پايگاه خبري تحليلي  تفسيري  آستارانيوز(اولين روزنامه الكترونيكي حقوق بشر  و محيط زيست فارسي زبان )

حق گرفتنی هست باید تلاش کرد . .... دكتر هالو 

 

 

به نام خدا وند لوح و قلم حقیقت نگار وجود از عدم

        ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ (( سوگند به قلم و آنچه مى‏نویسند ))

   پیامبر اکرم(ص)   : اَلمُؤمِنُ مِراةُ المُؤمِن ؛ مؤمن آیینه ی مؤمن است .

baran


 -----------

 

نظر یادتون نره دوستان

استارا نيوز پشتبان و حامي مالي احتياج دارد :

  استارا نيوز : براي ادامه كار و هزينه هاي جاري به  دعوت مي كند از افرادي كه علاقمند هستند پشتبان مالي وبلاگهاي و سايت هاي زنجيره اي  آستارا نيوز  باشند ..افرادي كه علاقمندي به پشتباني مالي  وبلاگها و سايتهاي زنجيره اي استارا نيوز هستند  يا پيمانكاري آگهي و تبليغات را مي خواهند در استارا نيوز بدست آوردند تماس حاصل كنند..09119812795astaraOyahoo.com

مدیر سایت خبرگزاری جوانان آستارا – آینا ااد

 

متن اعلامیه جهانی حقوق بشر


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم فروردین 1393ساعت 14:35  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 
در پی اظهار نظر استاندار اردبیل در خصوص الحاق آستارا به اردبیل
آقای استاندار!مطامع سیاسی خود را به مردم نسبت ندهید!
سالهاست که شایعه الحاق ” آستارا به اردبیل” و” لوشان به قزوین” آتش زیر خاکستری است که هر چند وقت مشتعل می شود و بیش از همه مردم گیلان را غافلگیر می کند.
در تازه ترین اظهار نظر ها در این خصوص، استاندار اردبیل گفته است : الحاق آستارا به اردبیل ایده خوبی است که باید پیگیری شود. مجید خدابخش اظهار کرده : ” با توجه به اینکه بیشترین مراجعات مردم آستارا به اردبیل انجام می‌شود و حتی آنها برای درمان و خرید و تامین بسیاری از مایحتاج خود نیز به دلیل مسافت کم به اردبیل سفر می‌کنند،‌ به نظر می‌رسد مردم آستارا خود راغب باشند تا به اردبیل ملحق شوند؛ چرا که این الحاق به سود ما نیز خواهد بود و ما قادر خواهیم بود تا به دریا و سواحل خزر اتصال پیدا کنیم.”
نباید فراموش کرد که اگر در پس موضوع الحاق آستارا به اردبیل موضوعاتی نظیر “درمان و خرید و تامین بسیاری از مایحتاج” دلیل این الحاق عنوان می شود پس از الحاق آستارا به اردبیل، باید الحاق تالش به اردبیل را نیز در دستور کار قرار دهیم و همین طور الا آخر!
چیزی که در این بین کاملا مشهود است “دم خروس ” است که بیرون زده وگرنه ذکر این دلایل نه کارشناسی است و نه منطقی و صرفا دلایل سیاسی دارد .
آقای استاندار ! آیا مردم آستارا از گیلانی بودن خود شرمسار هستند که جنابعالی به عنوان نماینده دولت تدبیر و امید به جای تدبیر در کار ها، این گونه ساز جدایی را کوک می کنید؟!
آقای استاندار! این را بدانید که در آستارا مشاهیر و بزرگانی داریم که به گیلانی بودن خود افتخار می کنند و موجب مباهات گیلان و گیلانیان نیز هستند .
البته این فرافکنی ها شگردهای قدیمی است که هیچ پایه و اساس کارشناسی نداشته و کاملا عوام فریبانه ، قوم گرایانه ، ضد قانونی و در جهت مطامع سیاسی ( از جمله رسیدن به نمایندگی مجلس) است!
آقای استاندار! باید بدانید مردم شریف آستارا و نمین سالیان سال است که در کنار هم زندگى مسالمت آمیز و آرامى داشته و دارند و قطعا بعد از این نیز اجازه نخواهند داد به هر بهانه اى آسایش و امنیت سیاسى و اجتماعى آنان به خطر بیفتد و قطعا مردم خودشان جواب شما را خواهند داد تا ” سیه روی شود هر که در او غش باشد.”

دكتر محمد علي هالو

--------------------

شهردار بندر مرزی آستارا الحاق این شهرستان به استان اردبیل را یک فرضیه و خیالبافی شخصی دانست.

 

علی کوهی  در واکنش به ادعای استاندار اردبیل در خصوص طرح الحاق آستارا به اردبیل، از بررسی موضوع با آحاد مختلف مردم آستارا به خصوص نخبگان و صاحب‌نظران سخن گفت و خاطرنشان کرد: در شهرستان آستارا هیچ تمایلی به اینگونه تغییرات وجود ندارد.

 

وی افزود: باید متذکر شویم که قریب به اکثریت شهروندان شریف و خونگرم استان اردبیل برای خرید از بازارهای مرزی، برای تفریح و استفاده از امکانات ساحلی و جنگلی، برای کوهپیمایی طبیعت زیبا و بی‌نظیر کوهستانی، برای فعالیت اقتصادی گمرک و بازارهای این بندر مرزی و حتی تحصیل دانشگاه‌های این بندر مرزی را انتخاب می‌کنند و با استناد به این دلایل باید تقسیمات کشوری را بر خلاف ایده آنها تغییر دهیم.

 

وی ادامه داد: با اندکی دقت در این خصوص و حضور در تونل و نه بین «دروازه ورودی استان گیلان از سمت اردبیل» و بررسی تعداد خودروهای ورودی پلاک 91 و مشاهده ترافیک طولانی و بلند مدت، می توان پاسخ بسیاری از این سوال‌ها را به دست آورد.

 

کوهی علاقمندی شدید هموطنان ما در استان اردبیل جهت بهره‌مندی از امکانات شهرستان مرزی و بندری آستارا را یک آرزوی دیرینه و دست نیافتنی عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر و با رونق همه جانبه شهرستان در بخش‌های مختلف از قبیل گمرک، بندر چند منظوره و زیرساخت‌های توریستی این خواسته چند برابر شده است.

 

وی در پایان ضمن دعوت از مسئولان استان اردبیل برای تدبیر و تفکر بیشتر و همه جانبه در طرح‌ها و ایده‌های خود، خطاب به شهروندان آستارایی اظهار کرد: با تلاش و همت مسئولان شهرستان آستارا و پیرو آن در استان گیلان در تاریخ 27 مرداد ماه 1393 طرح ایجاد منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا به شکل کامل در شورای مناطق آزاد و ویژه کشور به تصویب رسید و تا چند روز آینده شاهد فعالیت منطقه ویژه اقتصادی آستارا در محوطه 61 هکتاری بندر چند منظوره خواهیم بود.

 

«مجید خدابخش» استاندار اردبیل در پاسخ به سوال یکی از رسانه‌ها در خصوص الحاق آستارا به استان اردبیل ادعا کرده است: «با توجه به اینکه بیشترین مراجعات مردم آستارا به اردبیل انجام می‌شود و حتی آنها برای درمان و خرید و تامین بسیاری از مایحتاج خود به دلیل مسافت کم به اردبیل سفر می‌کنند به نظر می‌رسد مردم آستارا خود راغب باشند تا به اردبیل ملحق شوند که این الحاق به سود ما نیز خواهد بود و ما قادر خواهیم بود تا به دریا و سواحل خزر اتصال پیدا کنیم».

 

وی در خصوص مطرح شدن این موضوع در سفر رئیس‌جمهور افزوده است: «البته نباید در این زمینه به مانند برخی حرکت‌های قبلی نسنجیده و نپخته عمل کنیم بلکه بهتر است با طمأنینه بیشتر در این زمینه اقدام شود».

-------------------------

فرماندار بندر استارا گفت : منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا در سالیان گذشته به تصویب رسید و این مصوبه هم از آن سالها تا به اکنون بر زمین مانده بود تا جایی که عملی شدن این مهّم از آرزوهای مردم آستارا بود . امروز الحمد الله […]

شفق

فرماندار بندر استارا  گفت : منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا در سالیان گذشته به تصویب رسید و این مصوبه هم از آن سالها تا به اکنون بر زمین مانده بود تا جایی که عملی شدن این مهّم از آرزوهای مردم آستارا بود . امروز الحمد الله به همت دولت تدبیر و امید و بر اساس پیگیری های نمایندگان دولت در استان و شهرستان و به ویژه آقای دکتر نجفی ، در دستور کار کارگروه تخصصی شورای عالی مناطق آزاد تجاری –صنعتی و ویژه اقتصادی کشور قرار گرفت

شفقی افزود : در روز دوشنبه هفته جاری کارگروه این امر،  سازمان بنادر و دریانوردی را مسئول منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا اعلام کرد تا عملیات اجرایی این امر مهم اقتصادی را دنبال کند

فرماندار آستارا تصریح کرد : اجرائی شدن منطقه ویژه اقتصادی آستارا جهش بسیار بزرگی در رشد و شکوفایی اقتصادی استان گیلان و به ویژه آستارا ایجاد خواهد کرد یقیناً با توجه به پتانسیل های موجود در گمرک ، پایانه و اسکله در کوتاه ترین زمان شاهد رشد و توسسعه این بندر در استان خواهیم بود

فرماندار بندر آستارا در رابطه با سخنان اخیر استاندار اردبیل در مورد الحاق آستارا به استان اردبیل گفت :

شهرستان آستارا از نظر بسیاری از ویژگی های قومی ، نژادی، اقلیمی و آداب و رسوم تماماً با گیلان قرابت و هم گرایی دارد لذا هیچ سنخیتی از لحاظ فرهنگی و آداب و رسوم بین آستارا و استان اردبیل وجود ندارد در همین راستا گفتن چنین سخنانی از سوی مقامات اردبیل جز تنش زایی و بر هم زدن آرامش شهروندان در استان فائده دیگری ندارد

وی گفت : سخنانی که از سوی استاندار اردبیل در مورد آستارا مطرح شد فاقد هر گونه تدبیر است شعار دولت دکتر روحانی ایجاد فضای ی همراه با آرامش و امید در جامعه بود این گونه اظهارات نه تنها آرامش را از شهروندان سلب خواهد کرد بلکه نقطه مقابل امید در جامعه است

شفقی در پایان اظهار کرد : شهروندان آستارایی همانطور که تا به اکنون نشان داده اند علاقه شدید و وصف ناشدنی به سرزمین مادری خود یعنی گیلان دارند در اقع آستارا خود را با گیلان می شناسد و گیلان همواره آستارا را در درون خود حفظ خواهد کرد

-----------------------------

محمدرضا شهاب زاده با تأکید بر مطلب فوق خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود و نظراتی که در سطح جامعه و نخبگان شهرستان و استان وجود دارد، امکان هر نوع الحاق صفر است.

وی با ابراز تأسف از مطرح شدن چنین مطالبی در یکی از رسانه ها به نقل از استاندار اردبیل، ادامه داد: در حال حاضر که در آستانه هفته دولت قرار داریم و باید به شعار رئیس جمهور محترم که این هفته را به با نام «آرامش و امید» نامگذاری کرده اند، عمل کنیم، طرح چنین مسایل با محتوای مناقشه آمیز و تفرقه افکنانه به صلاح نیست.

شهاب زاده اظهارنظر در این گونه موارد را مربوط به مراجع قانونی و ذیصلاح دانست و توضیح داد: هرگونه موضوعات و ایده های اینچنینی باید از راه قانون حل و فصل شود.

وی در پایان با تأکید بر رفتارهای مدبرانه از سوی مسئولان، اظهارکرد: طرح این موضوعات، جز مهیا کردن فضای تفرقه و اختلاف هیچ دستآوردی ندارد و کاملاً مغایر با تدابیر دولت تدبیر و امید است.

 ---------------------------

----------------------

           بنام خدا.         سلام بر صادق آل محمد ص و تسلیت بر خوانندگان گرامی.اخیرا استیضاح وزیر علوم [فرجی دانا] بود.برخود لازم دانستم پس از سه ماه سکوت،مطالبی را تقدیم خوانندگان کنم..    دانشگاه ها و آموزش عالی از دیر باز تحت سیطره اصلاح طلبان و کارگزاران بوده و تشکلی ظاهرا دانشجویی در اداره دانشگاه هاو گزینش اساتید نقش کلیدی داشته و اساتید متدین و انقلابی کمتر اجازه ورود به دانشگاه را داشتند.متاسفانه در دوران اصلاحات از دانشجویان به عنوان اهرم فشار علیه بخشی از حاکمیت سوءاستفاده نیز شده است.حادثه ای مثل کوی دانشگاه و حمایتهای مجلس ششم و تاجزاده معاون وقت وزارت کشور نمونه ایی از این تمامیت خواهی تحکیم وحدت و رئیس فراری و خارج نشین آن است.اکنون ودر دولت یازدهم همان جریان و فتنه گران سال ۸۸ در پناه وزیر علوم همدیگر را یافته و در پی نوعی جدید از فتنه بودند که مجلس در مقابل آن ایستاد.در استیضاح وزیر نماینده ویلچیر ی رشت موافق وزیر بود و گلو پاره کرد وگفت باید چنین وزیری تشویق شود.او از بی عدالتی در بحث بورسيه دکتری در دولت قبلی گفت و گفت هفتصد پرونده بورسيه را دیده که حتی یک برگ هم درآن نبوده. البته سریعا پاسخ گرفت که الان از طریق سامانه ثبت نام میشود و نیاز به کاغذ نیست. اینجانب که شنونده بخش اعظم این استیضاح بودم سه سوال دارم که جعفر زاده باید پاسخ دهد.     ۱  آیا ممکن است  این نماینده نحوه دریافت فوق لیسانس و داستان بورسيه شدنش در دکتری و عضویت در هیات علمی دانشگا ه گیلان را برای مردم ایران توضیح دهد؟ ۲   محمد نوری زاد،ضدانقلاب فراری و مدافع فتنه گران  که اخیرا به شیطان پرستی و گاو پرستی ادای احترام کرده و از منافقین و خاندان پهلوی  حمایت نموده، نامه ای به فرجی دانا نوشته و مجلس و همه نمایندگان اهانت کرده است. اولا پاسخ جعفر زاده به او چیست؟ ثانیا چه سنخیتی بین نوری زاد و جعفر زاده است که هر دو از حامیان سینه چاک وزیر شدند؟  ۳  شجاع کاندیدای رد صلاحیت شده انزلی اخیرا گفته باید از مرد بزرگ گیلانی جناب جعفر زاده تشکر کنم که مدافع فرجی دانا بود.خوب است مردم رشت خصوصا خانواده های ایثارگر که سهم فراوانی در نماینده شدن او داشتند،بدانندرابطه محکم ضدانقلاب خارج نشین و فتنه گران سال ۸۸ و جعفر زاده به چه دلیل است؟. البته پیرامون مدیریت استان نیز سوالاتی دارم که بعدا مطرح میکنم.  حسن کربلایی.  اول شهریور نود و سه

+ نوشته شده در  شنبه یکم شهریور 1393ساعت 2:51  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 

 ريس جمهور محترم ايران

 به بعضي از رجال سياسي از جمله نمايندگان مجلس درنقاط مختلف كشور مطلب را پيامك كردم اكثرا مطلب را خواند ند و اس مس دادند. مطلب را كپي كردند و بررسي مي كنند .. تنها جاي كه من جواب  نگرفتم سازمان محيط زيست كشور و اداره كل محيط زيست  گيلان و استارا و سازمان منابع طبيعي بود كه اين واگذاري غير قانوني را انجام دادند .. چون مطابق قانون سازمان محيط زيست مصوب زمان طاغوت و تاييد دوباره مجلس شوراي اسلامي و قانون شده ... حيات وحش و زمين هاي حفاظت شده  بهيچ عنوان قابل واگذاري نيست در صورتيكه تالاب استيل  جزو زمين هاي حفاظت شده بين الملي سازمان محيط زيست كشور است با اين وضع بايد فاتحه حيات وحش منطقه را خواند  و آقايون در منابع طبيعي و سازمان محيط زيست زحمت ندهيد چرا در آستارا ادار ه  زديد بيايد اين  چند هكتار باقيمانده حيات وحش معروف به كاج دق را بدهيد خيال ما راحت كنيد و  محيط بانان را  اخراج كنيد تا خيال همه راحت بشود ساحل حيات وحش را تصرف كردند  و خانه سازي و ساحل  استيل را تصرف و قسمت از حيات وحش را به باغ وحش داديد  و 17 هكتار مجتمع صدف را به يك شركت غير دولتي داديد و قسمتي را به تعاوني پره سيبلي و..  و ساحل لوندويل كه اول انقلاب كشاورزي شده است .. مدتي  پيش هم يك ميلياردر آستارايي چند هكتار  از حيات وحش را شبانه لدور زد و آزاد مي گردد در طرح تعاوني مهر كشاورزي هم  زمين هاي حيران و قره سو را غير قانوني  به افراد غر مستحق داديد در دولت قبلي  و چهار هكتار از تالاب استيل را بهانه تعريض جاده توسط دهياري دربند از بين برديد و دارد حصار مي كند يك دفعه همين كاج دق را بدهيد خيال همه را راحت كنيد....مگر سازمان محيط زيست  و منابع طبيعي حراست از  محيط زيست و حيات وحش و منابع طبيعي نيست .. چرا شما واگذار مي كنيد.. بماند  چرا تالاب استيل عبا س آباد آستارا را واگذار مي كنيد .. اگر  شهرداري آستارا راست مي گويد برود دو روز خانه كه از وسط  شهر مي گذرد را لايروبي  و آزادسازي حريم كند وسعت  آن صد برابر  تالاب استيل است... بهترين منبع در‌امد است .. آقايون شما  دلتان بحال تالاب نسوزد بگذاريد خشك شود بهتر است اينكه ما ديگر تالاب نداشته باشيم.... و چند سال پيش هم ساحل حيات وحش لوندويل پشت پارك گوزن را به بهانه كشاورزي واگذار كردند كه امروز ويلا سرمايه داران است و مردم راهي براي ساحل ندارنند و تا داخل دريا ويلا سازان حصار كردند مردم براي تماشاي دريا هم بايد بليط بدهند و يا زمين هاي حيات وحش روبروي دانشگاه آزاد كه غير قا نوني خانه سازي كردند و بدون سند ومدرك اداره آب و برق  امتياز هم داده است ..انجا قرار بود زمين منطقه ويژه اقتصادي بشود و ديگر موارد ..

كوههاي حيران و دربند و كانرود و ويرموني و لوندويل ويلا سازي شدند  با سند سازي مگر كوه مي تواند سند دا د آنهم  جزو سند منابع طبيعي بودند ..مردم راه ي براي رفتن به كوه ندارنند فقط مي توانند كوه را نگاه كنند چون ويلا سازانش كلا دامنه كوه را گرفتند ... , ديگر موارد ..

 دوستي برايم اين چنين اس مس داد  خوب است شما هم بخوانيد ..در جواب پيامك ما ..

 به شتر گفتند گردنت كجه  گفت كجايم راسته ...؟ مگر چيزي از حيات وحش آستارا و لوندويل گذشتند.. سالي  قسمتي را تصرف اما فورا  يك كارگر صدف را در ساحل صدف مي زنند  دستگير و دو ماه تراكتورش را مي خوانند  اما افرادي با كاميون خاك دريا و ساحل را مي برد كسي كار به كارش ندارد ... يا ميلياردري چند هكتار با لدور حيات وحش را تخريب و تصرف مي كند آزاد مي گردد و حالا هم ادعا دارد و مي خواهد كاربي تجاري بگيرد مي گويد زمين جزو مستثنات است در صورتيكه من يادم هست جزو انارستان حيات وحش بود..و حصار مي كشد آيا  يك كارگر  بي پول اينكار را مي كرد الان در زندان آب خنك نمي خورد .. اقا دزدي دزدي است براي قانون فرقي نمي كند وقتي يك فقير يا سرمايه چند  هكتار  تخريب و تصرف محيط زيست مي كند بايد محاكمه و زندان برود و جبران  يا  كاميون دار پولداري هر روز در روز روشن با كاميون شن را با لدور مي زند در مله عام و جنگل را نابود مي كند شبانه چرا خودرو ش مصادره و زنداني نمي شود .. چرا تخريب محيط زيست توسط يك پولدار مخرب محيط زيست و ساحل آستارا كه معلوم الحال رو ........... است گردن كارگران بي پول صدف مي اندازيد و تراكتورش را دو الي سه ماه در توقيف مي اندازيد و خودتان و خداي مي داند  كه شن ساحل و تخريب جنگل حيات وحش ساحل استارا تا لوندويل توسط چند نفر پولدار كاميون دار است كه 15 الي 20 كارگر اجير كرده روز ها شن ساحل را تخريب و مي زند و شبها جنگل را با لدور تخريب مي كند ...با اينكه من حتي با برداشت صدف توسط تراكتورداران هم مخالف هستم..

آخه تا كي يك بام و دو هوا ..... آقايون اداره حفاظت محيط زيست و اداره منابع طبيعي وظيفه شما حراست از  محيط زيست و حيات وحش و منابع طبيعي است نه كمك در واگذاري دولتي به اشخاص يا سازمان يا شركت  شما نبايد  صورتجلسه هاي امضا كنيد ..

17 هكتار حيات وحش  كه در اختيار شركت غير دولتي بود با پي گيريي منابع طبيعي با حكم دادگستري آستارا  راي قطعي قلع و قمع آمد ..اجراي احكام آستارا شجاعانه دوبار حكم را اجرا نمود متاسفانه با داگستري و منابع طبيعي همكاري نشد يعني اراده كافي نبود (پشت پرده ) و بايد طبق حكم دادگاه قلع و قمع و 17 هكتار به حيات وحش تحويل مي شد ..حكم دادگاه نيمه تمام ماند با اينكه دادگستري اصرار بر اجراي حكم داشت ..

متاسفانه از شركت غيردولتي مجتمع درامد به سازمان ميراث فرهنگي يك روز داده شد  و بنابر مصوبه اداري به شهرداري لوندويل تا آخر شهريور داده شد ..اين مغاير قانون سازمان محيط زيست  و حكم دادگاه بود ..و پاييز هم يك برنامه است به يك سرمايه دار غير بومي داده شود ( پشت پرده )

در صورتيكه طبق حكم دادگاه بايد 17 هكتار به سازمان محيط زيست تح.يل مي شد مطابق قانون زمين هاي حيات وحش قابل واگذار نيست ..

 زمين هاي بنابر مصوبه غير قانوني دولت قبلي واگذاري زمين منابع طبيعي تعاوني مهر كشاورزي قرار بود به فارغ تحصيل  هاي بيكار  كشاورزي و ماهي داده شود. در چندين هكتار واگذاري در حيران ( به اقوام يك مسئول اسبق  دولتي )و قره سو اززمين ها منابع طبيعي در استارا اكثريت به ميليارد دارها  و با ساخت و باخت داد ه شد از جمله يك استاد غير بومي دانشگاه انزلي و ديگر غير بومي ها ..با وام كران و بعضي ها هم زمين را گرفتن و فروختند ....

برادران  سازمان محيط زيست ...شما همانند يك ارتشي يا نظامي يا سربازي هستيد بايد در خط مقدم جنگ كنيد يك متر هم عقب نشيني  نكنيد و حتي زمان صلح هم يك سرباز  بايد  از مرز حفاظت كنيد .. اصلا دولت  از بيت المال به شما حقوق مي دهد  حراست كنيد.................. سرباز حق صلح يا امضا قرار داد با  دشمن را ندارد اين سياستمدار است كه صلح را امضا مي كند شما تا بحال شنيديد يك فرمانده ارتش در واگذاري خاك كشورش سهيم يا امضا نموده نه ... آقايون و خانمهاي محيط زيست و منابع طبيعي شما حق امضا و موافقت در واگذاري حتي المقدر زمين هاي حيات وحش  را نداريد .. با اينكه من معتقد هستم منابع طبيعي را نمي شود واگذار كرد چون منابع طبيعي ديگر نمانده است كه واگذار كرد... يعني مطابق قانون زمين هاي حيات وحش حفاظت شده قابل واگذاري حتي اجاره نيست ...

از ريس جمهور محترم  درخواست برخورد با ريس سازمان حفاظت محيط زيست و ريس سازمان منابع طبيعي كشور حتي  المقدر در خصوص سهل انگاري  در خصوص محيط زيست و ومنابع طبيعي شمال كشور بخصوص آستارا و لوندويل  و اخرين مورد   تصرف 17 هكتار حيات وحش دست مجتمع ساحلي صدف و زمين هاي قره سو و حيران   و چند هكتار تخريب و تصرف محيط زيست و حيات وحش توسط يك ميلياردر  و يك  مورد واگذاري  تالاب بين الملي و حفاظت شده استيل آستارا به شهرداري . و ديگر موارد ما  مسئولان  در سازمان محيط زيست و منابع طبيعي هستيم چشم قربان نباشند يك سرباز محيط زيست و منابع طبيعي باشد يك مدافع محيط زيست و منابع طبيعي باشند نه يك سياسي ...  و ديروز هم  دهياري دربند به بهانه تعريض جاده دربند با هماهنگي با مسئولان شهرستان و محيط زيست  حدود چهار هكتار از تالاب استيل را  با خاك پر نمود و درختان آن را زير خاك برد ..در صورتيكه ضلع جنوبي  استيل زمين كشاورزي بود مي توانستند از زمين كشاورزي بومي هاي دربند بخرند راه را تعريض كنند نه حيات وحش و تالاب استيل ...ادامه دارد

 

 

 

 

 آقای ریس جمهور اسلامی ایران / دكتر  حسن روحانی 

سلام.. صدای ما مدافعان محیط زیست را بشنو و دستور لغو واگذاری تالاب استیل را بدهیدو مسئولانی كه این تالاب  را واگذار می كنند ( منطقه حیات وحش  حفاظت شده بین المللی آست ) برخود قانونی كیند

حتي درخواست جمعيت مدافعان محيط زيست را داديم دوبار از سال 1386 و 1388 از سازمان محيط زيست بلامانع فعاليت گرفتيم و يكبار پرونده گم شد و در سال 1388 تشكيل  پرونده و تمام مدارك و فرم ها پر كرديم و فرمانداري موافقت ..خلاصه با اينكه ئمن هرماه پي گير بودم غبر قا نوين نوشتنذد بعلت عدم پي گيري مختومه شود ..چون نمي خوساتند من مجوز جمعيت مدافعان محيط زيست را بگيريم..خلاصه پي گيريي كرد گفتند دوباره تشكيل پرونده بدهيد چون سومين بار ما را دنبال نخ سياه فرستادند...ماد بانه گفتند برويد دنبال نخود سياه ....

 فریاد و استمداد مدافعان  حقوق بشر و  محیط زیست  برای نجات تالاب  استیل آستارا از خطر واگذار و نابودی : اسماعیل اسدی دارستانی ..

  دو سوم تالاب استیل قبلا توسط كشاورزان  و متصرفین زمین و خانه سازی و ویلا سازی و واگذاری هیات 5 نفره كلا تصرف و از بین رفته است  یك سوم  امروزی كه باقیمانده است.. در یك  حركت مغایر با قوانین سازمان محیط زیست ... سازمان منابع طبیعی با همكاری سازمان محیط زیست  در صد د واگذاری  تالاب استیل  به شهرداری برای ساخت مجتمع تفریحی  یعنی رسما ساخت و ساز  و سازه و از بین رفتم استیل و صدای ما مدافعان محیط زیست را كسی نمی شنود.. سازمان محیط زیست و سازمان منابع طبیعی بجای دفاع از تصرف و واگذاری  تالاب استیل به شهرداری یا هر شخصی دیگر .. متاسفانه همكاری نیز می كند ...با این حساب  بقیه تالاب استیل كه در منطقه  حفاظت شده حیات وحش است رسما واگذار می شود و كسی صدای مدافعان محیط زیست استارا را نمی شود.. به داد  تالاب لستیل آستارا برسید تا دیر نشده است

 ديروز هم  دهياري دربند به بهانه تعريض جاده دربند با هماهنگي با مسئولان شهرستان و محيط زيست  حدود چهار هكتار از تالاب استيل را  با خاك پر نمود و درختان آن را زير خاك برد ..در صورتيكه ضلع جنوبي  استيل زمين كشاورزي بود مي توانستند از زمني كشاورزي بومي هاي دربند بخرند راه را تعريض كنند نه حيات وحش و تالاب استيل

تالاب استیل در هفت کیلومتری شهر آستارا در حاشیه جاده لوندویل به آستارا قرار دارد.

اهمیت اکوتوریستی این تالاب از نظر نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی مانند کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف جلوه‌ای زیبا را به نمایش می‌گذارد.

ضلع ‌غربی تالاب پوشیده از جنگل و پوشش‌های سبز گیاهی و ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور وجود دارد که منظره بسیار جالب توجهی را ایجاد کرده است.

تالاب استیل در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران است و از نظر گردشگری یکی از جاذبه‌های مهم تلقی می‌شود.

وجود درختان توسکا در این تالاب جلوه‌ای دیدنی به آن بخشیده و مهم‌ترین ویژگی‌ درختان این تالاب قرار گرفتن ریشه آنها در آب است که همواره در پهنای تالاب جابه جا می‌شوند و حرکت می‌کنند به همین دلیل تالاب آستارا به تالاب درختان شناور معروف است.

آبگیرها، بومی‌سازی با ساختار و مشخصات بینابینی محیط‌های خشکی و آب هستند و یک اکوسیستم انتقالی محسوب می‌شوند که طبق این وضعیت در گروه اکوسیستم‌های آسیب‌پذیر‌ قرار می‌گیرند.

این بوم‌سازان‌های طبیعی آبی‌ از مهم‌ترین محیط‌های زایش و تنوع‌زیستی هستند.

*اسارت اکوسیستم تالاب استیل در دست توسعه نامتوازن

هر نوع نوشتار درباره تالاب‌ «استیل» آستارا که به سال 1329 توسط «میرزا عباس قلی آگینت» مرمت و دیوارکشی شده، مانند یک رمان غیر خطی است که در آن نه ‌تنها ترتیب حوادث به صورت دایم در حال تغییر و جابه‌‌جایی است بلکه رابطه‌ قراردادی زمان و مکان نیز از هم گسسته است.

به نظر می‌رسد که اکوسیستم و محیط ‌زیست تالاب استیل امروزه اسیر دست مرگ‌اندیشی انسان‌ و توسعه‌ نامتوازن و مدرنیته شده است.

آستارا با فاصله‌ای حدود 198 کیلومتر از مرکز گیلان مانند نگینی بر دامان کوه‌های سرسبز تالش و بر آستانه‌ بی‌نهایت آب دریای کاسپین با لاجوردی خیال‌انگیز آسمان و درختان جنگل‌های باستانی شمال آرمیده است.

در فاصله پلیس ‌راه تا آستارا آبگیر بی‌نظیر استیل «یکی از پنج منطقه‌ نمونه‌ گردشگری گیلان و تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست کشور» با چشم‌اندازی بی‌همتا به چشم می‌خورد که به تمام‌ معنا رویایی است.

*تالاب استیل تجربه‌ای برای نفس کشیدن‌های طبیعت

استیل، تالابی برای تجربه‌ کامل نفس کشیدن‌های طبیعت و نمایش عاشقانه‌ آفرینش با توسکاهای شناور منحصر به‌فردش علاوه بر وجود امنیت نسبی و کمی عمق آب، مانند مادری مهربان میزبان پرندگان مهاجر و نادر نظیر «چین‌گیر نوک‌سرخ» و مامن جوجه‌آوری پرندگان کم‌یابی «باکلان کوچک»، «آگرت» و... است که برای زاد و ولد از بخش‌های مرکزی اروپا‌، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌کنند.

استیل از نخستین ایستگاه‌های فرود پرندگان مهاجر به کشورمان در فصل برگ‌ریزان است که تعداد این پرندگان مهاجرگاه تا 7 هزار قطعه در سال می‌رسد.

*افسانه شکار صید اردک‌ماهی در تالاب افسانه‌ای استیل

ماهیگیرهای بومی و توریست آستارا از شکار و صید اردک ماهی و کپورهایی صحبت می‌کنند که امروزه حیات‌ آنها در این آبگیر افسانه‌ای خود تبدیل به افسانه شده است.

تالاب استیل مانند دیگر تالاب‌ها و آبگیرها از ارزش چندگانه‌ای در زمینه‌ اکوتوریسم‌، تأمین زیستگاه‌، زیبایی محیط‌، احساس ثبات و آرامش و.... برخوردار است.

تالاب استیل علاوه بر کارکردهای زیستی و طبیعی از جنبه‌های اقتصادی‌ و اجتماعی نیز کارکرد بسیار مهمی دارد. این تالاب از نظر دسترسی سریع و آسان به جاده، چشم‌اندازهای طبیعی و مجاورت با روستای بهشت‌گونه‌ «دربند» از اهمیت اکوتوریستی بسیاری برخوردار است.

استفاده از تالاب‌ها به عنوان مناطق تفرجگاهی اگر چه یکی از اهداف جدید مدیریت تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست ایران در راستای آشنایی مردم با ارزش‌ها و حفاظت از آنها به شمار می‌رود اما اگر این اقدام بدون برنامه‌ریزی صحیح باشد، نه‌تنها هدف مذکور محقق نمی‌شود بلکه گاهی به روند تخریب تالاب نیز کمک می‌کند.

وسعت تالاب استیل حدود 138 هکتار و حجم آب آن به طور تقریبی یک‌میلیون مترمکعب است که عمدتاً از نزولات جوی تامین می‌‌شود و مردم منطقه اعتقاد دارند که علاوه بر نزولات جوی، منابع دیگری مانند چشمه‌های کف‌بستر و ارتباط آبی زیرزمینی با دریای خزر از دیگر منابع تامین‌کننده‌ آب استیل بوده و از سال 1381 سازمان حفاظت محیط زیست کشور این منطقه‌ را شکار ممنوع اعلام کرده است.

*آسیب تالاب استیل آستارا در سال‌های گذشته

با وجود تمام این زیبایی‌ها و ارزش‌های آورده، تالاب استیل  مانند دیگر عرصه‌های محیط زیستی کشور در معرض آسیب‌های فراوان قرار گرفته است.

در سال‌های گذشته گسترش روزافزون شهر، پیشروی انسان به طرف تالاب و ازدحام جاده که موجب کاهش مهاجرت پرندگان شده است، روییدن شبانه‌ خانه‌ها در محدوده‌های خارج از شهر مانند شهرک جهاد و غلام‌محله و در زمین‌های زراعتی‌ فعالیت کارگاه‌های آسفالت و شن و ماسه‌، ایجاد آلودگی و کاهش سطح آب‌، تخلیه و انباشت زباله و نخاله‌، پیش‌بینی عبور خط راه‌آهن و معدن شن و ماسه آزادگان و ریختن زباله کامیون‌ها و... از حاشیه‌ تالاب‌ و گذر دکل‌های برق فشار قوی از جمله تهدیدهای نگران‌کننده‌ تالاب استیل است.

مدافعان محیط زیست منطقه بارها خطرات را به مسئولان گوشزد کردند اما پاسخی به دوستداران محیط زیست داده نشد.

*عبور دومین دکل برق از وسط تالاب استیل

دومین دکل فشار قوی برق از وسط تالاب استیل عبور کرد و معدن شن و ماسه ‌آزادگان افتتاح شد و شهرک‌سازی و دیگر موارد صورت گرفت.

تابستان آب تالاب استیل برای کشاورزی برنج‌کاری استفاده  می‌شود و استفاده بیش از حد از آب موجب خشک شدن و نابودی استیل شده است و موجودات آبزی و پرندگان آن در حال نابودی هستند.

یا تاسیس یک هتل در داخل تالاب استیل، کارخانه و... تاکنون تنها یک چهارم تالاب از اوایل انقلاب توسط کشاورزان از تصرف بیرون آمده و توسط دولت وقت سند کشاورزی داده شد و به این یک‌چهارم کنونی استیل نیز ترحم نمی‌شود و احداث جاده، دکل، هتل و شهرک‌سازی و... استیل را به حال مرگ فرو بوده و باید آن را نجات داد.

این اخطار مدافعان محیط زیست و فریاد حیات‌وحش و محیط زیست آستارا است.

*مرگ زودرس تالاب رویایی استیل در گرو تصمیم‌های اشتباه

تصمیم‌گیری‌های اشتباه و کم‌توجهی به توسعه‌ آموزش‌های تخصصی در حوزه‌ تالاب‌ها مرگ زودهنگام این تالاب رویایی را رقم می‌زند.

چنین به نظر می‌رسد که عمده‌ترین عامل تخریب به حاشیه رانده شدن مطالبات مردمی در مواجهه با مشکلات محیط زیستی‌ است که خود این مورد را می‌توان در تنگناهای اقتصادی و برخوردهای نامناسب با برخی از این مطالبات جستجو کرد.

شرایط اقتصادی کشور مردم را در وضعیتی قرار داده که اولویت‌ آنها اکنون سامان دادن به زندگی روزمره است و توجه چندانی به حفظ ارزش افزوده و پایدار محیط زیست نمی‌شود.

اگر حتی با دید اقتصادی به تالاب استیل نگاه شود باید بر این واقعیت تأکید کرد که رشد اقتصادی بدون حفاظت محیط‌زیست و اکوسیستم این تالاب ملی و دیگر تالاب‌ها و منابع‌طبیعی امکان‌پذیر نیست.

ˈ

 

تالاب استیل  را نجات دهید .. از واگذاری تالاب استیل آستارا جلوگیر بكنید .. نامه ای به ریس جمهور

 

تالاب استیل ( تحت حفاظت حیات وحش  و منطقه حفاظت شده سازمان محیط زیست )در استان گیلان، ۵کیلومتری جنوب آستارا و در کنار جاده اصلی تالش به آستارا واقع شده است...

تالاب استیل عباس آباد - محمد گائینی

تالاب استیل یکی از تالاب های آب شیرین و دائمی ایران است که در حال حاضر به عنوان منطقه شکار ممنوع  استیل نیز شناخته می شود و تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارد...

دریاچه استیل - محمد گائینی

به دلیل مجاورت با روستای عباس آباد آستارا، این تالاب به نام تالاب استیل عباس آباد نیز شناخته می شود...

تالاب استیل عباس آباد - محمد گائینی

تالاب درختان شناور نام دیگری است که به دلیل وجود درختان توسکای قشلاقی شناور در آب تالاب، به آن نسبت داده می شود...

درخت توسکا در تالاب استیل - محمد گائینی

معروف ترین برنج آستارا معروف به برنج هاشمی در روستای عباس آباد کشت می شود و باغ معروف چای معروف به چایکار که از ده ها سال پیش مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی بوده است نیز در روستای عباس آباد واقع شده است...

دریاچه استیل عباس آباد - محمد گائینی

روستای دربند در جنوب و روستاهای لطیف محله، غلام محله و شالیزارهای عباس آباد در شمال تالاب واقع شده است که نمونه زیبایی از خانه های روستایی گیلان را می توان در آن ها دید...

تالاب استیل آستارا - محمد گائینی

 شرق تالاب استیل، جاده آستارا رشت و غرب آن کوه تالش قرار گرفته است...

دریاچه استیل - محمد گائینی

وجه تسمیه تالاب استیل: در زبان محلی به تالاب استیل، هستل می گویند که به معنای آبگیر می باشد.

تالاب استیل آستارا - محمد گائینی

شاید عجیب به نظر بیاید اما تالاب استیل به طور متوسط 13 متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد ارتفاع دارد!

تالاب استیل - محمد گائینی

آب تالاب استیل از طریقه چشمه های درون تالاب، نزولات جوی و 4 نهری که از کوه های اطراف سرچشمه می گیرد تامین می شود و عمق تالاب در بازه کمتر از یک متر تا 3 متر متغیر است.

تالاب استیل - محمد گائینی

نمای پانوراما از جنوب تالاب استیل

تالاب استیل - محمد گائینی

نمای پانوراما از شرق تالاب استیل

پرواز پرندگان بومی و مهاجر در اطراف تالاب استیل و سر و صدای گاه و بیگاه آن ها آرامشی دو چندان به این طبیعت زیبا می دهد. بیشتر از همه باکلان به چشم می خورد و بعد از آن حواصیل و اگرت و بوتیمار...

مرداب استیل - محمد گائینی

در سال های اخیر رشد گیاه آزولا در سطح آب تالاب استیل افزایش یافته است و این می تواند حیات را برای آبزیان این مرداب به خطر بیاندازد...

تالاب استیل - محمد گائینی

در گردش ما اطراف تالاب، جانوری تیره رنگ درون آب دیده می شود که گاه و بیگاه به سطح آب می آید و خیلی زود از جلوی چشمان شما دور می شود. شنیده بودم که تالاب استیل سگ آبی دارد! اما کمی تحقیق نشان می دهد که نام درست این جانور شنگ است که با نام سمور آبی یا سگ آبی هم شناخته می شود.

تالاب استیل - محمد گائینی

تخریب ارتفاعات اطراف تالاب و برداشت شن و ماسه که گویا به منظور ساخت اسکله و هم چنین کارخانه آسفالت سازی است، نمای ناهمگونی به مناظر اطراف تالاب بخشیده بود. علاوه بر برهم خوردن نمای طبیعی تالاب، این فعالیت ها باعث روان شدن رسوبات به داخل تالاب می شود. آیا غروب تالاب استیل نزدیک است؟

تالاب استیل - محمد گائینی

ورود فاضلاب روستاییان به داخل تالاب و جمع آوری زباله ها در اطراف تالاب از جمله تهدیدات دیگر استیل به شمار می رود.

تالاب استیل - محمد گائینی

ساخت هتل اسپیناس آستارا در کنار تالاب استیل نمای گوشه شرقی تالاب را از بین برده است و البته ورود به این قسمت را منحصر به مشتریان هتل کرده است! این که چطور اجازه ساخت یک هتل در کنار یک منطقه شکار ممنوع داده شده است کمی عجیب به نظر می رسد!؟

تالاب استیل آستارا - محمد گائینی

قرار گرفتن پناهگاه حیات وحش لوندویل در مجاورت تالاب استیل، اهمیت اکولوژیک این تالاب و لزوم حفاظت از آن را بیش از پیش نمایان می کند.

پناهگاه حیات وحش لوندویل - محمد گائینی

قایق های زیادی در گوشه و کنار تالاب دیده می شود. ماهی گیری یکی از فعالیت های روستاییان در تالاب استیل است. ماهی کپور عمده ترین ماهی موجود در تالاب استیل است.

مرداب استیل - محمد گائینی

آبشار لاتون و آبگرم کوته کومه، گردنه حیران و تله کابین حیران، بازار آستارا، باغ پرندگان آستارا و بهشت کاکتوسان از جمله دیدنی های این منطقه می باشد.

آبشار لاتون - محمد گائینی

 منبع درد نيوز dardnews.ir

+ نوشته شده در  شنبه یکم شهریور 1393ساعت 1:4  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 

تا آخرین نفس وقف مردم هستم و بعنوان یک سرباز در خدمت مردم و اسلام و انقلاب و ولایت خواهم بود و پاداشم را از خدا می خواهم چون این ماندگار است همانطور که در تاریخ دیده ایم آنچه را که دنیا پرستان بنا کرده اند فنا شده و آنچه را که دین داران و متقین بنا کرده اند تا ابد باقی و پایدار است. 

با سلام و خسته نباشید و آرزوی قبولی طاعات و عبادات جنابعالی  در ابتدا اگر مطلبی دارید بفرمایید؟

-با عرض سلام خدمت شما و مردم شریف شهرستان آستارا و لوندویل و حومه و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همشهریان عزیز و مومن و عرض تبریک به مناسبت حلول ماه شوال و عید سعید فطر؛در خدمت هستم و با تبریك روز خبرنگار به خبرنگاران پر تلاش  آستارا .

*اگر اجازه دهید میخواستم سوالاتم را در مورد شایعات اخیر و ارتباط جنابعالی با آیت الله هاشمی و آقای نوبخت شروع کنم.

-بفرمایید

*در سالهای اخیر و بخصوص بعد از انتخابات ریاست جمهوری 92 صحبت هایی در مورد ارتباط نزدیک شما با آیت الله هاشمی و حزب کارگزاران و آقای نوبخت مطرح شده،نظر شما در این مورد چیست؟

-در جواب این سوال باید عرض کنم که امام جعفر صادق (ع) می فرمایند: شیعیان ما کسانی هستند که با عمل خودشان به ما زینت می دهند نه اینکه خود را به ما وصل کرده و از ما زینت بگیرند.من نیز خود را به کسی وصل نمی کنم تا از آنها زینت بگیرم من هر کس را با ولایت می سنجم که ولایت اساس و ریشه اسلام است.ملت آستارا ملت بزرگی هستند و به علم و فرهنگ والایشان شهرت دارند عملکرد و خدمات ما در طول این 35 سال نظام انقلاب اسلامی زینت بخش ماست که مردمان این دیار نیز همواره با حمایت خویش بر خدمات اینجانب صحه گذاشته اند.من با سابقه پوشیدن لباس مقدس پاسداری و حضور متعدد خالصانه و داوطلبانه در بحبوحه انقلاب اسلامی و جبهه های جنگ و خانواده شهید بودن و افتخار درجه جانبازی ام و نیز سه دوره نمایندگی مردم شریف و فهیم شهرستان آستارا و لوندویل و حومه و نیز مشاور چندین وزیر در طی 23 سال گذشته و تجربه،مهارت و پاکدامنی خود و خانواده ام  چه کم دارم که از کسی زینت بگیرم،زینت من خدمت به مردم و اسلام و ولایت و پاکدامنی خود و خانواده ام است و بس.اگر در طول این مدت خلاف مرا ثابت کنند حاضرم ده برابر اندازه معمول مجازاتم کنند.مرا به این و آن وصل نکنند.من و خانواده ام بخاطر عملکردمان بعد از گذشت 35 سال خدمت آبرو داریم و این آبرو را با هیچ چیز عوض نمیکنم.خداوند متعال در آیه 13 سوره حجرات قرآن مجید میفرماید :

یا أیُّهَا النّاسُ إِنَّا خَلَقناکُم مَن ذَکَرٍ وَ أُنثَی وَ جَعَنَاکُم شُعُوباً وقَبَائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَاللّهِ أَتقَاکُم إِنَّ اللهَ عَلیم خبیر

ای مردم! بی تردید ما همه افراد نوع شما را از یک مرد وزن (آدم وحوا) آفریدیم و شما را قبیله ای بزرگ و کوچک قرار دادیم تا همدیگر بشناسید مسلماً گرامی ترین شما نزدخدا پرهیزکارترین شماست همانا خداوند بسیار دانا وآگاه است.

در جواب کسانی که می گویند من با حزب کارگزاران ارتباط دارم باید این سوال را از آنها بپرسم که در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی این حزب از چه کسی حمایت کرد؟آیا از من حمایت کردند؟

من هیچگاه وجه المصالحه جریانهای چپ یا راست نبوده ام و همواره موضع ارشاد گونه و پدرانه ای نسبت به این دو جریان داشتم  چون بر این معتقدم که نماینده ملت باید صدای رسای مردم برای حل و فصل مشکلات مردم باشد نه صدای جریان یا حزب خاص!

خیلی ها را از اوایل انقلاب دیده ام که مسئولیت داشتند اما از مسیر انقلاب خارج شده و بی آبرو شدند.ما گوش به فرمان رهبر معظم انقلابمان هستیم،نه یک قدم جلوتر نه یک قدم عقب تر بلکه همراه و هم پای ولایت.که امام جعفر صادق (ع) فرمودند : ای تند روها به ما برگردید و ای کندروها به ما ملحق شوید.

*نظر جنابعالی در مورد دولت یازدهم و عملکردش بخصوص در استان گیلان چیست؟

شعار اعتدال شعار نیک و مبارکی است اما به شرط عمل به آن!من نیز امیدوارم دولت آقای روحانی و دولت آقای نوبخت در استان گیلان!! - بنا به سفارش امیرالمومنین علی (ع) به مالک اشتر (به هنگام سپردن فرمانروایی مصر به مالک اشتر) که فرمودند: «مبادا که نکوکار و بدکردار در نزدت یکسان باشند، که آن رغبت نکوکار را به نیکی کم کند و بدکردار را به بدی وادار نماید.» - به وعده و شعارهای انتخاباتی شان عمل نمایند و در مورد انتصابات تعهد و تجارب و پیشینه افراد را ملاک قرار دهند و از دخیل کردن روابط خانوادگی و حرکت های جناحی در همه امور پرهیز کنند.

به فرموده ملا صدرا که : انسان مگر از زندگی چه می خواهد که در خدایی خدا یافت نمی شود به شیطان پناه می برد؟؟!

*جناب آقای مرحبا نظر شما در مورد حرفهای غیر منصفانه ای که عده ای معلوم الحال پیرامون شما در شهرستان آستارا شایعه کرده اند چیست؟

-در رابطه با شایعات باید عرض کنم که امیرالمومنین را در محراب به شهادت رساندند و بعد از شهادت عده ای گفتند مگر علی هم نماز می خواند یا به شهید بهشتی مظلوم چه تهمت هایی زدند،ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم.نامه و شبنامه نوشتن و تهمت و افترا زدن کار انسان های ناتوان و ضعیف است.از رسول اکرم (ص)پرسیدند بالاتر از حرمت خانه خدا چیست؟ آن حضرت فرمود حفظ حرمت و آبروی مسلمان.همان آقایان که چنین تهمت هایی زدند اگر راست می گویند رو در رو بیایند و ثابت کنند.آنوقت هست که معلوم خواهد شد چه کسی معتقد است و چه کسی نیست؟؟!چه کسی خود و خانواده اش متخلف است؟؟!چه کسی از خداوند و قبر و قیامت می ترسد و چه کسی بدنبال منافع شخصی و مسائل دنیوی و زراندوزی است؟؟؟؟!!به عالمی گفتند فلانی به این و آن تهمت می زند و غیبت می کند عالم گفت او مریض است و مستحق ترحم!واقعا انسان از آدمهایی که شعارشان گوش فلک را کر می کند ولی در عمل پایشان می لنگد تعجب میکند!عده ای چون نمی توانند با ما در انتخابات رقابت سالم داشته باشند در صدد تخریب و استفاده از افرادی برمی آیند که می توانند با صوت و لحن ما سخن بگویند تا شاید با این تخریب ها و عوام فریبی ها برای خود موقعیتی کسب کنند غافل از اینکه مردم آگاه و فهیم، ما و آنها را بخوبی می شناسند و می دانند که اینها عمروعاصانه وارد میدان می شوند و پایبند به هیچ چیزی نیستند!!

از خداوند منان می خواهم به همه ما تقوای سیاسی و نوشتاری و گفتاری و کرداری و ... عطا فرماید.

*در آخر اگر مطلبی دارید بفرمایید.

 از صدر اسلام تا کنون انسان های زیادی تقدیم اسلام شده است و این نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز حاصل زندانها،تبعیدها،جانبازی ها و شهادت ها بدست آمده که امام راحل  و عظیم الشان فرمودند: «حفظ این انقلاب از اوجب واجبات است.» ما باید از زحمات و رشادت های پاسداران سرافراز در جبهه جنگ و جبهه های متعدد و شهادت عزیزان و فرزندان این آب و خاک،خون دلهای مردم بزرگوار و حضور آنها در تمامی صحنه ها پاسداری کنیم و به آنها به نحو شایسته ای ارج نهیم تا انشالله این انقلاب به صاحب اصلی اش حضرت ولی عصر(عج) تحویل گردد.

مردم شریف و بزرگوار آستارا نیز در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی علی رغم بی مهری هایی که در حق اینجانب شد با اکثریت قاطع در آخرین شب پاسخ عملکرد ما را دادند و من از این ملت آگاه و شریف بی نهایت سپاسگزارم و همواره منافع ملی را به منافع شخصی ترجیح میدهم.

اما بعضی ها ...؟!! طوری صحبت می کنند و مسئولیت می دهند که انگار اینها بر تمام علوم اشراف دارند و بس و دیگران علم و تجربه و تخصص و تعهد و مهارت گفتاری و نوشتاری و شنیداری ندارند ولی اینطور نیست!!!!

برخی فکر می کنند چاپلوسی و دروغ گفتن زرنگی است و آنهایی که از این صفات رذیله برخوردار نیستند چیزی نمی فهمند و ساده لوح اند ولی غافل از اینکه باید بدانند در وهله اول،مسئولیت ها برای دین و خدمت به مردم است و بس.

به شیخ بهایی بعد از چندین چله ندا داده شد که ای شیخ برو و به مردم خدمت کن

و یا پروین اعتصامی که چه زیبا گفته : «خرم آن کس که در این محنت گاه / خاطری را سبب تسکین است»

بنده تا آخرین نفس وقف مردم هستم و بعنوان یک سرباز در خدمت مردم و اسلام و انقلاب و ولایت خواهم بود و پاداشم را از خدا می خواهم چون این ماندگار است چنانکه در تاریخ دیده ایم آنچه را که دنیا پرستان بنا کرده اند فنا شده و آنچه را که دین داران و متقین بنا کرده اند تا ابد باقی و پایدار است.

در انتها از خداوند منان برای همه خدمتگذاران نظام اسلامی آرزوی موفقیت،سربلندی و سرافرازی مسئلت دارم.

زندگی نامه دكتر شاپور مرحبا  سه دوره نماینده استارا از جانبازان هشت سال دفاع مقدس

شاپور مرحبا در سال 1336 در روستای ویرمونی از توابع شهرستان آستارا در خانواده ای متدین و مذهبی دیده به جهان گشود.پدرش حاج محمد باقر کشاورزی زحمتکش و از معتمدان و ریش سفیدان محل بود.

وی از همان کودکی عاشق کتاب و مکتب بود و همواره به همراه پدر و سایر برادرانش در اعیاد و برنامه های اسلامی و مذهبی بخصوص مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) شرکت می کرد.

در نوجوانی و با گسترش موج انقلاب اسلامی ایران،فرمان حضرت امام خمینی(ره) را لبیک گفت و به همراه برادران و سایر هم رزمانش به روشهای مختلف به مخالفت با رژیم منحوس پهلوی پرداخت.

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و فرمان رهبر کبیر انقلاب،حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل نهاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایشان به همراه برادران و یاران انقلابی اش اولین کسانی بودند که این نهاد را در شهرستان آستارا تاسیس نموده و بنیانگذاری کردند.

مرحبای جوان در آن دوران با همرزمانش در پاکسازی شهرستان آستارا و سایر شهرهای منطقه از وجود گروهک های تروریستی و معاند نقش اصلی را ایفا نمودند.

برادر بزرگترش شهید یوسف مرحبا ، فارغ التحصیل رشته فقه و مبانی اسلام از دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد و از فعالان سیاسی و پیروان امام خمینی(ره) بودند که به عنوان قائم مقام سپاه و فرمانده عملیات این نهاد فعالیت می کردند.ایشان پس از چندی با توجه به تجارب انقلابی قبل و پس از انقلاب و تحصیلات حقوقی اش به عنوان جانشین رییس دادگاه انقلاب و نماینده حاکم شرع آستارا منصوب و همزمان با این مسئولیت ها به جبهه های حق علیه باطل اعزام شدند.سرانجام یوسف عزیز که مورد کینه گروهک منافقین قرار گرفته بود در یکم شهریور ماه سال 1360 پس از چندین سوء قصد نافرجام توسط منافقان کوردل ناجوانمردانه ترور و به درجه رفیع شهادت نایل گشت.

                                       

                                              معلم شهید یوسف مرحبا

لازم به توضیح است که شهید یوسف مرحبا نویسنده چندین کتاب از جمله کتاب قرآن در اسلام و اصول اعتقادات و نیز مترجم کتاب ادب و ادباء جرجی زیدان بودند که بعد از شهادت به چاپ رسیدند.

 

                
                      از راست به چپ : شاپور مرحبا - پاسدار شهید هاشم سهراب نژاد            
 

منافقان پس از به شهادت رساندن یوسف مرحبا به دنبال ترور دیگر یاران انقلابی وی بودند که پس از چندین مرحله درگیری با نیروهای سپاه،سرانجام یک هفته بعد از شهادت آن شهید بزرگوار،شاپور مرحبا را که پس از شنیدن خبر شهادت برادر بزرگوارش برای شناسایی عوامل ترور به تازگی از جبهه های جنگ(سرپل ذهاب) به آستارا برگشته بود در کمینی خصمانه اقدام به ترور وی کردند که در پی این اقدام شوم و نافرجام ایشان از ناحیه کلیه چپ،طحال و دندانهای جلو بشدت مجروح و به درجه جانبازی نایل شدند.

پس از آرام تر شدن نسبی اوضاع و نیز دستگیری و اعدام عاملین ترور،شاپور مرحبا که آرزوهای بزرگی را برای خدمت به مردم شهرش در سر می پروراند در انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی بنا به احساس تکلیف شرعی به عنوان جوانترین کاندیدا در سطح کشور برای تصدی کرسی مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرد.

در آن دوره بدلیل شرایط خاص آستارا و نیز جوسازی و تخریب عده ای خاص و معلوم الحال علیه ایشان،انتخابات به دور دوم کشیده شد و سرانجام در دور دوم با اختلاف بسیار ناچیز از رسیدن به کرسی مجلس باز ماندند.

بعد از انتخابات شاپور مرحبا که از شایستگی و لیاقت بسیاری در امور اجرایی برخوردار بود از سوی استاندار وقت گیلان - مهندس تابش - به ترتیب به سمت های شهردار لشت نشاء ، شهردار رضوانشهر و معاون شهرداری رشت منصوب و در این مدت منشاء خدمات فراوانی برای شهرهای مذکور شدند.

ایشان در سال 1370 پس از کسب تجارب ارزشمند مدیریتی و اجرایی بار دیگر در انتخابات چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند وبا رای قاطع مردم آستارا به مجلس شورای اسلامی راه یافتند.

 -------------------

"حفاظت از محیط زیست را از خودمان آغاز کنیم"

 

"حفاظت از محیط زیست را از خودمان آغاز کنیم"
*به کیسه های پلاستیکی نه بگوییم*
بیایید همه یک روز  وقتی خرید می کنیم  کیسه نایلونی نگیریم...

به سایت حفاظت از محیط زیست خوش آمدید.امیدورام بتوانیم گامی در راستای آموزش و فرهنگ سازی و حفاظت از محیط زیست سرزمین مان برداریم.
به امید آن روز... سارا نیكویی سردبیر محیط زیست دردنیوز

 

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم مرداد 1393ساعت 20:19  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 

امام جمعه موقت آستارا: امام صادق (ع) تعلیم تمام ابعاد فقه را تبیین کرد

 

امام جمعه موقت آستارا:
امام صادق (ع) تعلیم تمام ابعاد فقه را تبیین کرد

امام جمعه موقت آستارا گفت: تعلیم و تربیت تمام ابعاد فقه توسط امام جعفر صادق (ع) تبیین شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام ناصر صالحی امروز در نماز جمعه این شهر از حضور مردم مرزدار آستارا به خاطر شرکت در مراسم عزاداری شهادت امام صادق (ع) قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه حضرت امام جعفر صادق (ع) مصیبت‌های زیادی را متحمل شد، اظهار کرد: خانه امام صادق (ع) را حکومت وقت عباسی آتش زد اما امام به اذن الهی سالم ماند و آنها به دلیل بی‌بصیرتی معجزه الهی را درک نکردند و امام (ع) را مسموم کردند.

امام جمعه موقت آستارا ادامه داد: زمانی که بنی‌امیه و بنی‌عباس درگیر جنگ با یکدیگر بودند امام صادق (ع) از این فرصت طلایی و فراغت برای تربیت 4 هزار شاگرد استفاده کرد که در این تربیت و تعلیم تمام ابعاد فقه از روزه و حج و زکات و جهاد و طهارت تبیین شد.

وی به سالروز آتش زدن مسجدالاقصی توسط رژیم جعلی صهیونیست‌ اشاره کرد و گفت: این اتفاق 40 سال پیش رخ داد و حادثه دلخراش رقم خورد.

صالحی با اشاره به هجمه بسیار شدید فرهنگی دشمن اظهار کرد: انواع تهاجم علیه انقلاب اسلامی در حال انجام است.

وی انجام واجبات و ترک محرمات را موجب تقویت تقوا در انسان دانست و گفت: در زندگی برای انجام کارها باید اهل فکر و انتخاب باشیم و مواردی که با اصول ارزشی و دینی ما تطابق دارد را انتخاب کنیم.

خطیب موقت آستارا انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر در کشور را از واجبات دانست و بر ضرورت اجرای این فریضه تاکید کرد.

وی درباره جنایت‌های رژیم کودک‌کش صهیونیستی در غزه گفت: رسانه‌ها و دولت‌های غرب از این جنایت حمایت می‌کنند.

صالحی با تبریک هفته دولت و روز کارمند تصریح کرد: دوم شهریور ماه آغاز هفته دولت به بهانه شهادت رجایی و باهنر است و باید فرهنگ روح خدمت در جامعه و مسئولان دمیده شود.

وی صله رحم و ترک گناه را موجب ازدیاد عمر و برکت زندگی دانست و افزود: ترک این موارد موجب ضرر و کاهش طول عمر می‌شود.

امام جمعه موقت آستارا با بیان اینکه 31 مرداد سالگرد حماسه گوهرشاد است، خاطرنشان کرد: در این روز رژیم پهلوی اول بر اساس شواهد تاریخ بیش از 56 کامیون جنازه شهدا را برای دفن برد حتی داخل آنها افرادی بودند که زنده دفن شدند و جای تاسف است افرادی امروز از مدل کشف حجاب رضاخان حمایت می‌کنند و مروج آن هستند.
حق دانشجویان بورسیه برای شکایت از وزارت علوم/مسئولان هتک حرمت را هنجار قضایی مشخص می‌کند

 

دکتر رضا روستا آزاد رئیس دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، با اشاره به لزوم پیگیری قضایی درباره افشا کنندگان اسامی دانشجویان بورسیه اظهار داشت: رسانه‌ای کردن اسامی این لیست کار خطایی بود و دولت طوری دراین باره موضع گرفت که انگار همه این سه هزار نفر مخدوش است اما خودشان نهایتا تقلیل دادند و گفتند فقط اسامی 100 نفر مورد ایراد است.

روستا آزاد با بیان اینکه آنها به خاطر یک سوم کل این لیست را مخدوش اعلام کردند، گفت: معاون اول رئیس‌جمهور هم در این زمینه گفت خسارتی که این سه هزار بورسیه وارد کرد از خسارت اختلاس سه هزار میلیارد هم بیشتر بود لذا فضایی در دانشگاه ایجاد شد که گویی فاجعه رخ داده و فقط افراد ناصالح و ناشایست انتخاب شدند، بنابراین این قضیه لطمه به وزارت علوم و آبروی این افراد بود که اگر بخواهند اعاده حیثیت کنند کار گزافی نکرده‌اند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اینکه حق این افراد است که علیه وزارت علوم اعاده حیثیت کنند و درخواست رسیدگی بدهند، به بررسی آسیب‌های این موضوع اشاره کرد و گفت: قاطبه دانشگاهیان نسبت به این عده و جامعه نظر بسیار بدی پیدا کرده‌اند و از سوی دیگر این افراد زیر سؤال رفتند و هنوز هم ما به عنوان کسانی که در بستر دانشگاه‌ها هستیم می‌بینیم که کار درست نشده است.

وی در عین حال یادآور شد: با روندی که در مجلس شاهد بودیم برخی متوجه شدند این قضیه امری باطل بوده و در فضای سیاسی صورت گرفته است از این رو کسانی که در حقشان ظلم شده است حق دارند برای احقاق حقوق خود از وزارت علوم شکایت کنند تا قاضی طبق هنجارهای قضایی مشخص کند چه کسی مسئول این هتک حرمت است.
سیف اله آقابیگی گفت: 16 میلیارد ریال برای تکمیل دیواره بتنی رودخانه مرزی آستارا چای اختصاص یافت.

 

 

 

سیف اله آقابیگی  گفت: ساماندهی و تثبیت رودخانه مرزی آستاراچای برای دولت حایز اهمیت است.

وی با اشاره به اینکه امنیت مرزها همواره مورد تاکید مسوولان ارشد نظام است، اضافه کرد: به همین منظور برای ساماندهی مرز ایران با جمهوری آذربایجان با انجام دیواره کشی بتنی ، 16 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی کشور اختصاص یافت.

وی اظهار کرد: چندین سال بود که با بارش تند باران و طغیان رودخانه آستارا چای روستاهای حاشیه مرز نظیر باغچه سرا ، خشکه دهنه و باغچه سرا با خطر تهدید سیل مواجه می شدند که با دیواره کشی بتنی امنیت خوبی در مناطق مرزنشین آستارا حاکم شد.

وی اقدامات صورت گرفته جهت انجام پروژه دیواره مرزی را در هشت مرحله عنوان کرد و ادامه داد: تا کنون هفت هزار متر دیواره از جنس بتن و با پوشش سنگی با هزینه ای بالغ بر 70 میلیارد در حاشیه رودخانه آستارا چای ایجاد شده است.

آقابیگی میزان طول باقی مانده از این پروژه را چهار هزار متر عنوان کرد و گفت: با همکاری مسوولانه ˈسیروس شفقیˈ فرماندار شهرستان آستارا امسال علاوه بر اعتبار مذکور ، پنج میلیارد ریال دیگر نیز از محل تبصره 22 قانون بودجه برای دیواره بتنی رودخانه مرزی آستاراچای اختصاص یافته است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان در ادامه از استقرار نماینده استانی این شرکت به مدت سه روز در محل اداره آبیاری آستارا خبر داد و افزود: با توجه به اینکه شهروندان و به خصوص کشاورزان آستارایی برای انجام امور مربوط به آب منطقه ای مجبور بودند به محل اداره امور آب غرب گیلان در شهرستان تالش مراجعه کنند به همین جهت با استقرار نماینده شرکت در آستارا این مشکل برطرف می شود.

 مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان به همراه فرمانده مرزبانی شهرستان آستارا و نیز تعدادی از مسوولان محلی از مراحل اجرایی دیواره بتنی رودخانه مرزی آستارا چای بازدید کردند.
دیدار فرزند احمد شاه از آستارا

 

دیدار فرزند احمد شاه از  آستارا

 پسرعموی من محمدرضا اسدی دارستانی فرزند احمد شاه هفته پیش از پایتخت زدن بیرون تا از دهات ها ایران بازدید كنند ..ایشان از دهات استارا بازدید فرمودند .. ایشان كه بعد از جندین سال به اتفاق شاهدخت خانم و بانو از استارابازدید مومودند و از اقوام دیدار فرمودند ..یكشنبه از دهات رودبار و رشت بازدید فرمودند و به تهران باز گشتند .طی تماس تلفنی فرموند دیگر استارا نمی ایم بدنم سوخته است و دیگر از كاخ خود در پایتخت بیرون می آیند چون درای خزر انسان را می سوزاند و ناصر الذین شاه قاجار می دانست این دریا ادم را می سوزاند  و به روسیه واگذار نمود ...

تالاب استیل
تالاب استیل آستارا دوباره تخریب و تصرف شد..

تالاب استیل آستارا دوباره  تخریب و تصرف شد..

1- دهیاری دربند به بهانه تعریض جاده دربند به پلیس راه كه از وسط تالاب عباس اباد می گذرد درختان  داخل تالاب را با شن ریزی نابود و نزدیك دومتر به عرض تالاب را با خاك پر نمود و تا درازا یعنی حدود چهار هكتار تاتلاب در یزر شن دفن شد .

توضیح اینكه اوایل انقلاب راه دربند از كانرود بود كه بعلت مسایل روز  و....از وسط تالاب استیل جاده ساخته شد برای مردم در بند كه مغایر با استاندامحیطزیست بود و دو سوم تالاب استیل تبدیل به كشاورزی شد و هماكنون كه 138 هكتار تالاب استیل است  از یك سوم باقیمانده اول انقلاب است و مقداری را شهرك جهاد تصرف كرد و مقداری هتل اسپیناس و مقداری كارخانه صدف و قیر شهرداری و امروز هم  دهیار دربند با هماهنگی بخشدار مر كزی حدود چهار هكتار را به بهانه تعریض جاده پر نمود و درختان و موجودات تالاب استیل را نابود نمود و هی داد زدم كسی حرف گوش نكرد..اداره محیط زیست هم برای تعریض جاده اعتراض نكرد..

2- جالب اینجاست عده ای ناشناس امروز ظهر بعضی از درختان داخل تالاب استیل را بریده و الانم ریشه ان داخل استیل است و كسی زیر بار نرفت كه مقدار ی از درختان داخل تالاب نابود شده است و علت و افراد برای من شمخص نیست

3- حریم تالاب كلا رعایت نمی شود  و ساخت و ساز ویلاو.. ادامه دارد

به نظر من علت بریدن و كندن درختان تالاب با آتش سوزی جنگل های بخش مر كزی ارتباط دارد همانطوریكه امروز  چون پنچ شنبه بود با هماهنگی  به بهانه تعریض جاده دربند  حدود چهار هكتار از تالاب با درختان زیرذ خك رفت  نابود شد.

 توضیح اینكه ضلهع جنوبی جاده دربند كه از داخل استیل می گذرد زمینهای كشاورزی بود كه همگی اهالی دربند بودند  می شد بجای تالاب استیل برای تعریض جاده از  زمكین های كشاورزی استفاده نوود و تالاب را نابود نكرد...

از سال 1377 من داد می زنم كسی برای نابودی استیل  نگاه نمی كند ..تیر برق فشار قوی و كارخانه ها و هتل و...شهرك جهاد و معدن آزادگان و... واقعا چرا از نابودی استیل جلو گیری نمی شود...ایا این امانت برا نسل های آینده نیست

و یك مطلب ناخوشایند دیدم داخل استیل را یغماگران خاك با هماهنگی مههاست با لدور  می كنند و با كامیون می برنندبارها به محیط زیست گفتم ترتیب اثر نمی دهند ...

 

 

-----------------------------

تالاب بین المللی آستیل یا همان دریاچه متحرك  استارا : دكتر محمد علی هالو

اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دوچندان می‌‌شود.

تالاب استیل یا تالاب عباس آباد در ۷ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا و در حاشیه جاده لوندویل به آستارا استان گیلان قرار دارد. به دلیل مجاورت با روستای عباس آباد آستارا، این تالاب به نام تالاب استیل عباس‌آباد نیز شناخته می‌شود. اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دوچندان می‌‌شود ..كه قبل انقلاب بالای 400 هكتاربود كه اوایل انقلاب دو سوم آن تبدیل به زمین كشاورزی و دیگرمصارف شده است و امروز هم 4 هكتار به جاده تبدیل شد..

تالاب استیل (تالاب عباس آباد)


ضلع‌ غربی آن پوشیده از جنگل و پوشش‌‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را بوجود آورده است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری مهم ترین تلقی می‌‌شود. وسعت تالاب استیل ۱۳۸ هکتار می باشد. تالاب استیل یکی از تالاب های آب شیرین و دائمی ایران است که در حال حاضر به عنوان منطقه شکار ممنوع  استیل نیز شناخته می‌شود و تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارد. تالاب استیل از شمال به روستای غلام محله و شالیزارهای روستای عباس آباد از جنوب به روستای دربند از شرق به جاده این آستارا به تالش و از غرب به دامنه‌های کوه آستارا منتهی می‌گردد.

تالاب استیل یا تالاب عباس آباد


این تالاب به‌دلیل برخورداری از امتیازات فراوان از جمله امنیت نسبی، کمی عمق آب هرساله پذیرای پرندگان مهاجر می‌باشد. از ویژگی‌های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک ماهی است همچنین این تالاب طبیعی جایگاه پرندگان کمیاب بوده که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌‌کنند که مهم‌‌ترین آن چینگیر نوک سرخ است. این منطقه به‌دلیل تجمع تعداد زیادی از پرندگان مهاجر به‌ویژه پرنده حمایت شده قو در سال ۱۳۷۲ پیرو درخواست‌های مکرر مردم آستارا منطقه شکار ممنوع اعلام گردید. در این سال بیش از ۳۰۰۰ قو از انواع گنگ و فریادکش تالاب استیل و مناطق همجوار آن را به‌عنوان زیستگاه زمستان گذرانی انتخاب نموده بودند.

تالاب استیل یا تالاب عباس آباد

پرندگان تالاب استیل


وجود درختان توسکا در این تالاب، جلوه‌ای دیدنی به آن بخشیده است. از ویژگی‌های تالاب عباس‌آباد آستارا این است که درختان این تالاب به علت اینکه ریشه آنها در آب قرار دارد، همواره در پهنای تالاب جا‌به‌جا می‌شوند و در پهنای تالاب حرکت می‌کنند. به همین علت، تالاب آستارا به تالاب درختان شناور هم معروف است. ( در گویش محلی به این تالاب هستل به معنای آبگیر می‌گویند ) از سال ۱۳۸۴ تالاب استیل به عنوان یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان شناخته شده است. این تالاب اگرچه این روزها با خشکی و کم آبی دست و پنچه نرم می‌کند اما هنوز هم اهمیت اکو توریستی خود را حفظ کرده است.

درختان شناور تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل

تالاب استیل
یادواره 160شهید والامقام آستارا در مسجد رسول الله بر گزار شد

+ نوشته شده در  جمعه سی و یکم مرداد 1393ساعت 19:31  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  |