خبر و تفسير و تحليل و اخبار حقوق بشر و محيط زيست ايران و جهان همراه با خبر آستارا نيوز
ای از پدر مهربان تر ای از پدر مهربان تر!با این همه بدی و کژ راهه رفتن، ما را در این دوران محرومیت، از نگاه محبت آمیزتان محروم مدارید و دست ما را در این زمانه ی طوفانی رها نکنید که همین نگاه و توجه شما در برابر نیرنگ و فریب شیاطین، مطمئن ترین سپر حفاظتی ماست.

آقای بزگوار! نگاه مهربان و کریمانه و زیر و رو کننده ی  شماست که شرم و حیا را در ما زنده نگاه خواهد داشت و نخواهد گذاشت آن گونه عمل کنیم که هنگام تشرف به محضر شما یا حضور در هنگامه ی هول انگیز قیامت، سرافکنده و رو سیاه باشیم.

ای همه محبت و عاطفه! برای ما توفیق انجام اعمالی را از خدا مسالت فرما که نتیجه اش رضایت خدای تعالی و خشنودی شما اهل بیت باشد که خرسندی شما نیز خرسندی خداست.

دعایمان کنید تا زینت شما باشیم و نه مایه ی شرمساریتان.

از خدا بخواهید توفیق درک عمق غربت و مظلومیت شما را به ما عطا فرماید، لحظه به لحظه بر محبت و مودت و معرفت ما نسبت به شما افزاید و روز به روز بغض و کینه و نفرت و انزجار ما را از دشمنانتان مضاعف سازد.

از خدا بخواهید حتی برای لحظه ای ما را از یاد شما و دعا برای تعجیل فرج و رفع هم و غم و اندوه شما غافل نسازد و میان ما و ظهور خجسته ی شما با مامرگ ما فاصله نیندازد.

مولای من! معرفت شما اعطایی است؛ نوری است که خداوند در قلب هر کس که بخواهد می افکند؛ همه اش به کتاب و دفتر و خواندن و نوشتن نیست. از اقیانوس بی کران معرفت خویش جرعه جرعه در کام  ما بریزید و توفیق استقامت و پایداری در صراط مستقیم محبت و معرفتتان را از ما باز مستانید.

داستان ما داستان صغیری است که پدر خویش را از دست می دهد.او به دلیل عدم بلوغ فکری، نمی داند  به چه بلا و محرومیتی گرفتار شده است؛ اما بزرگ ترها- که عمق مصیبت را می فهمند- برای وی اظهار دل سوزی می کنند.
 به بیان امام عسکری(ع) :
" سخت تر از یتیمی که پدرش را از دست داده، آن یتیمی است که از امامش بریده شده است و نمی تواند به او برسد(و به او دسترسی ندارد).


در برخی روزنامه ها ستونی به نام " جویندگان عاطفه" وجود دارد. بارها دیده شده است که فردی مثلا سی  سال پیش طی حادثه ای، پدر و مادر یا نزدیکان خویش را گم کرده است. او آگهی می هد؛ سرگذشت خود را می نویسد؛ عکس و پیام خود را به چاپ می رساند؛ مژدگانی هم تعیین و تلفن تماس اعلام می کند و عاجزانه از خوانندگان روزنامه تقاضا می کند که اگر رد  نشانه ای از بستگان او دارند، وی را مطلع سازند. کدامین ما تا به این حد عاشق  دیدن امام زمان خویش هستیم؟ به چه میزان برای دیدن او و درک محضر مقدسش تلاش کرده ایم؟
پیامبر خدا (ص) فرمودند:
" هیچ بنده ای ایمان به خداوند ندارد مگر این که  من در نزد او از خویش محبوب تر باشم و عترت مرا بیش از عترت خود و خانواده ام را بیش از خانواده ی خود و جان مرا بیش از جان خود دوست داشته باشد."


اگر فرزند ما در بازگشت از مدرسه اندکی تاخیر کند چه می کنیم؟ خون سرد و آرام در جای خویش می نشینیم یا از ترس  این که مبادا برای وی اتفاقی افتاده باشد سراسیمه به کوچه و خیابان می رویم؟

کدام یک  از ما تاخیر در ظهور امام را جدی گرفته ایم؟ دوری از امام چه تعداد از شیعیان را دردمند و دل نگران ساخته است؟ اصلا چند درصد جامعه ی شیعه  غیبت امام را مصیبت و درد می دانند که بخواهند به دنبال درمان و دوای آن باشند؟ چند نفر را دیده اید که در این مصیبت، آسایش خویش را، اگر چه موقت و محدود، از دست داده باشند؟ سراغ دارید کسی را که هرچند یک بار خواب و خوراکش مختل شده باشد؟
به راستی امام عصر در کجای زندگی ما قرار دارد؟ متن یاحاشیه؟ متاسف ام که بگویم حتی در حاشیه ی زندگی برخی از ما نیز حضور آقا لمس نمی شود . اگر یک بار کسی من و شما را به خانه ی خویش دعوت کند و بر سر سفره ی خود بنشاند و به اصطلاح نمک گیرمان کند، سعی می کنیم به هر نحو ممکن ، این محبت او را تلافی کنیم. چگونه است که عمری ،خود، به هم راه خانواده و بستگان و هم وطنان و هم نوعان  و همه مخلوقات خدا مهمان خوان کرم امام عصر (ع) ایم ولی حق نمک را ادا نمی کنیم؟

متاسفانه آگاهی برخی نوجوانان و جوانان شیعه از زندگی ورزش کاران و چهره های به اصطلاح هنری و گاه علمی داخلی و خارجی بیش از اطلاعات عمومی آنها راجع به پیشوایان دین است. واقعا جای امام عصر(ع) در زندگی فردی و اجتماعی ما خالی است!!
 


مهدی جان سلام علیکم،

آقا جان قرار است با زبان الکن و قاصر خود با تو دقایقی سخن بگویم اما نمی دانم به جز عشق، دوستی و معرفت با تو از چه سخن بگویم؟

ای عزیز محفل و آرامش دل! با تو چگونه سخن بگویم، که بغض نبودنت سخت گلویم را می فشارد، این لحظه که برای تو نامه می نویسم، دانه های اشک چشم گنهکارم می باشد که یاری ام می رساند.

آقاجان من کنیزم و تو مولای من. من گنهکارم و تو سراسر نور و عشق؛ پس چگونه با وجود این همه عظمت در وجود تو و این همه حقارت در وجود من، این کنیزک ناچیز با تو سخن بگوید. آقا از دلتنگی هایم برایت سخن بگویم یا از لحظاتی که با یاد تو به خلوت می نشینم و گنجینه اسرارم را تنها برای تو می گشایم؟ اما از هرچه و هر لحظه که بگویم بازبا تو بودن برایم همه شوق و سیر به ملکوت می باشد، پس فرق ندارد که از چه سخن بگویم.

ای محبوب دل ای راز درون کی از ره خواهی آمد؟ و گرد و غبار انتظار را از دیدگان پر درد ما خواهی زدود؟ و کی بوته انتظار ما به ثمر خواهد رسید؟ و میوه ظهور چیدنی خواهد شد؟

مولا و مقتدای من می دانی که تا چه حد به تو عشق می ورزم و آرزوی جان فشانی در راه تو را دارم. زندگی بدون تو لحظه ای برایم شیرین نیست، حتی اگر تمامی نعمت های خداوند سبحان مرا در خود غرق ساخته باشد، من غرق در دریای رحمت حق و غوطه ور باشم، چرا که تو مالک اصلی(بعد از خدا خداوند لم یزل) و قاصد به حق و خلیفه الله در زمینی، پس این زمین بدون مالک را دریاب که بی شک محتاج وجود پر تلالو توست. ای کاش می دانستم که مرا به کنیزی خویش خواهی پذیرفت یا نه؟

مولا جان مرا دریاب که دل دریایی من بی تو مردابی بیش نیست و مرا دریاب که در رکاب یاران تو شهیده راه حق و عدالت گردم، بیا بیا تا جان را عدالتی شیرین بخشی.



باز هم بلندترین شب سال فرارسید و تو هنوز نیامدی. اگر ببینمت ازت می پرسم مهدی فاطمه چه کار کنیم تا تو بیایی؟
آقاجان با خودم فکر کردم تو چه دوست داری؟
به این نتیجه رسیدم که آقا اول توبه کنم از هرچه که موجب نارضایتی خداوند تعالی است و تصمیم قاطع گرفتم  که بدی ها و خطاها و کم کاری های گذاشته ام را جبران کنم و آنچه که خدا بر آن راضی است کسب کنم، از جمله مکارم و فضایل اخلاقی و الگو پذیری از زهرای اطهر(ع)و.. تا بتوانم رضایت خدا و خشنودی شما را به دست آورم.
ولی آقا جان یوسف زهرا می دانی که بدون دستگیری شما هدفی را که در پیش گرفته ام نمی توانم به مقصد برسانم و خواهش من از شما این است که دستم را بگیری تا بنده خوبی برای خدا و شیعه محب واقعی شما و خاندان هدایت شوم.


التماس دعا مولا...





+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم دی 1391ساعت 23:31  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 




وضعیت صادرات چمدانی ایران/ گمرک آستارا دارای بیشترین سهم ارزشی صادرات چمدانی

بازرگانی - در نه ماه ابتدایی سال جاری صادرات ایران به طریق چمدانی، حدود 31365 هزار یورو ( معادل 43875 هزار دلار ) بوده است که معادل 0.18 درصد از ارزش کل صادرات ایران طی 9 نه ماهه سال 1390 را شامل شده است.


طی نه ماهه سال 1391 حدود 48863 هزار یورو ( معادل 62460 هزار دلار ) و در هر روز به طور متوسط 226 هزار دلار کالا از طریق تجارت چمدانی از گمرکات مرزی به کشور های CIS ارسال شده است که این رقم تنها در حدود 0.26 درصد از ارش کل صادرات کشور را تشکیل می دهد. گفتنی است CIS، سازمان بین المللی مشتکل از کشور های استقلال یافته اتحادیه جماهیر شوروی سابق است که در دسامبر 1991 پس از فروپاشی شوروی سابق توسط روسیه، بلاروس و اوکراین تاسیس شد و مرکز آن در مینیسک بلاروس واقع شده است.
در تاریخ هشتم دسامبر 1391 میلادی، فدراسیون روسیه، جمهوری بلاروس و جمهوری اوکراین، موافقتانامه ای را در خصوص تشکیل مجمعی تحت عنوان « کشور های مستقل مشترک المنافع » به امضا رساندند. کمتر از دو هفته بعد سران نه جمهوری تازه استقلال یافته دیگر شوروی سابق به همراه روسای دولت های روسیه، بلاروس و اوکراین تاسیس مجمه کشور های مستق مشترک المنافع را اعلام کردند.
 

 مطابق ارقام جدول زیر در نه ماهی که از سال جاری گذشته است صادرات ایران به طریق چمدانی، حدود 31365 هزار یورو ( معادل 43875 هزار دلار ) بوده است که معادل 0.18 درصد از ارزش کل صادرات ایران طی 9 نه ماهه سال 1390 را شامل شده است.

مقایسه ارزش صادرات در مدت زمان مورد نظر، حاکی از افزایش 42.36 درصدی ارزش تجارت چمدانی طی نه ماهه سال 1391 نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

همچنین در نه ماهه ابتدایی سال 1391 گمرک آستارا با اختصاص 33061 هزار دلار یا 52.93 درصد از ارزش تجارت چمدانی رتبه اول را به خود اختصاص داده است. گمرک های باجگیران و اینچه رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند.
نمودار زیر سهم ارزشی صادرات هر یک از گمرک های ایران را از محل تجارت چمدانی طی نه ماهه سال های 1391-1390 نشان می دهد.
 







گاف دوباره ماهنامه طریقت آستارا ..نمی دانم این طریقت عقلش كم است یا مردم را بی خردل می داند

ن

ماهنامه طریقت دوماه پیش مصاحبه با نماینده آستارا ترتیب داده بود چون از نماینده پول دریافت نموده بود علنی دروغ نویس كرده بود كه آستارا نیوز كامل نوشت و شما خواندید و اینبار هم از مطالبی نوشته  بود .. اینما بنام ...

بی توجهی اداره گاز آستارا نسبت به تخلفات برخی از شركتهای مجری لوله كشی گاز آستارا ..
آستارا نیوز بعداز تحقیق و تفحض  جوابیه را بنابر  مقاله دروغین و كاملا بی ربط به اداره گاز تهیه نمود كه بدین شرح می باشد ..

1- تاییدیه لوله كشی ساختمان مسكونی تجاری و .... از طریق سازمان نظام مهندسی انجام می گیردو.ووو
2- بهیچ وجه نشریه دروغگو طریقت مصاحیه ای با ریس و ریس اداره گاز آستارا انجام نداده وكذب و محض است.
3- رعایت استاندارد و... به عهده نظام مهندسی  می باشد ..كلا بنبار قانون تاییدیه برعهده ایشان اسن نه اداره گاز آستارا .

4- برای اجاق گاز از شیر 3 چهارم و... استفاده مش د نه یك دوم ..

5- در واحدهای مسكونی آپارتمان نی هركس مشترك گاز شود و اشتراك پذیری در صنف انجام گیرد و پس از صنف پرونده را به اداره گاز جهت دادن كنتور و نصب ارائه می نماید.

6- در صورت انفجار و... مهندس ناظر یعنی نظام مهندسی مقصر می باشد مطابق قانون  چون مطابق اصل 44 تمام كار های اشتراك پذیری و تاییدیه نقشه ....لوله كشی را به سازمان نظام مهندسی واگذار كرده و این مورد شركت گاز هیچ گونه مسئولیتی ندارد ..

توضیح اینكه بنابر تحقیقات آستارا نیوز : خبرنگار تبلیغاتی  طریقت متاسفانه برای جبران هزینه نشریه دنبال سو‍زه های می رود كه تخلف كردند از آنها مبلغی پول می گیرد تا مطالب را چاپ كند طریقت دنبال جنچال بازی است و مبرای چاپ  همین مقاله مبلغ یك میلیون و سیصد هزار تومان از ساكنان متخلف آپارتمان گرفته بود با اینكار  مسئولان اداره گاز را مچبور به سر فرو.د آوردن بر روی تخلفات ایشان بنمایند....
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم دی 1391ساعت 23:30  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 

وحید جلیلی فرصت انتخابات و بازخوانی جمهوریت اسلامی


«حزب اللهی‌­ها و مهجوریتِ جمهوریت نظام»

با اینکه نظامی که ولایت فقیه در رأس آن است، «جمهوری اسلامی» است، شاید یک صدم دغدغه، همت و تلاشی که برای تبیین ولایت وجود دارد برای تبیین جمهوریت نظام و تعاریف، ابعاد و ظرفیت­های آن وجود ندارد. اما چرا جمهوریت نظام به معنای رجوع منظم و مداوم به آرای مردم در اداره جامعه چندان جایگاهی در مباحث نظری و گفتمانی ما پیدا نمی­کند؟ به نظر می­رسد چند علت نیروهای حزب اللهی را از ورود به نظریه پردازی پیرامون جمهوریت نظام باز می­‌دارد:

1/ قرائت غلط از تئوری ولایت فقیه

یکی از دلایل؛ کج فهمی و تعصب­های بی­‌منطقی است که راجع به مفهوم ولایت فقیه در بین حزب اللهی­‌ها رواج داده می­‌شود. گویی اگر جمهوریت تبیین شود، جای ولایت فقیه را تنگ می­‌کند! این بینش غلط که با قیافه‌­های حق به جانب ترویج می­‌شود، یکی از علل کم­‌کاری ما در این حوزه است. در این بینش ولایت چنان مفهوم ضیق و متصلبی است که امکان تعاملش با هیچ مفهوم دیگری وجود ندارد و امتیاز ولایت فقیه در این است که در خودش تمام می‌­شود. گویا امکان تعامل با هیچ نظریه دیگر یا جذب هیچ ساز و کار و ابزار دیگری را در خود ندارد.

از این منظر «ولایت» و «جمهوریت» نسبتی نمی­‌توانند با هم داشته باشند و کنار هم نشاندن شان توسط امام در «جمهوری اسلامی» فرمالیته یا از روی اضطرار یا برای دوره گذار بوده است. وظیفه ما هم این است که این دوره گذار را تسریع کنیم و هرچه زودتر امکان و زمینه لازم برای راحت شدن نظام از شر جمهوریت را فراهم بیاوریم! یا لااقل به تبیین و تثبیتش کمکی نکنیم.

2/ بزرگ نمایی اشکالاتِ ساز و کارهای جمهوریتی

دلیل دیگری که جمهوریت را از چشم ما می‌اندازد، بزرگ کردن برخی پیامدهای نامطلوب احتمالی ساز و کارهای جمهوریتی است. می‌گویند این قدر از جمهوری حرف نزنید، اگر جمهوری را زیاد تحویل بگیرید در روزی که مردم به آن چیزی که شما خواستید رأی ندادند شما مجبور می­‌شوید آن را تأیید کنید. مگر رأی مردم می­‌تواند نشانه حقانیت باشد؟! اگر مردم رأی دادند که «خدا نیست» باید به رأی مردم گردن بگذاریم؟!

جدا از مغالطه‌­ای که در این شبهه هست (و در خود غرب هم هیچ گاه اکثریت مبنای حقیقت نیست و برای گزاره‌­های این‌چنینی انتخابات و رأی گیری ندارند) وقتی دقیق نگاه می‌­کنیم حزب‌اللهی­‌ها را در مواجهه با جمهوریت از ترس مرگ وادار به خودکشی می­‌کنند. یعنی اینکه هم پول می­‌دهند، هم چوب را می‌خورند و هم پیاز را. یعنی جمهوری را داریم و به آن عملاً گردن گذاشته­‌ایم ولی از آن بتمامه استفاده نمی­‌کنیم. از طرفی موقعی که نتیجه انتخاباتی به دلخواه ما نمی­‌شود بالاخره آن را به رسمیت می­‌شناسیم. کدام انتخابات بوده که نتیجه‌­اش مخالف نظر حزب‌اللهی­‌ها بوده باشد و آنها خواستار ابطال آن انتخابات شوند؟ در تاریخ سی و چند ساله انقلاب حتی یک نمونه هم سراغ نداریم.

در طول این سی انتخابات سراسری، شما همیشه به ساز و کارهای جمهوریتی نظام گردن گذاشته‌­اید (اگرچه به شدت با فرد یا نگاهی که رأی آورده مخالف باشید). یعنی از این مخالفت ضمنی با مبانی جمهوریتی در عمل هیچ استفاده‌­ای نکرده‌­اید. از آن طرف هم موجب شده هنگامی که امواج و افواج عظیم مردمی به شما رأی داده‌­اند، نتوانید از ظرفیت­‌ها و قابلیت­‌های این اقبال عام به درستی استفاده کنید. آن موقع که دوم خردادی­‌ها ۲۰ میلیون رأی آوردند ما در دانشگاه در حال اثبات ولایت فقیه بودیم، موقعی هم که ما ۲۴ میلیون رأی آوردیم، باز همچنان در حال اثبات ولایت فقیه بودیم! گویا هیچ اتفاقی نیافتاده است.

پس یک دلیل دیگر هم بزرگ کردن تهدیدهای احتمالی­ موجود در ساز و کارهای جمهوریتی است. در حالی که اگر درست نگاه کنیم خود اینها هم می­‌تواند فرصتی برای بالابردن انگیزه‌­های ما و جلوگیری از رخوت و رکود و تنبلی در ما باشد.

3/ جنگ روانی دروغین «روشنفکران همیشه اقلیت» در دفاع از اکثریت!

علت سوم کم­‌کاری ما در تبیین مبانی جمهوری، گرفتار شدن در دام غرب­زده‌­ها و روشنفکرهاست. بر خلاف دو علت اول که عمدتاً توسط خودی­‌ها یا چهره­‌های ظاهرالصلاح اسلامی ترویج می­‌شود، در این یکی روشنفکرها و لیبرال­‌ها نقش اصلی را ایفا می­‌کنند. بی­‌دقتی ما موجب شده که دور بخوریم. وقتی شما به تاریخ صد سال اخیر ایران نگاه می­‌کنید، جریان­‌های غیر اسلام‌گرا همیشه در اقلیت مطلق بوده­‌اند. جریان­‌های غرب‌زده هیچ وقت نتوانستند به ساز و کارهای جمهوریت در این کشور تن بدهند. از خود مشروطه بگیرید تا الان. با اینکه در مشروطه، انگلیسی‌­ها خیلی دخالت کردند اما دیدند فایده ندارد و اگر ساز و کارهای جمهوریتی بخواهد تثبیت شود در نهایت انتخاب توده مردم، آنها و مهره‌­هایشان نخواهند بود.

مشروطه در کمتر از ۱۵ سال تبدیل به دیکتاتوری رضاخانی شد، یعنی هم روشنفکری داخلی و هم قدرت مداران خارجی، با استبداد راحت­‌تر بودند. کافی است مراجعه کنید به حرف­‌های آقایان روشنفکر آن موقع در مدح رضاخان. تا می‌­رسیم به دهه بیست، در دهه ۱۳۲۰ تا یک مقدار آزادی نیم‌بندی پیدا شد و مردم انتخاب کردند، انتخاب‌های مردم سمت و سویی پیدا کرد که با منافع غربی­‌ها مخالف بود. دوباره در سال ۳۲ کودتا شد.

هر جا که حضور جمهور مردم بوده، روشنفکرها به مردم خیانت کردند. جلال آل احمد کتابی نوشته به نام «در خدمت و خیانت روشنفکران» که در مقدمه­‌اش می­‌گوید: من بهتم زد از این سکوت و بایکوت روشنفکری در ماجرای ۱۵ خرداد ۴۲ که دستانشان را با خون مردم شستند! تا می­‌رسیم به همین انتخابات اخیر در سال ۸۸ که دیگر اوج رسوایی جریانات روشنفکری و لائیک و لیبرال در توهین به اکثریت و تنفر از رأی مردم و کمک خواستن از قدرت­‌های خارجی برای مهار جمهوریت به نفع اقلیت بود.

در خود انقلاب اسلامی، اینها خیلی سر و صدا داشتند، اما امام بلافاصله گفت: باید ساز و کارهای جمهوریتی باشد، اگر این ساز و کارها نباشد اینها می‌توانند کاه را کوه و کوه را کاه کنند. جالب است جریاناتی مثل منافقین که در نگاه اول فکر می­‌شد چه نفوذی دارند، وقتی انتخابات برگزار شد رأی نیاورند. مجاهدین خلق نیمی از فضای رسانه­‌ای و تبلیغاتی کشور را در اختیار داشت و مسعود رجوی در تهران اصلاً رأی نیاورد.

این یعنی ما اگر از اکثریت و از ساز و کارهای جمهوریتی در یک نگاه بلند مدت دفاع کنیم، قطعاً این مطابق نظر غرب­زده­‌ها نخواهد بود. نمونه­‌های متعدد آن در کشورهای مختلف آشکار شده است. در همین اتفاقات اخیر و در تونس، مصر و کشورهای اسلامی دیگر، یک سری جریان­‌های غرب زده فکر می‌­کردند با چهار تا مانور تبلیغاتی رأی بیاورند، اما اسلام‌گراها رأی آوردند.

پس ترس از جمهوریت را غرب و غرب­زده‌ها در دل مسلمان­‌ها می‌­کارند، برای اینکه به آنها اجازه ندهند در این عرصه به صورت فعال وارد شوند و از آن برای پیشبرد اهداف دینی خود به طور کامل استفاده کنند.

«چرا امام گفت: «جمهوری» اسلامی؟»

چرا امام «جمهوری اسلامی» را تبلیغ کرد و قانون اساسی چنین ساختاری را برای نظام اسلامی تثبیت کرد؟ مطمئناً با فضای اول انقلاب، ساختارهای متفاوتی را می­‌توانستیم برای نظام اسلامی پیش بینی کنیم، اما امام چرا «جمهوری» را انتخاب کرد؟ بعضی­‌ها اعتقاد دارند که امام جمهوری را شر لازم می‌دانست و مجبور به پذیرش جمهوری شد. اما وقتی به بیان امام مراجعه می­‌کنیم چنین دریافتی حاصل نمی­‌شود. امام خیلی روی جمهوریت تأکید داشت و کوچکترین کلامی از امام که دلالت بر چنین معنایی کند وجود ندارد. ولی در ردِ این معنا جملات زیادی از امام را می‌­شود شاهدِ مثال آورد. به نظر می‌رسد لااقل از سه جهت می­‌توان دلایل ترجیح جمهوریت برای ساختار نظام دینی ایران را توضیح داد: تاریخی، سیاسی و تربیتی.

1/ تجربه تاریخی تأسیس نظام های دینی و انقلابی در جهان معاصر

اگر به تحولات اجتماعی و سیاسی کشورهای مختلف در طول ۱۰۰ الی ۱۵۰ سال گذشته نگاهی بیاندازیم، می­‌بینیم در کشورهای اسلامی کم نبوده‌­اند نهضت­‌هایی دینی که مبتنی بر رهبری دینی به پیروزی رسیدند. متأسفانه نگاه تاریخی ما ضعیف است. در طی دو دهه گذشته غلبه بحث‌­های صرفاً فلسفی در تبیین یا دفاع از حکومت دینی باعث لاغر شدن رویکرد تاریخی در فهم و تبیین جمهوری اسلامی شده است.

در قرن نوزده میلادی و در سال ۱۸۵۹ در سودان «نهضت متمهدین» به رهبری مهدی سودانی، دماری از انگلیسی­‌ها درمی­‌آورد و چنان آنها را به فلاکت می‌نشاند که تعجب آور است. نیروهایی مخلص، فداکار و متدین به رهبری مهدی سودانی وارد صحنه می­‌شوند. بعضی­‌ها گفتند او خودش را به عنوان زمینه‌ساز نهضت حضرت مهدی(عج) معرفی کرد و بعضی گفته‌­اند که خودش را مهدی موعود معرفی کرد. شعارها کاملاً دینی بود، در یک روز چند هزار انگلیسی را می­‌کشند و حکومت دینی تأسیس می­‌کنند ولی بعد از گذشت چند سال انگلیسی­‌ها دوباره برمی­ گردند.

در لیبی یک نهضت کاملاً دینی به رهبری سنوسی­‌ها شکل می­گیرد و به تأسیس حکومت دینی به رهبری یک عالم دینی هم می­انجامد اما فرجام خوشی پیدا نمی­کند و از ائتلاف با غربی­ها سر در می­‌آورد. در مصر، کودتایی می­شود که اسم آن را انقلاب گذاشتند. نجیب و بعد ناصر زمام امور را دست می­گیرند. ناصر علمدار مبارزه با اسرائیل می­شود و بسیار هم محبوب است. ناصر می­میرد و نفر بعدی انور سادات است، درست ۱۸۰ درجه برعکس ناصر. او کسی است که با اسرائیلی­‌ها ائتلاف می­‌کند، در حالی که مردم همان مردم‌­اند اما حق قانونی برای مشارکت ندارند!

امام این تجربیات تاریخی را مد نظر داشت و در تأسیس جمهوری اسلامی صرفاً نگاه فلسفی و نظری نداشت و بی­‌اعتنایی به تجربیات تاریخی امت اسلامی و غرق شدن در مباحث انتزاعی را افتخار نمی­‌دانست. جالب است بدانید که امام پس از زندانی شدن در ۱۵ خرداد ۴۲ حق داشتن کتاب در سلول را نداشت. بعد از مدتی که به ایشان اجازه مطالعه می­‌دهند، ایشان دو کتاب را پیغام می­‌دهد که برایش بفرستند. یکی «مستدرک الوسایل» است و دومی «تاریخ مشروطه» کسروی که امام بعدها نیز از این کتاب ذکری می­‌کند. امام با آسیب‌شناسی نهضت­‌های دینی و نوع رهبری دینی قیام‌­های قبلی به اینجا رسید که برای حفظ و استمرار پیروزی­‌ها باید یک رابطه دو طرفه، مستمر و رسمی بین نظام دینی و حضور مردم تعریف شود.

یکی از چیزهایی که مشاهده می­‌شود این است که ما فکر می­‌کنیم رابطه «ولایت فقیه» و «جمهوری» رابطه یک طرفه است؛ صرفاً از ثمرات ولایت فقیه حرف می­‌زنیم. در حالی که ولایت فقیه و جمهوریت خدمات متقابلی با هم دارند. ولایت فقیه در تثبیت خود مدیون جمهوریت نظام است. در واقع خدمتی که جمهوریت و رویکرد حکیمانه امام در انتخاب دقیق یک چنین نظامی برای ساختار جمهوری اسلامی انجام داد، به تثبیت رهبری دینی در جامعه انجامیده است. امام با آن نگاه تاریخی­‌اش به اینجا رسیده بود که اگر انقلاب‌­ها بخواهند ادامه پیدا کنند، لازمه­‌اش حضور واقعی مردم در صحنه و ارتباط تنگاتنگ و همیشگی آنها با رهبری دینی در اداره نظام است.

برنامه نداشتن برای حفظ حضور منظم و قانونی مردم در صحنه و واگذاری تمام مسئولیت و اختیارات حکومت به رهبری و اتکای صرف به محبوبیت و مشروعیت دینی یا انقلابی او، فرجام‌­های تلخی را برای بعضی از قیام­های اسلامی معاصر رقم زده بود. باید مشارکت واقعی مردم در انجام تکلیف «امر به معروف و نهی از منکر» و دخالت در سرنوشت جامعه اسلامی نهادینه و تثبیت می­‌شد و تضمین­های قانونی لازم را پیدا می­کرد تا با بالا گرفتن رقابت­های نخبگانی خواص برای امتیازگیری از رهبری؛ ظرفیت­‌های دیگری برای مقابله با زیاده‌خواهی­‌های خواص و انحرافات و ترفندهای‌شان در اختیار رهبری باشد، و گرنه خواص اهل حق در همین انقلاب هم نشان دادند که برای منحرف کردن نظام و تغییر ماهیتش و تنها گذاشتن و زیر فشار قرار دادن رهبری استعداد و آمادگی بسیار شگرفی دارند.

از همان روزهای اول نهضت، امام تجربه عمیقی نسبت به رفتارهای توده و نخبگان پیدا کرد. امام می­‌دید بسیاری نخبگانِ عالم و فاضلی که باید علی‌القاعده حرف و آرمان امام را بهتر از دیگران می‌­فهمیدند چگونه او را تنها گذاشتند و حتی به مقابله و مانع‌تراشی در راه نهضت او پرداختند و به قول شهید آیت الله سعیدی آن جماعت نخبگانی همه بلا استثناء! او را تنها گذاشتند و در همان حال توده‌­هایی که شاید گاهی با نظر استخفاف به آنها نگاه می­‌شد مردانه تا پای جان به میدان آمدند و از کارگران فصلی آذربایجانی در پیشوای ورامین تا طیب حاج رضایی در میدان بار تهران خود را فدای امام کردند.

امام زخم خنجر نخبگان و طعم شیرین خلوص و وفاداری توده‌­ها و جمهور مردم را در عمق جان خود داشت و جمهوریت را تثبیت کرد تا پاسخی درخور به وفاداری اثبات شده این ملت که آنها را بهتر از امت اسلامی در دوره پیامبر و امیرالمؤمنین می­‌دانست داده باشد. بنابراین یک زاویه دید نسبتاً مهجور به مسأله جمهوریت؛ دیدن تباین و گاه تقابلش با فضاهای نخبگانی سیاسی، فکری، رسانه‌­ای و… است.

ماجرای فتنه ۸۸ چشم ما را به رذائل عمیق بسیاری از جریان­‌های نخبگانی باز کرد و آمادگی­‌شان برای تحقیر توده‌­ها و زیر پا گذاشتن بدیهی­‌ترین قواعد اخلاقی، منطقی و قانونی و کمین کردنشان برای خوردن حق و رأی جمهور مردم با کمک قدرت­‌های خارجی را علی­رغم همه ادعاهای گزافشان آشکار کرد. و اگر قاعده نظام بر جمهوریت نبود، ولی فقیه که با یک لشکرکشی و هم‌گرایی نخبگانی در خدمت بیگانه – که از قم تا تل آویو نیرو داشت – رو به رو شده بود، چه بسا تنها و بی­‌تکیه­‌گاه می­‌ماند.

2/ مزایای سیاسی جمهوریت

جدای از نگاه تاریخی به تجربه موفق جمهوری اسلامی در حفظ انقلاب اسلامی و مقایسه­‌اش با تجربیات جهان اسلام و تاریخ معاصر ایران، یکی از مزایای ساختار جمهوریتی این است که امکان جبران اشتباهات را به شما می­‌دهد. شما وقتی رأی می­‌دهید محدود به یک دوره مشخصی است. اولاٌ و ثانیاً ذیل یک سری ضوابطی و ثوابتی است. یکی از اشتباهاتی که در تبیین جمهوریت می­‌کنیم این است که فکر می­‌کنیم جمهوریت صرفاً عرصه ایجاد تغییر است، درحالی که هر رأی که در جمهوریت داده می­‌شود، در واقع دو رأی است. یعنی هر رأی یک پیوست دارد، از یک طرف رأیی است به ثوابت آن نظام و از طرف دیگر رأیی است برای ایجاد تغییراتی در دل آن نظام و تعیین متغیرها.

در این ساختار که اگر درست پاسداری شود برکات آن آشکار می­‌شود، پیوست هر رأی شما قانون اساسی جمهوری اسلامی است. یعنی هر رأیی که در صندوق می­‌اندازید، مثل این است که یک بار دیگر رأی به قانون اساسی را در صندوق انداخته‌اید. یعنی آقای رئیس جمهور، آقای شورای شهر، آقای نماینده مجلس ما به شما برای یک دوره مشخص ذیل این نظام مشخص رأی می‌دهیم، یعنی رأی به ثوابت نظام در عین تعیین متغیرهای نظام.

مهم این است که شما اجازه ندهید این ساختار فرو بریزد و کسی بتواند از ساختار جمهوریت بالا برود و بعد نردبان را بیاندازد. این جریان باید دائمی باشد. به قول اقتصاددان­‌ها در لانگ ران و در افق بلند مدت منافع آن بر هزینه­‌هایش می­‌چربد. آقای بنی صدر با ۱۱ میلیون از ۱۴ میلیون رأی، رئیس جمهور می­‌شود، بسیار محبوبیت دارد. امکان یک تجربه فراهم می­‌شود. در عرض یک سال و نیم همان ساز و کارهای جمهوریتی از طریق مجلس فعال می­‌شود و رأی به عدم کفایت او داده می­‌شود. ما این تجربیات را از سر گذرانده‌­ایم، یا مثلاً مجلس ششم را گذرانده­‌ایم.

اگر شما مبانی جمهوری اسلامی را محکم بچسبید و از رأی مردم دفاع کنید، در بلند مدت این به نفع شما است. ملت به یکی رأی می‌­دهند و به او دل می‌بندند، فکر می­‌کنند چه خواهد شد. این فرآیند در بلند مدت توده­‌ها را کم­‌کم به یک پختگی می­‌رساند که برای سامان یافتن امور جامعه صرفِ یک انتخاب، کفایت نمی­‌کند. ممکن است فرد منتخب حتی تا روز آخری که از مسئولیت خداحافظی می­‌کند محبوب شما باشد، اما امور اجتماعی آن طور که شما می­‌خواستید سامان پیدا نکرده باشد. این فرآیند این پیام را به تو منتقل می­‌کند که برای رسیدن به یک جامعه ایده‌آل و برای رفع مشکلات کشور، صرفاً یک یا دو انتخاب کفایت نمی­‌کند، همه باید تلاش کنند که به آن جامعه ایده‌آل نزدیک‌تر شویم. بنابراین نگاه واقع‌بینانه‌تری در مردم شکل می­‌گیرد.

«جمهوریت» حق شریک شدن در تصمیمات است که اتفاقاً بار «ولی» را سبک می­‌کند. چون «ولی» قرار نیست حکومت را فقط با طاقت خودش پیش ببرد. جمهوریت یعنی: مردم خودتان تصمیم بگیرید و خودتان هم پای تبعاتش بایستید. «ولی» هم اصل «انتخاب» را محافظت می­‌کند که بتوانید اگر اشتباه کردید جبران کنید و اگر درست انتخاب کردید راه را ادامه دهید.

یک نکته بسیار مهم دیگر که کمتر به آن توجه می­‌شود و باید به عنوان یک سئوال خیلی جدی برای ما مطرح باشد، این است که: چرا آن اعتماد و خوش­بینی که در امام و آقا نسبت به مردم موج می‌­زند، در خیلی از ماها که خودمان را حزب‌اللهی می‌­دانیم نیست؟! شما در کلمات و بیانات امام و رهبری جستجو کنید، هر موقع از مردم حرف می­‌زنند خوش­بینی بسیار عمیقی در آنها وجود دارد. این خوش­بینی در بسیاری از مجامع اصول گرا وجود ندارد، چرا؟! این سوءظنی که به ساز و کارهای جمهوریتی داریم، موجب می­‌شود اولاً نتوانیم از ظرفیت­‌های آن برای آرمان­‌های خودمان درست استفاده کنیم و ثانیاً زمینه را برای جریانات سیاسی کار و باند باز فراهم می­‌کند تا با همین نوع فضاسازی­‌ها، نگاه اصیل و فرصت‌­محور به جمهوریت را کنار بزنند و با یک نگاه تهدید محور به جمهوری و سوءظن نسبت به انتخابات و مردم، آب را گل­‌آلود کرده و ماهی خودشان را صید کنند.

3/ قابلیت‌های ارزشی جمهوریت

باید توجه داشته باشیم دینی که انقلاب اسلامی عرضه می­کند تفاوت­‌های جدی با قرائت­‌های «روشنفکری» و «طالبانی» دارد. از جمله مهم­ترین ویژگی­‌های اسلامِ انقلابی، مردمی بودن آن است. از نگاه امام خمینی، اسلام یک دین عمیقاً مردمی، فراگیر و همه شمول است و نه اشرافی، نخبگانی و محصور شده در زاویه‌­های معنوی یا متکی به قدرت­‌های خودسر و بی‌انعطاف. اسلامِ امام به تبعیت از اهل بیت «رضی­ العامه» (خشنودی مردم) را فدای «سخط الخاصه» (خشم خواص) نمی­‌کند و اجازه طبقاتی شدن جامعه را نمی‌­دهد. معرفت دینی حقیقی و نمایندگان واقعی آن در این مکتب همیشه علمدار مبارزه با «کظه ظالم و سغب مظلوم» (شکم­بارگی ستمگران و گرسنگی مظلومان) و پاسدار توازن اجتماعی‌­اند. این نگاه مساوی به حقوق آحاد مسلمین ریشه در متن مکتب دارد. اصلاً در حکومت اسلامی مردم هدف­ و اصل­‌اند و «ولی» باید خودش را فدای هدایت و رشد و اعتلای توحیدی آحاد مردم کند، چرا که هدف دین رشد آحاد مردم است. تمام ائمه ما خودشان را فدای هدایت مردم کردند.

جدای از اینها جمهوریت قابلیت­‌های خوبی دارد برای اینکه بعضی از مفاهیم عمیق ما در این ظرف ارائه شود. اگر ما ولایی هستیم و می­‌خواهیم برای ولایت کار کنیم، راهش این نیست که جمهوریت را تضعیف کنیم. راهش این نیست که صرفاً و صرفاً از مبانی مشروعیت ولایت فقیه صحبت کنیم، راهش این است که ما همزمان و توأمان «ولایت فقیه» و «جمهوریت» را در نظر و عمل خودمان تبیین کنیم. نظام ولایت فقیه یعنی چه؟ ولی فقیه کیست و چگونه در رأس جامعه قرار می گیرد؟ نظام ولایت فقیه یعنی انتخاب اصلح، یعنی کسی باید اداره جامعه را بر عهده بگیرد که صلاحیت­‌های حقیقی داشته باشد. جایگاه‌­های حقوقی باید در اختیار صاحبان صلاحیت‌­های حقیقی قرار بگیرد، شرایط برای رهبری مشخص است.

یک عده کارشناس باید دقت کنند که او را بیابند، باید ببینند اصلح کیست و او را در آن جایگاه حقوقی قرار بدهند. ساز و کار انتخاباتی که می­‌خواهد ذیل ولایت باشد هم باید به این اصل وفادار باشد. نمی­‌شود بگوییم رأس یک نظام باید بر اساس صلاحیت­‌های حقیقی انتخاب شود اما باقی مراتب آن بر اساس مصلحت­‌ها و صلاحیت­‌های باندی و جناحی مشخص شود! این گزاره دو گانگی در نظام ایجاد می­‌کند. بعد می­‌بینید یک عده تحت عنوان طرفداری از ولایت دقیقاً خلاف مبانی ولایی نظام عَلَم برمی­‌دارند و هر کس مخالف آنها باشد با او مقابله می­‌کنند! یعنی ۱۸۰ درجه مقابل مبانی ولایت می‌ایستند و منتقدین خودشان را هم ضد ولایت فقیه معرفی می­‌کنند!

ولایت یعنی رعایت اولویت‌­ها. «ولی» کسی است که اولاً خودش بر اساس اولویت شناخته می­‌شود (چون بالاترین رتبه را در کسب صلاحیت­‌های حقیقی احراز می­‌کند) و ثانیاً اولویت‌­ها را مشخص می­‌کند و تلاش می­‌کند جامعه اولویت‌­هایش را پیدا کند. اگر ما می­‌خواهیم کار ولایی انجام بدهیم باید تلاش کنیم ساز و کارهای جمهوریتی نظام به این سمت بروند و انتخابات­‌ها بر اساس صلاحیت­‌های حقیقی باشد.

مگر ما رهبری را بر اساس چانه‌­زنی فلان گروه سیاسی با دیگری تعیین می­‌کنیم؟! همان ساز و کار و مبانی باید در فضای جمهوریت نظام پیاده شود. متأسفانه نگاه تهدید محور به انتخابات و جمهوریت به مرور تبدیل به یک جریان برانداز می­‌شود. حضرت علی(ع) جریان­‌های برانداز نظام دینی را در حدیثی تبیین می­‌کند، نظام دینی این گونه براندازی می­‌شود: «یستدل علی ادبار الدول باربع: تضییع الاصول و التمسک بالفروع و تقدیم الاراذل و تأخیر الافاضل». یعنی جا به جا کردن اصل و فرع و پیش انداختن آدم‌های بی­‌صلاحیت و منزوی کردن آدم‌های با‌صلاحیت‌­تر مقدمه برافتادن نظام­‌هاست. آن موقع یک عده با این رویکرد می­‌گویند: به ما رأی بدهید که براندازها رأی نیاورند! شما خودتان براندازید، شما خودتان تلاش می­‌کنید اصلح رأی نیاورد و معیار در انتخابات مصلحت قبایل سیاسی باشد، نه مصلحت مردم. مصلحت مردم در صلاحیت و اصلحیت حقیقی داشتن منتخبان است. شما مفهوم ولایت (به معنای رعایت اولویت­‌ها) را خدشه دار می­‌کنید. حدیث داریم: ملعون است کسی که ببیند فردی بهتر از او وجود دارد و جایگاهی را اشغال کند. این چه صالحی است که اصلحی را حذف می‌کند تا خودش بالا برود؟! این آدم صالح است یا فاسد؟ یا مفسد؟

نکته مهم دیگر در نزدیک کردن مفهوم «ولایت» و «جمهوری» توجه به معنای دیگر ولایت است. ولایت به معنای دوستی، به معنای ارتباط بین آحاد جامعه ایمانی و دینی است. ولایت به معنای برادری افراد جامعه است. شما وقتی وارد ساز و کار جمهوریتی می‌­شوید می­‌توانید این گونه نگاه کنید که: برادر من! من در انتخابات شرکت می­‌کنم، ممکن است کسی که من می­‌خواهم انتخاب نشود، اما من به رأی تو احترام می­‌گذارم و متقابلاً تو هم همین طور باش.

شما در ابتدای ورود به ساز و کار های جمهوریتی در واقع احترام به رأی برادر هموطنت را اعلام می­‌کنی و نتیجه را پیشاپیش می‌­پذیری. هر کسی وارد انتخابات می­‌شود باید با یک خوش‌بینی نسبت به نتیجه انتخابات وارد شود، اگر این رویکرد وجود داشته باشد، انتخابات را خیلی متفاوت می­‌کند. انتخابات عرصه‌­ای برای مهربان­تر شدن مردم نسبت به هم می‌­شود. انتخابات می­تواند ولایت افقی را در بین آحاد مردم گسترش دهد. آقا بارها فرمودند: ولایت به معنای عام، یک شبکه عظیم اجتماعی و معنوی بین آحاد مردم شکل می­‌دهد و در یک هرمی به ولایت می‌­رسد. یعنی ولایت یک فضای فرهنگی هم دارد. صرفاً یک مفهوم سیاسی خشکِ مکانیکی نیست.

برخی می­‌گویند جمهوریت شکلی است که با خودش یک سری پیامدها را به همراه دارد، این درست است. باید آگاه بود و با بصیرت با آن مواجه شد. شما در ورود به ساز و کارهای نظام، بسته به اینکه با چه رویکردی وارد شوید، می‌­توانید آن را مصادره کنید و از قابلیت­‌های آن برای فضای مطلوب خود استفاده کنید. اما اگر از یک سال قبل از انتخابات بگویید: یک گلوله بهمن دارد به سمت امت حزب‌الله نزدیک می‌­شود، ما باید حزب‌الله را نجات دهیم، این نگرش بیمار باعث می‌­شود که صد مورد بیمارگونه دیگر هم کنارش بیاید.

رقابت­‌های عجیب و غریب، ترورهای شخصیتی عجیب، تبدیل کردن انتخابات به عرصه‌­ای برای تروریسم سیاسی و حذف رقبای اصلح و مواردی از این قبیل. چاره­‌اش در این است که خوش­بینی نسبت به جمهوریت و برکات جمهوریت، رواج پیدا کند. از این منظر نظام جمهوری یک نظام تربیتی است و آدم‌­ها باید در آن حق داشته باشند تجربه و اشتباه کنند و از تجربیات خود درس بگیرند. تا آحاد افراد رشد کنند و به تبع آن جامعه هم رشد کند.

پیشنهاد ایران به روسیه برای دور جدید مذاکرات


دکتر سعید جلیلی در هند مطرح کرد:
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که هم‌اکنون در هند به سر می‌برد طی هفته جاری با مشاور امنیت ملی هند دیدار خواهد کرد و پس از آن به افغانستان سفر می‌کند.

دکتر سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که در هند به سر می‌برد در جمع خبرنگاران اعلام کرد: ما پیشنهاد خودمان را به روسیه ارائه کرده‌ایم و آنها نیز آمادگی خود برای آغاز مجدد گفت‌وگوها اعلام کرده‌اند. ما از آنها استقبال می‌کنیم.

وی افزود: زمان و مکان مذاکرات هنوز نهایی نشده اما امیدواریم که این گفت‌وگوها به زودی آغاز شود.

از آوریل گذشته تا کنون سه دور مذکرات بین گروه1+5 و ایران برگزار شده است اما این مذاکرات تا کنون نتایجی در پی نداشته است.

جلیلی دومین مقام برجسته گروه مذاکرات هسته‌ای ایران است که در ماه گذشته به هند سفر کرده است.

مقامات دو کشور هیچ اظهار نظری درباره نقش احتمالی هند در آغاز مجدد مذاکرات هسته‌ای نداشته‌اند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که هم‌اکنون در هند به سر می‌برد طی هفته جاری با مشاور امنیت ملی هند دیدار خواهد کرد و پس از آن به افغانستان سفر می‌کند.

گفتنی است هفته گذشته، رسانه‌های روسی اعلام کردند که گروه 1+5 همچنان در حال مذاکره با جمهوری اسلامی درباره تاریخ و مکان احتمالی برای مذاکرات آتی است.



پشت پرده اظهارات مشکوک لیدر حلقه انحرافی فاش شد


لیدر حلقه انحرافی در ادامه با بیان اینکه بخش زیادی از افرادی که پای صندوق های رای خواهند آمد همین جوانان و حامیان جریان دوم خرداد هستند اظهار داشت: ...
شب گذشته جلسه ای با حضور تعدادی از بسیجیان و سخنرانی لیدر حلقه انحرافی برگزار شده که این نشست با حاشیه هایی همراه بوده است .
حاضرین در این جلسه به صورت گزینشی توسط اطرافیان آقای "م" دعوت شده بودند .
به گزارش سرویس سیاسی صراط، پس از آغاز جلسه و بیان اظهارات لیدر حلقه انحرافی، تعدادی از حاضرین در جلسه که از حامیان چندی پیش رئیس جمهور بوده و با اقدامات گروهک انحرافی مخالف بودند به بیان نقطه نظرات خود پرداخته و سوالاتی را پیرامون مواضع و برخی اقدامات لیدر حلقه انحرافی از وی پرسیده اند که فضای جلسه را چالشی تر کرد .
در ادامه آقای "م" پاسخ های عجیبی را نسبت به سوالات مطرح شده بیان کرد .
وی در پاسخ به این سوال که علت اتخاذ مواضع انحرافی از سوی ایشان چیست اظهار داشت: من خودم از جنس شما بسیجی ها و هیئتی ها هستم  اما از آنجایی که رای دوم خردادی ها برای نگهداشتن دولت در سالهای آتی لازم بوده بنا داشتیم تا با بیان این نظرات و مواضع به هواداران اصلاح طلبان و مخالفان ، این پیام را انتقال دهیم که کارهایی را که خاتمی شعارش را داد ولی عملی نکرد، توسط احمدی نژاد صورت خواهد گرفت .
لیدر حلقه انحرافی در ادامه با بیان اینکه بخش زیادی از افرادی که پای صندوق های رای خواهند آمد همین جوانان و حامیان جریان دوم خرداد هستند اظهار داشت: به هر حال بیان کردن برخی صحبت ها و موج سازی ها از سوی بنده تنها به دلیل جذب هواداران اصلاحات بوده و برنامه ریزی ما جهت اخذ رای آنها در پای صندوق ها چاره ای جز اتخاذ این مواضع نداشت و الا مواضع من هم مثل شما بسیجی هاست .

گفتنی است رسانه ها از اسفندیار رحیم مشایی، علی نیکزاد، علی اکبر صالحی و غلامحسین الهام به عنوان گزینه دولت برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم خبر می دهند .


کودتا در قطر/ امیر و همسرش فرار کردند



منابع امنیتی در قطر از وقوع کودتا علیه امیر این کشور از سوی گارد سلطنتی به فرماندهی سرلشکر 'محمد بن علی العطیه' خبر دادند.
ب پایگاه خبری 'دام پرس' افزود: در پی این کودتا، امیر قطر و همسرش با حمایت نظامیان آمریکایی از کاخ خارج شده‌اند."

این پایگاه افزوده است: نظامیان آمریکایی مستقر در قطر، در پی شنیدن صدای انفجار در اطراف کاخ امیر این کشور، برای حفاظت از کاخ در مکان حادثه حاضر شدند. تیراندازی همچنان در اطراف کاخ ادامه دارد.

این خبر هنوز از سوی خبرگزاری‌های معتبر و دیگر شبکه‌های تلویزیونی تائید نشده است.

امیر کنونی قطر در آغاز دهه 90 با کودتا علیه پدر خود قدرت را در این کشور به دست گرفت و پیش از این نیز بارها اخباری از کودتا در قطر منتشر شده بود.
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم دی 1391ساعت 23:29  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 

ترکیه: ایران نباید سلاحی داشته باشد که ما نداریم!
هرچند در طول منازعه بین المللی موجود بر سر برنامه هسته ای ایران، ترکیه همواره سعی داشته خود را کشوری میانه رو و خواهان حل و فصل موضوع با رعایت کامل حقوق ایران نشان دهد، اما رئیس جمهور این کشور امروز طی سخنانی از سیاست ها و دیدگاه های واقعی کشور نسبت به برنامه هسته ای ایران پرده برداشته است.
سید حسن نصرالله: چند کشور عربی در معرض تجزیه هستند
سید حسن نصرالله با اشاره به اقدام تکفیری‌ها در منفجر کردن کلیسا در چند کشور عربی و غیرعربی و قتل مسیحیان به دلیل برگزاری مراسم مذهبی گفت: چه کسی به آنها حق داده است که مسیحیان را بکشند؟ دین اسلام به مراسم مسیحیان احترام می‌گذارد. دین تکفیری‌ها، اسلام نیست.
گزارش تصویری: تشییع پیکر مطهر آیت الله مجتبی تهرانی
مراسم تشییع مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی صبح امروز پنج شنبه با حضور حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب و جمع کثیری از مردم تهران در مدرسه عالی شهید مطهری تهران برگزار و پیکر این مرجع تقلید در حد فاصل میدان بهارستان تا میدان شوش تشییع گردید و در حرم حضرت عبدالعظیم آرام گرفت.
جان دالی:
تنگنای اقتصادی – استراتژیک آمریکا در منطقه
استاد دانشگاه جان هاپکینز، با اشاره به فشارهای اخیر آمریکا علیه ایران در منطقه، این امر را منجر به آن می‌داند که اکنون آمریکا در یک تنگنای اقتصادی – استراتژیک قرار گرفته است. فشار بیش از حد بر کشورهای متحد برای رها کردن تجارت با ایران، به تدریج منجر به سرپیچی از خواست‌های آمریکا شده و در نهایت منجر به تضعیف سیاست و دیپلماسی آمریکا خواهد بود.
چگونه تحریم های ایران به روسیه و ترکیه سود می رساند؟
هرچند تحریم های وضع شده از سوی آمریکا علیه ایران، با هدف افزایش فشار اقتصادی بر ایران و تغییر جهت سیاست های هسته ای کشور اعمال شده اند، اما اثرات جانبی این تحریم ها در سطح منطقه نیز موضوعی قابل توجه است. در این راستا، تحلیل ها حاکی از آن است که روسیه و ترکیه از جنبه های مختلف به بزرگترین نفع برندگان از تحریم ایران تبدیل شده اند.
با حضور در مدرسه عالی شهید مطهری صورت گرفت
وداع با آیت الله مجتبی تهرانی با اقامه نماز توسط رهبر انقلاب
با اقامه نماز بر پیکر مطهر آیت الله مجتبی تهرانی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ،ایشان و خیل مردم انقلابی تهران با استاد اخلاق شهر تهران وداع کردند.پس از پایان مراسم اقامه نماز ، رهبر انقلاب اسلامی با حضور بر بالای پیکر مطهر آیت الله آقا مجتبی تهرانی، به ذکر فاتحه پرداختند.
کیوسک بین المللی «تابناک»
بازتاب سرنگونی دو پهپاد دیگر آمریکایی از سوی ایران
بازتاب خبر سرنگونی دو پهپاد دیگر آمریکایی توسط ایران در ماه های اخیر، اظهار امیدواری ایران به ازسرگیری هرچه سریعتر مذاکرات هسته ای با گروه 1+5، حمایت کانادا از اقدام آمریکا برای محدود کردن نفوذ ایران در آمریکای لاتین و تهیه گزارشی درباره حمله احتمالی به ایران در رژیم صهیونیستی، از جمله مهترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
ریسک بالای اکران فیلم های لیست سیاه
«پذیرایی ساده» روی پرده سینماها دوام نمی آورد؟
مانی حقیقی دو ساخته پیشینش یعنی «کارگران مشغول کارند» و «آبادان» توقیف شده و تنها «کنعان» با کارگردانی اش اکران شده و بعید نیست سومین فیلمش نیز از پرده پایین بیاید و اگر چنین اتفاقی افتاد، نباید تعجب کرد. آنچه برای «پذیرایی ساده» رخ می دهد، در اکران چهار فیلم باقی مانده بسیار نقش آفرین است و بعید نیست سایر فیلم ها در صورتی که این فیلم روی پرده نماند...
نگاهی به نوحه‌هاي دوران دفاع مقدس
این قافله عزم كرب‌وبلا دارد...
یکی از ویژگی‌های برجستهٔ دفاع هشت ساله ملت ایران، بهره‌گیری از ابزار هنر در تحریک و تشویق نیروهای رزمنده و تداوم روحیهٔ مقاومت مردم مؤمن ایران بود که در راه دفاع از انقلاب و وطن خویش، جان فشانی می‌کردند. هنری که نه آلوده به اغراض دن‍یوی و مادی بود و نه در قالب ابتذال ظهور کرد؛ بلکه هنری بود که با پ‍‍یشینهٔ درخشان تشیع گره خورد و ماندگار شد.
رئیس اتحادیه طلای تهران به دادسرا احضار و برکنار شد
بر پایه اطلاعات دریافتی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، به دلیل تنش‌های ایجاد شده در ماه‌های اخیر در بازار سکه و طلا به دستگاه قضا احضار شد.
پژوهشگاهی از مخابراتی تا فضاي مجازي
آیا نفی ادغام وزارت ارتباطات باز هم پژوهشگاه را متلاطم می‌کند؟
هر چند مجلس به موضوع ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روی خوشی نشان نداد و طرح دوفوریتی برای جلوگیری از ادغام وزاتخانه‌ها و ادغام یا انحلال مؤسسات و سازمان‌های وابسته به وزارتخانه‌ها تصویب کرد، گویا تاریخ تصویب‌نامه شورای‌عالی اداری ـ که پیش از تصویب این طرح در مجلس بوده ـ آن را از شمول این طرح مجلس خارج کند.
مرور روزنامه‌های سیزدهم دی ماه
بالاخره اقتصاد کشور در دست کیست؟
روز گذشته، وکیل خانواده جوادی فر، یکی از جان‌باختگان وقایع کهریزیک در سال ۸۸ از برگزاری دادگاه قضات این ماجرا در هشتم اسفند ماه خبر داد.
نوزاد پنجاه ساله‌ای که از شیر گرفته نشده +جوابیه انجمن خودروسازان
صنعت خودرو در کشور با پیشینه‌ای نزدیک پنجاه سال، هنوز وابسته به دولت و حمایت‌های دولتی است؛ صنعتی که قرار بود پنج تا ده سال پس از آغاز به کار خود به استقلال کامل از حمایت‌های دولت برسد، ولی اکنون با گذشت بیش از پنج دهه، نه تنها هنوز گامی در راه استقلال از دولت برنداشته، بلکه بیش از گذشته دست به دامان حمایت برای سر پا ماندن خود شده است.
۳۶۵ روز بلاتکلیفی صنوف سینما به خاطر یک لجبازی
سهم هر گروه چند دانگ از این خانه است؟!
در این اوضاع ضربه اصلی را اما سینماگران از این بلاتکلیفی می‌خورند که مطالبات صنفی‌شان بر زمین مانده و مشخص نیست چه زمان تکلیفش مشخص خواهد شد و شاید بهتر بود در این شرایط که سینمای ایران در شرایط کنونی بیش از هر زمان به وحدت و یکپارچگی عملی نیاز دارد، برخی پیشکسوتان و بزرگان حوزه سینما پیشگام رفع اختلافات می شدند
آیت‌الله مجتبی تهرانی، دار فانی را وداع گفت
از سویی دیگر، جلسات عمومی اخلاق و معارف اسلامی که پیش از انقلاب نیز برپا بود و از سال ۱۳۵۶ منظّم و هفتگی دایر می‌‌‌شد، مأمن بی‌نظیری برای بسیجیان مخلص حضرت روح‌الله و سکّوی پرشی برای دلدادگان و حیات‌یافتگان انقلاب اسلامی بود که تازه از زیر یوق جهالت ستم‌شاهی رهایی یافته و به نور حکومت الهی منوّر شده و بی‌صبرانه و مشتاقانه به‌ دنبال معارف عمیق اسلام بودند.
کیوسک بین‌المللی «تابناک»
هشدار ایران به هواپیماهای خارجی در خلیج فارس
اخطار ایران به هواپیماهای خارجی در خلیج‌فارس، جدید‌ترین اظهارات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره ایران، برنامه دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان برای سفر به هند، ادعای ضدیهودی بودن سخنان رئیس‌جمهوری ایران و واکنش ایران به تصمیم آمریکا برای محدود کردن نفوذ ایران در آمریکای لاتین، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.
پرونده‌ای به وسعت ادوار قوه قضائیه؛
کفن پوشانی که به دنبال تحقق عدالت پس از هفده سال هستند
از هنگامی که لیلای نوجوان مورد تعرض واقع شده و به قتل رسید، بیش از هفده سال می‌گذرد، ولی هنوز خانواده وی مجبورند برای رسیدگی به پرونده‌شان، در سر راه مسئولان گوناگون کفن پوش ظاهر شده و اجرای حکمی را خواستار شوند که سال‌ها از صدور آن می‌گذرد؛ حکمی که امسال بازبینی شده و برای بار دیگر به تأیید یک دادگاه دیگر هم رسیده، ولی هنوز اجرایی نشده است.
هشدار درباره وقتی که برای آموزش مدیریت از گاو کمک گرفته شد
لطفا این گپ زدن پشت تریبون را تمام کنید
گوینده هم به نهج‌البلاغه چنگ می‌زند و هم از گاوهای اروپایی کمک می‌گیرد تا اثبات کند که گاو هم ثبات مدیریت را می‌فهمد؛ اما ثبات مدیریتی که گاو هم آن را می‌فهمد، از دید گوینده چیست، در حالی که امیرالمؤمنان ابوالاسود دوئلی را به قضاوت منصوب نموده و در‌‌ همان روز وی را برکنار کرده باشد؟
سبحانی در گفت‌و‌گو با «تابناک»:
استخدام بیرون از ضوابط، غیرقانونی است
نظر هیأت تنقیح قوانین مجلس درباره مجوز استخدام‌های دولت نهایی نشده و احتمالا امروز به جمع‌بندی نهایی خواهند رسید و نظر نهایی خود را اعلام خواهند کرد؛ اما با توجه به شواهد و قراین، می‌توان گفت که هیأت به این جمع‌بندی خواهد رسید که مغایرت با قانون را اعلام کند.
جلوی استعمار تجاری کشور را بگیرید
شاید زمان بسیاری از این که کشور‌ها مستقیم و غیرمستقیم تحت استعمار قدرت‌های بزرگ قرار می‌گرفتند، می‌گذرد؛ زمانی که اقتصاد و ظرفیت‌های یک کشور، نا‌عادلانه و یکسویه مورد استفاده منافع تجاری، نظامی، سیاسی و حتی فرهنگی قرار می‌گرفت. امروزه شاید استعمار به معنای گذشته آن نباشد، ولی گاه شرایطی پیش می‌آید که یک کشور بدون آن که خود بداند، استعمار شده و دستمایه بازی منافع کشورهای دیگر می‌‌شود.
آش آنقدر شور شد که صدای آشپز هم درآمد؛
بازی همزمان این چند تن در چند سریال محصول قحطی بازیگر است؟
این روز‌ها برای دیدن سریال‌های تلویزیونی، باید هوش و حافظه بالایی داشته باشید. باید یک کاغذ بردارید و نام و نقش‌های بازیگران را یادداشت کنید تا ذهنتان سریال‌ها را با هم قاتی نکند. مثلا باید یادتان باشد که نیما شاهرخ‌شاهی در سریال مرد نقره‌ای، پسر سعید نیک‌پور است و در سریال میلیاردر، پسر شریفی‌نیا. نکته جالب‌تر آن که این سه سریال (دختران حوا، مرد نقره‌ای و میلیاردر) همزمان از سه شبکه اصلی تلویزیون (تهران، سه و یک) در حال پخش هستند.
ادعای یک روزنامه ترک:
ایران و آمریکا وارد مذاکره شده‌اند
در شرایطی که از چند ماه پیش، موضوع احتمال مذاکره میان ایران و آمریکا به یکی از مباحث مورد توجه رسانه‌ای و تحلیلی تبدیل شده، اخبار و همچنین شایعات مربوط به این موضوع نیز افزایش یافته است. در جدید‌ترین مورد، یک روزنامه ترک مدعی شده ایران و آمریکا هم اکنون در حوزه موضوعی خاص وارد مذاکرات دوجانبه شده‌اند.
مرور روزنامه‌های دوازدهم دی ماه
اتهام بزرگ برای نماینده پزشک، اعتبار برای دو پزشک دیگر
سخنان رئیس‌جمهور در همایش اصل ۴۴ و سخنگوی قوه قضائیه درباره حوزه کاری خود، ماجرای پرحاشیه استخدام انبوه دولتی در استان‌ها، مسائل سوریه و عراق و برخی تحلیل‌ها و خبرهای سیاسی و اجتماعی، مهمترین مسائل امروز روزنامه‌ها هستند.
چرا نتانیاهو در قبال ایران سکوت کرده است؟
پس از موضع‌گیری بحث‌برانگیز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل درباره برنامه هسته‌ای ایران، از شدت مباحث مربوط به ایران در این رژیم کاسته شده است. هرچند در نظر اول، درگیر بودن وی در مبارزات انتخاباتی دلیل این امر معرفی می‌شود، روزنامه «هاآرتص» تحلیل متفاوتی را از این ماجرا ارائه می‌کند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم دی 1391ساعت 23:28  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  | 

گروه استانها - گیلان - 7 خبر
صبح امروز آغاز شد
عزاداری منسجم اربعین گیلانی‌ها در آستانه‌اشرفیه

خبرگزاری فارس: عزاداری منسجم اربعین گیلانی‌ها در آستانه‌اشرفیه آغاز شد.

مراسم عزاداری شهادت
محمد احمدزاده
احمدزاده:
مقابل صبا به دنبال جبران نتایج هستیم

خبرگزاری فارس: سرمربی تیم فوتبال ملوان بندر انزلی شرایط تیمش را در آستانه بازی با صبای قم خوب دانست و گفت: با پیروزی مقابل صبا به دنبال جبران نتایج دو هفته اخیر هستیم.

1391/10/14 - 20:58:00
دیدار تیم های راه آهن شهرری و ملوان بندر انزلی
در هفته بیستم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال کشور
ملوان انزلی میزبان صبای قم می‌شود

خبرگزاری فارس: در هفته بیستم لیگ برتر فوتبال کشور، تیم ملوان انزلی میزبان صبای قم می‌شود.

1391/10/14 - 13:41:00
حرکت نمادین کاروان امام حسین(ع) در ضیابر گیلان
به مناسبت اربعین حسینی
مراسم شط‌ سرخ در بقعه آقاسید حسین لنگرود برگزار شد

خبرگزاری فارس: به مناسبت فرا رسیدن ار بعین حسینی (ع) آیین سنتی مذهبی «شط‌ سرخ» در بقعه تاریخی آقاسید حسین لنگرود برگزار شد.

1391/10/14 - 12:48:00
دهه فجر
فرماندار صومعه‌سرا خبر داد
افتتاح 40 پروژه عمرانی صومعه‌سرا در دهه فجر

خبرگزاری فارس: فرماندار صومعه‌سرا از افتتاح 40 پروژه عمرانی این شهرستان با اعتباری بالغ بر 54 میلیارد و 78 میلیون ریال در دهه مبارک فجر خبر داد.

1391/10/14 - 10:59:00
مراسم عزاداری شهادت
صبح امروز آغاز شد
عزاداری منسجم اربعین گیلانی‌ها در آستانه‌اشرفیه

خبرگزاری فارس: عزاداری منسجم اربعین گیلانی‌ها در آستانه‌اشرفیه آغاز شد.

1391/10/14 - 10:53:00
امیرعلی بیابانگردی کودک 3 ساله در  آستانه مرگ
‌دست‌های که در اربعین حسینی به کمک شتافتند
وقتی که ‌زندگی به امیر علی لبخند می‌زند

خبرگزاری فارس: با کمک‌های خیرین، امیر علی سه ساله برای انجام آزمایش‌های MRI آماده می‌شود تا مبارزه‌ای دیگر با مرگ را آغاز کند.

1391/10/14 - 08:31:00
آیت الله مجتبی تهرانی
نماینده مردم گیلان در خبرگان رهبری:
آیت‌الله تهرانی معلم بزرگ اخلاق و عرفان بود

خبرگزاری فارس: نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با صدور پیام تسلیت عنوان کرد: مرحوم آیت‌الله‌العظمی تهرانی معلم بزرگ اخلاق و عرفان بود.

1391/10/14 - 00:16:00
داماش
با رای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال کشور
هافبک داماش گیلان جریمه نقدی شد

خبرگزاری فارس: هافبک تیم فوتبال داماش گیلان از طرف کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال کشور 10 میلیون ریال جریمه نقدی شد.

1391/10/13 - 21:50:00
کیهان هاشم‌نیا
استاندار گیلان:
مشکلات صنعت چای با ورود بخش خصوصی برطرف می‌شود

خبرگزاری فارس: استاندار گیلان با بیان اینکه ورود بخش‌خصوصی به صنعت چای بسیاری از مشکلات آن را برطرف می‌کند، گفت: تفاهمنامه سازمان چای کشور با شرکت صدرا بازارپسند است.

1391/10/13 - 21:40:00
مطبوعات ایران
فرماندار صومعه‌سرا:
رسانه‌ها رویکرد خدماتی مسئولان را قوت می‌بخشند

خبرگزاری فارس: فرماندار صومعه‌سرا گفت: رسانه‌ها با دفاع از حقوق مردم رویکرد خدماتی مسئولان را قوت می‌بخشند.

1391/10/13 - 21:33:00
اربعین
معاون فرمانده انتظامی گیلان:
حسین (ع) ملاک تشخیص حق از باطل انسان‌ها در قیامت است

خبرگزاری فارس: معاون تربیت و آموزش عقیدتی‌سیاسی فرمانده انتظامی گیلان گفت: امام حسین (ع) ملاک تشخیص حق از باطل و رستگاری انسان‌ها در قیامت است.

1391/10/13 - 20:20:00
ترافیک
با موج جدید مسافرت‌ها
ترافیک سنگین در محور منجیل ـ رودبار‌/تونل منجیل یک‌طرفه شد

خبرگزاری فارس: فرمانده انتظامی رودبار گفت: همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی (ع) و موج جدید مسافرت‌ها محور منجیل به رودبار با حجم ترافیک سنگین مواجه است.

1391/10/13 - 19:30:00
قاتل
پلیس گیلان:
قاتل مرد 25 ساله در رشت خودکشی کرد

خبرگزاری فارس: پلیس گیلان اعلام کرد: قاتل مرد 25 ساله در رشت از ترس حضور ماموران و دستگیری، با مصرف قرص برنج خودکشی کرد.

1391/10/13 - 19:00:00
دهه فجر راهپیمایی 22 بهمن
کمیته اطلاع‌رسانی دهه فجر لنگرود عنوان کرد
ارسال پیامک تبریک دهه فجر به 55 هزار مشترک تلفن ثابت لنگرود

خبرگزاری فارس: رئیس کمیته ارتباطات و اطلاع‌رسانی دهه مبارک لنگرود از ارسال پیام تبریک دهه فجر به 55 هزار شهروند تلفن ثابت این شهرستان خبر داد.

1391/10/13 - 18:36:00
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم دی 1391ساعت 23:28  توسط خبر گزاري حقوق بشر و محيط زيست جهاني  |