رخنه کند.

وی به نامگذاری «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» توسط مقام معظم رهبری در سال جاری اشاره کرد و گفت: اصلاح جامعه باید از فرهنگ آغاز شود.

حافظ‌نیا با اشاره به آمادگی ملت ایران در مقابله با هر گونه تجاوز دشمن، خاطرنشان کرد: استکبار جهانی متوجه شده حمله نظامی در مقابل ایران اسلامی کاربردی ندارد و با راهبرد مذاکره وارد شده است.

امام جمعه آستارا موفقیت رزمندگان در دوران دفاع مقدس را با تبعیت از ولایت فقیه خواند و یادآور شد: ایران اسلامی با تفکر بسیجی برگرفته از رهنمودهای امام خمینی (ره) در مقابل رژیم بعثی عراق به پیروزی رسید.

وی به حمایت کشورهای غربی و عربی از صدام اشاره کرد و افزود: تفکر بسیجی پس از پیروزی در نبرد علیه صدام اکنون الگوی آزادی‌خواهان جهان شده است.

حافظ‌نیا ائتلاف علیه گروه تروریستی داعش را دروغ بزرگ غرب دانست و اظهار کرد: داعش توسط آمریکا و رژیم صهیونیستی برای مقابله با بیداری اسلامی در منطقه ایجاد شده است.

امام جمعه آستارا با بیان اینکه مردم عراق با محوریت مرجعیت با داعش در حال مقابله هستند، تصریح کرد: داعش مانند صدام توسط مردم عراق نابود می‌شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم شهریور 1393ساعت 16:7  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 

منشور کوروش

استوانهٔ کوروش بزرگ یا منشور حقوق بشر کوروش لوحی از گل پخته است که در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ هخامنشی پادشاه و بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی نگاشته شده‌است.

نیمهٔ نخست این لوح از زبان رویدادنگاران بابلی و نیمهٔ پایانی آن سخنان و دستورهای کورش به زبان و خط میخی اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. این استوانه در سال ۱۲۵۸ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک، خدای بزرگ بابلی) در شهر بابل باستانی پیدا شده و در موزه بریتانیا در شهر لندن نگهداری می‌شود.[۱] این منشور یکی از بزرگترین نشانه‌های روحیهٔ بردباری در فرهنگ ایرانی است.

پیداسازی منشور کوروش
در سال ۱۲۵۹ خورشیدی/ ۱۸۷۹ میلادی به هنگام کاوش‌های باستان‌شناسی گروه بریتانیایی در محوطهٔ باستانی بابل در بین‌النهرین (میان‌رودان)، هرمزد رسام، باستان‌شناس بریتانیایی آسوری‌تبار، استوانهٔ گلی‌ای را یافت که شامل نوشته‌هایی به خط میخی بود.

جنس این استوانه کوروش از گل رس است، ۲۲٫۵ سانتی‌متر طول و ۱۱ سانتی‌متر عرض دارد و دور تا دور آن ۴۵ سطر (به جز بخش‌های تخریب‌شده) به خط و زبان اکدی (بابلی نو) نوشته شده‌است. بررسی‌های بعدی نشان داد که نوشته‌های استوانه در سال ۵۳۸ پیش از میلاد به فرمان کوروش بزرگ پس از شکست دادن نبونید و تصرف کشور بابل، نوشته شده‌است.

این اثر در نیایشگاه اِسَگیله (معبد مردوک) در شهر بابل قرار داده شده بود. در حال حاضر این لوح سفالین استوانه‌ای در بخش «ایران باستان» در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود. از سوی دیگر، در سال ۱۳۷۵ آشکار شد که بخشی از یک لوحه استوانه‌ای که آن را متعلق به نبونید پادشاه بابل می‌دانستند، در حقیقت پاره‌ای از استوانهٔ کوروش بزرگ، از سطرهای ۳۶ تا ۴۳ است.

پس از این آگاهی، این پاره از لوح استوانه‌ای که در دانشگاه ییل (Yale) در آمریکا نگهداری می‌شد، به موزه بریتانیا در لندن انتقال داده شد و به استوانهٔ اصلی پیوست گردید. پژوهش‌های زبان‌شناسی روی دو قطعه استخوان فسیل شدهٔ اسب که در موزهٔ شهر ممنوعه در چین نگهداری می‌شوند، منجر به شناسایی نسخهٔ چینی منشور کورش شد. قدمت این استخوان‌ها به دورهٔ سلطنت هخامنشیان بازمی‌گردد.

 

ساخت منشور کوروش
کوروش بزرگ، بنیان‌گذار پادشاهی ایران و آغازگر سلسلهٔ هخامنشیان، پس از تسخیر بابل، در بابل بر تخت پادشاهی نشست و ادیان بومی را آزاد اعلام کرد. برای جلب محبت مردم میانرودان (بین‌النهرین)، مردوک که بزرگترین خدای بابل بود را به رسمیت شناخته، او را نیایش کرد و سپاس گفت. او هیچ گروه انسانی را به بردگی نگرفت و سپاهیانش را از تجاوز به مال و جان رعایا بازداشت.

او تمامی کسانی را که به اسارت به بابل آورده شده بودند گرد هم آورد و منزلگاه آنها را به ایشان بازگرداند. کوروش همچنین قوم یهود را نیز از اسارت و بیگاری در بابل آزاد کرد. به دستور کوروش، شرح وقایع و دستورهای وی روی یک لوح استوانه‌ای سفالین نگاشته شد و در معبد مردوک قرار گرفت.

استوانه کوروش
استوانه کوروش، استوانه ناقص از جنس خاک رس است که با ۳۵ خط حکاکی شده به زبان آکدی توسط هرمزد رسام در حفاری منطقه معبد مردوک در سال ۱۸۷۹ در بابل کشف گردید. تکه دوم که شامل خط‌های ۳۶ تا ۴۵ می‌شود، در کلکسیون بابلی دانشگاه ییل توسط برگر پیدا شد. حکاکی کلی گرچه در آخر ناکامل ماند، شامل ۴۵ خط شد که سه سطر اول تقریباً به طور کامل شکسته‌اند(قابل خواندن نیستند).
متن حاوی روایتی از فتح بابل توسط کورش در ۵۳۹ پ. م. است و با گفتاری از مردوخ ایزد بابلی در مورد جنایت‌های نبونعید، آخرین پادشاه کلدانی، آغاز می‌شود (سطرهای ۴-۸). در ادامه روایتی از جستجوی مردوخ برای یافتن پادشاه شایسته، انتساب کورش به حکمرانی تمام جهان، و عاملیت او در فتح بابل بدون جنگ آورده می‌شود (سطرهای ۹-۱۹).

سپس کورش، با لحن اول شخص، القاب و نسب خود را برمی‌شمرد (سطرهای ۲۰-۲۲) و اعلام می‌کند که صلح کشور را تضمین کرده (سطرهای ۲۲-۲۶) که به موجب آن او و پسرش کمبوجیه مشمول رحمت مردوخ شده‌اند (سطرهای ۲۶-۳۰). او بازسازی معبد، که در دوران زمامداری نبونعید به فراموشی سپرده شده بود، و اجازه‌اش به تبعیدشدگان مبنی بر بازگشت به میهن‌شان را توصیف می‌کند (سطرهای ۳۰-۳۶). در پایان پادشاه بازسازی دفاع شهر بابل را توصیف کرده (سطرهای ۳۶-۴۳) و گزارش می‌کند که به هنگام بازسازی کتیبه‌ای از آشوربانیپال را دید.(سطرهای ۴۳-۴۵)
در حقیقت متن توسط کاهنان مردوخ با تقلیدی از متون کهن نئو-آشوری، به ویژه کتیبه‌های آشوربانیپال نوشته‌شده در بابل، نوشته‌شده‌است. بنابراین، استوانه ساختی به شیوه معمول کتیبه‌های میانرودان دارد و به‌عنوان پی دیوارهای بابل برای یادبود بازسازی‌های کورش در آنجا گذاشته‌شده‌است.

 

نخستین بیانیه حقوق بشر
از طرف بسیاری این سند به عنوان نخستین منشور حقوق بشر شناخته می‌شود در سال ۱۹۷۱ میلادی، سازمان ملل آن را به شش زبان رسمی سازمان منتشر کرد و بدلی از این منشور در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک نگهداری می‌شود.

موزه بریتانیا یا بریتیش میوزیوم این سند را نخستین بیانیه حقوق بشر می خواندو همینطور بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، در جریان سفر به تهران، رسما از استوانه کورش به عنوان نخستین بیانیه حقوق بشر یاد کرد و آن را مایه افتخار ایرانیان دانست.

در این لوح استوانه‌ای، کوروش پس از معرفی خود و دودمانش و شرح مختصر فتح بابل، می‌گوید که تمام دستاوردهایش را با کمک و رضایت مردوک خدای بابلی به انجام رسانده‌است. وی سپس بیان می‌کند که چگونه آرامش و صلح را برای مردم بابل و سومر و دیگر کشورها به ارمغان آورده، و پیکر خدایانی که نبونید از نیایشگاه‌های مختلف برداشته و در بابل گردآوری کرده بوده را به نیایشگاه‌های اصلی آنها برگردانده‌است. پس از آن، کوروش بزرگ می‌گوید که چگونه نیایشگاه‌های ویران‌شده را از نو ساخته و مردمی را که اسیر پادشاه‌های بابل بودند به میهن‌شان برگردانده‌است. در این نوشته اشارهٔ مستقیمی به آزادی قوم یهود از اسارت بابلیان نشده، اما با مطالعه و پژوهش منابع تاریخی مشخص شده‌است که آزادی یهودیان بخشی از سیاست کوروش پس از فتح بابل بوده‌است.

----------

تاریخ ایرانی
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم شهریور 1393ساعت 20:55  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  |